Հայտարարվել է Եվրամիության կանաչ և օրգանական ագրոբիզնեսի աջակցության մրցույթը
Հայաստանում կայուն, նորարարական ու շուկային միտված ագրոբիզնեսի խթանման նպատակով ԵՄ Կանաչ գյուղատնտեսության նախաձեռնությունը Հայաստանում (ԵՄ-GAIA) ծրագրի շրջանակներում հայտարարվել է կանաչ և օրգանական նախագծերի աջակցության բաց մրցույթ:
Ծրագիրը ֆինանսավորվում է Եվրոպական միության կողմից և համաֆինանսավորվում ու իրականացվում է Ավստրիական զարգացմանգործակալության կողմից, Հայաստանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի հետ համատեղ: Կառավարության կողմից գործընկերն է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
«Էկոնոմիկայի նախարարության հետ համատեղ մենք ուրախ ենք մեկնարկելու այս նոր հայտամրցույթը, որն ուղղված է Հայաստանում սննդի համակարգերը արդար, առողջ և էկոլոգիապես մաքուր դարձնելուն, ինչը շատ համահունչ է «Եվրոպական կանաչ գործարքին»:
Մենք հավատում ենք, որ ֆերմերները, փոքր ագրոբիզնեսի արտադրողները կարևոր դեր կխաղան մարզերում COVID-19-ի վերականգնման, եւ ընդհանուր առմամբ՝ ավելի կայուն, մրցակցային և ճկուն գյուղատնտեսությանը անցում կատարելու հարցում: ԵՄ-GAIA ծրագրի շրջանակներում ագրոբիզնեսի աջակցության այս ծրագրի ընդհանուր չափը կազմում է 2,470,000 միլիոն եվրո», - հայտարարել է ՀՀ-ում Եվրոպական միության դեսպան Անդրեա Վիկտորինը։
Հայտամրցույթին կարող են մասնակցել տարբեր ագրոբիզնեսներ՝ ֆերմերներ, արտադրողներ, վերամշակողներ։  Մրցույթը բաղկացած է հետևյալ բաղադրիչներից.
1)  «Կանաչ» գյուղատնտեսական նախագծերի աջակցություն միայն Շիրակ, Լոռի և Տավուշ մարզերում։
Այս բաղադրիչով ընտրված արժեշղթաներն են՝
1. Պտուղ, հատապտուղ, բանջարեղեն՝ թե թարմ, թե վերամշակված:
ԴիմելուհամարայցելելԷկոնոմիկայի նախարարության հայտարարությունների բաժին՝ https://mineconomy.am/page/1613
2. Հատիկընդեղեն մշակաբույսեր, խոտաբույսերևոչխարաբուծություն:
Դիմելու համար այցելել՝ https://mineconomy.am/page/1606
2) Օրգանական (սկսնակ կամ սերտիֆիկացված) ագրոբիզնեսի օժանդակություն ՀՀ բոլոր մարզերումեւ բոլորարժեշղթաներում:
Դիմելուհամարայցելել՝ https://mineconomy.am/page/1613
Փոքրածավալ ագրոբիզնեսներին կտրամադրվի աջակցություն գյուղատնտեսական արտադրության մեքենաների և սարքավորումների, բերքահավաքից հետո կիրառվող և վերամշակվող սարքավորումների, ինչպես նաեւ որոշ ենթակառուցվածքային ներդրումների ձեւով: Հաջողակ դիմորդները նաեւ կներգրավվեն ԵՄ-GAIA ծրագրի կարողությունների զարգացման և շուկայավարման նախաձեռնություններում՝ իրենց կանաչ/օրգանական բիզնես ծրագրերի հաջող մեկնարկը և առաջընթացն ապահովելու համար: Կտրվեն միայն հիմնական, այլ ոչ թե դրամական միջոցներ:
Առավելություն կտրվի կանանց կողմից ղեկավարվող, ինչպես նաև երիտասարդների և այլ խոցելի խմբերի ագրոբիզնեսներին։
Հայտադիմումները կընտրվեն ըստ սահմանված չափորոշիչների ու մեթոդաբանության: Ծրագիրը կապ կհաստատի միայն կարճ ցուցակում ընդգրկված հայտատուների հետ:

EU announces call for applications to support green and organic agribusinesses in Armenia
In order to promote sustainable, innovative and market-oriented agribusiness in Armenia, the EU Green Agriculture Initiative in Armenia (EU-GAIA) has announced an open call for applications to support green and organic projects.
The EU-GAIA project is funded by the European Union and co-financed and implemented by the Austrian Development Agency (ADA) in cooperation with the United Nations Development Programme in Armenia. The project’s Government counterpart in Armenia is the Ministry of Economy.
“In partnership with the Ministry of Economy, we are glad to launch this new call for proposals aiming to make food systems fair, healthy and environmentally-friendly in Armenia, which is very much in line with the European Green Deal. We believe that farmers, small agribusiness producers will play a critical role in the COVID-19 recovery in the regions and overall transition towards more sustainable, competitive and resilient agriculture. The total size of this Agribusiness Support Programme within the EU-GAIA project is EUR 2,470,000 million”, - as announced by EU Ambassador to Armenia Andrea Wiktorin.
Various agribusinesses can take part in the call for applications: farmers, producers, processors.
The call consists of the following components:
1) Support for "Green" agricultural projects in Shirak, Lori and Tavush marzes (provinces).
The value chains selected in this component are:
1. Fruits, berries, vegetables, both fresh and processed.
To apply, please visit the Announcements section of the Ministry of Economy at the following link: https://mineconomy.am/page/1613
2. Legumes, herbs and sheep breeding.
To apply, please visit: https://mineconomy.am/page/1606
2) Support for organic (certified or willing to get certified) agribusinesses in all regions of Armenia and in all value-chains. All value chains are selected in this component.
To apply, please visit: https://mineconomy.am/page/1613
The support for small scale agribusinesses will be provided through agricultural production machinery and equipment, post-harvest and processing equipment and some infrastructural inputs. Successful applicants will also be involved in the capacity building and marketing initiatives of the EU-GAIA project, ensuring their green/organic business projects to have a successful start and progress. Only fixed assets will be provided, not monetary grants.
Preference will be given to agribusinesses run by women as well as young people and vulnerable groups.
Applications will be selected per the set criteria and methodology. Only shortlisted applicants will be contacted.