Կովիդ 19-ի դեմ կլինիկական փորձարկումների առաջին արդյունքները հեռու չեն․Գեբրեյեսուս
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը շուտով կստանա կովիդ 19 հիվանդության դեմ կլինիկական փորձարկումների առաջին արդյունքը: Այս մասին հայտարարել է կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Թեդրող Գեբրեյեսուսը: Այս մասին գրում է Ամերիկայի Ձայնը։
««Համերաշխության փորձարկում» անվանումը կրող ծրագրի մեջ են ընդգրկվել 39 երկրներից 5500 կամավորներ»,- ասել է Գեբրեյեսուսը մամուլի ասուլիսի ժամանակ: Նրա խոսքերով, միջանկյալ արդյունքների պատասխանն իրենք կունենան երկու շաբաթվա ընթացքում:
«Համերաշխության փորձարկում» ծրագիրն իրականացվում է մի քանի ուղղություններով. Ռեմդեսիվիր, մալարիայի դեմ դեղամիջոց, Հիդրոքսիքլորոքվին, ՁԻԱՀ-ի դեղամիջոցներ, Լոպանիվիր-Ռիտոնավիր:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության արտակարգ ծրագրերի ղեկավար Մայք Ռայանի խոսքերով, խելամիտ չի լինի այժմ կանխագուշակել կովիդ հիվանդության դեմ պատվաստանյութի ստեծման ժամկետը:
Կազմակերպությունը շարունակում է պաշտպանել Չինաստանից անցյալ տարի տարածված կորոնավիրուսի դեմ պայքարում իր ծավալած գործունեությունը: Ռայընի խոսքերով, իրենք ցավում են բժշկական սարքավորումների փոխանակման դանդաղ ընթացքի համար, ինչի արդյուքում բժշկական մեծաթիվ հաստատություններ ժամանակին զրկված էին պաշտպանիչ միջոցներից:

WHO to get first results from COVID-19 drug trials soon
The World Health Organization (WHO) should soon get results from clinical trials it is conducting of drugs that might be effective in treating COVID-19 patients, its Director General Tedros Adhanom Ghebreyesus said on July 3, according to Reuters
“Nearly 5,500 patients in 39 countries have so far been recruited into the Solidarity trial,” he told a news briefing, referring to clinical studies the U.N. agency is conducting.
“We expect interim results within the next two weeks.”
The Solidarity Trial started out in five parts looking at possible treatment approaches to COVID-19: standard care; remdesivir; the anti-malaria drug touted by U.S. President Donald Trump, hydroxychloroquine; the HIV drugs lopinavir/ritonavir; and lopanivir/ritonavir combined with interferon.
Earlier this month, it stopped the arm testing hydroxychloroquine, after studies indicated it showed no benefit in those who have the disease, but more work is still needed to see whether it may be effective as a preventative medicine.
Mike Ryan, head of the WHO’s emergencies programme, said it would be unwise to predict when a vaccine could be ready against COVID-19, the respiratory disease caused by the novel coronavirus that has killed more than half a million people.
WHO officials defended their response to the virus that emerged in China last year, saying they had been driven by the science as it developed. Ryan said what he regretted was that global supply chains had broken, depriving medical staff of protective equipment.