Սիրանույշ Սահակյան. ՄԻԵԴ-ը հանձնառել է ՍԴ նախագահի ու դատավորների գործի անհապաղ քննություն
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Սահմնադրական դատարանի նախագահի ու դատավորների ներկայացուցիչ Սիրանույշ Սահակայանը տարածել է հաղորդագրություն, որտեղ ասված է.
«Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում Սահմանադրական դատարանի նախագահի և դատավորների դիմումի վերաբերյալ
Երեկ երեկոյան ակտիվորեն ապատեղեկատվություն էր տարածվում այն մասին, թե իբր Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը մերժել է Սահմանադրական դատարանի նախագահի և դատավորների դիմումն ընդդեմ Հայաստանի։
Հանրությանը տեղեկացնում ենք, որ Սահմանադրական դատարանի նախագահի և դատավորների գործը ներկայումս գտնվում է քննության փուլում։ Ավելին, Եվրոպական դատարանը, հաշվի առնելով խախտումների բնույթը և բարձրացված հարցերի կարևորությունը, հանձնառել է գործի անհապաղ քննություն։ Սույն թվականի հունիսի 26-ին ներկայացված տեղեկատվության հիման վրա արդեն իսկ հուլիսի 2-ին Կառավարությանն ուղղվել են մի շարք հարցեր։ Դատարանը, սահմանված ընթացակարգերին համապատասխան, շարունակում է կողմերին տրամադրել դիրքորոշումներ ներկայացնելու ժամկետներ։ Այդ նպատակով Եվրոպական դատարանն արդեն իսկ սահմանել է նոր ժամկետ՝ սույն թվականի օգոստոսի 28-ը, ինչը հավելյալ վկայում է գործի կարևորության նկատմամբ առկա ուշադրության մասին։
Իրականությանը չեն համապատասխանում նաև այն պնդումները, թե իբր Եվրոպական դատարանը մերժել է Սահմանադրական փոփոխությունների գործընթացը կասեցնելու Դիմումատուների խնդրանքը։ Սույնով տեղեկացնում ենք, որ Եվրոպական դատարանի կողմից լուծվում են ոչ թե այս կամ այն երկրում ընթացող օրենսդրական զարգացումներին առնչվող, այլ անձի իրավունքի խախտումներին վերաբերող կոնկրետ հարցեր։ Ուստի Եվրոպական դատարանի առջև բարձրացվել էր Դիմումատուների իրավունքների շարունակական խախտումները կանխելուն, ինչպես նաև կայացվելիք վճռի կատարումն ապահովելուն ուղղված միջանկյալ միջոցի կիրառման հարցը։
Հայտնի է, որ միջանկյալ միջոցի հնարավոր կիրառումը գտնվում է Եվրոպական դատարանի՝ լայն հայեցողություն ենթադրող դատական քաղաքականության տիրույթում, որի շահառուները ոչ միայն դիմումատուներն են, այլ նաև Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը, որն այդ կերպ կարող է երաշխավորել իր վճռի կատարումը։
Պատահական չէ, որ սույն թվականի հունվարի 31-ին դատական տարվա բացմանը նվիրված միջոցառմանը Եվրոպական դատարանում քննարկվել է հենց միջանկյալ միջոցների վերաբերյալ դատական քաղաքականության փոփոխության անհրաժեշտությունը՝ որպես «Մարդու իրավունքների էկոհամակարգի» ուժեղացման միջոց, ինչը Եվրոպական դատարանին հնարավորություն կտար իրավունքի խախտումը բացահայտելու վաղ փուլերում դիմակայել դատավորների անկախությանը սպառնացող կառուցվածքային փոփոխություններին։
Այդուհանդերձ, Եվրոպական ընտանիքում դատական իշխանության անկախության պաշտպանությունը նոր մակարդակի բարձրացնելու իրական հնարավորության պայմաններում, Եվրոպական դատարանը նախընտրել է բավարարվել իր՝ պետության պատասխանատվությունը ճանաչող, անձի խախտված իրավունքի հատուցում և վերականգնում ապահովող դերով՝ ինքնասահմանափելով իր կանխարգելիչ գործառույթի տիրույթը»։

Сирануш Саакян: ЕСПЧ приступил к немедленному рассмотрению дела председателя и судей КС
Представитель обратившихся в ЕСПЧ судей Конституционного суда Армении Сирануш Саакян выступила с заявлением:
«Вчера вечером активно распространялась дезинформация о том, будто Европейский суд по правам человека отклонил заявление председателя Конституционного суда и судей против Армении.
Информируем общественность о том, что дело председателя и судей Конституционного суда в настоящее время находится в стадии рассмотрения. Более того, Европейский суд, учитывая характер нарушений и важность поднятых вопросов, приступил к немедленному рассмотрению дела.
На основании представленной 26 июня с.г. информации уже 2 июля правительству был направлен ряд вопросов. Суд, в соответствии с установленными процедурами, продолжает предоставлять сторонам сроки для представления позиций. С этой целью Европейский суд уже установил новый срок – 28 августа сего года, что дополнительно свидетельствует о внимании к важности рассматриваемого дела.
Не соответствуют действительности и утверждения о том, будто Европейский суд отклонил просьбу заявителей о приостановлении процесса конституционных изменений.
Сообщаем, что Европейский суд решает конкретные вопросы, касающиеся не законодательных развитий в той или иной стране, а нарушений прав человека. Посему перед ЕСПЧ был поднят вопрос о предотвращении продолжительных нарушений прав заявителей, а также о применении обеспечительной меры по обеспечению исполнения подлежащему вынесению решения.
Известно, что возможное применение обеспечительной меры находится в области судебной политики Европейского суда, предполагающей широкое усмотрение, бенефициарами которой являются не только заявители, но и Европейский суд по правам человека, который таким образом может гарантировать исполнение своего решения.
Не случайно, что на посвященном открытию судебного года мероприятии 31 января с.г. в Европейском суде обсуждалась именно необходимость изменения судебной политики в отношении обеспечительных мер в качестве средства усиления "экосистемы прав человека" , что позволило бы Европейскому суду на ранних стадиях выявления нарушения права противодействовать структурным изменениям, угрожающим независимости судей.
Тем не менее, в условиях реальной возможности поднять в европейской семье защиту независимости судебной власти на новый уровень, Европейский суд предпочел удовлетвориться своей ролью, признающей ответственность государства, обеспечивающей возмещение и восстановление нарушенного права личности, самоограничив сферу своей превентивной функции».