Կորոնավիրուսի զոհերի թիվը աշխարհում գերազանցել է 548 հազարը
Հինգշաբթի օրը Մոսկվայի ժամանակով 07:00-ի դրությամբ աշխարհում կորոնավիրուսային հիվանդության հետևանքով մահացությունների թիվը հասել է 548.914 մարդու՝ մեկ օրում ավելանալով 5.356-ով: Ամերիկյան Ջոն Հոպկինսի ինստիտուտի տվյալները հրապարակել է «Ինտերֆաքս»-ը:
Համալսարանի տվյալներով համաճարակի բռնկման սկզբից ի վեր եղել է COVID-19-ով վարակված 12 012 720 մարդ: Օրվա աճը կազմել է 213 277՝ դրան նախորդող օրվա 206 262-ի փոխարեն, ապաքինվել է 6.56 միլիոն մարդ:
Համալսարանի տվյալների համաձայն, համաճարակի սկզբից վարակվածների թվով 1 միլիոնը գրանցած երկրներն են ԱՄՆ-ը և Բրազիլիան: ԱՄՆ-ում հինգշաբթի օրը ժամը 07:00-ի դրությամբ հայտնաբերվել է 3 054 695 դեպք (օրվա ընթացքում՝ 60 935), մահացել է 132 299 մարդ (մեկ օրում՝ 752 ), բուժվել է 953 հազար հիվանդ:
Բրազիլիայում վարակվածների թիվը հասել է 1 713 160-ի (օրվա աճը՝ 44 571), մահացել է 67 964-ը (օրվա ընթացքում՝ 1 223), ապաքինվել է  ավելի քան 1 միլիոն 139 հազար մարդ:
Հնդկաստանը հիվանդների թվով շարունակում է մնալ երրորդ տեղում, որտեղ անցած 24 ժամվա ընթացքում նրանց թիվը 742.417-ից հասել է 767,296-ի` 21.120 մահվան ելքով և ապաքինվել են 476 հազարը:
Համաձայն Worldometer պորտալի, որը մասնագիտացած է աշխարհի կարևորագույն իրադարձությունների վերաբերյալ վիճակագրություն վարելու մեջ, մոլորակի 1 միլիոն բնակչի հաշվով մահացությունը կազմել է 70,8: ԱՄՆ-ում 1 միլիոն մարդու հաշվով մահացածությունը կազմում է 407 մարդ, Բրազիլիայում՝ 320, Հնդկաստանում՝ 15:

Число скончавшихся от связанных с коронавирусом заболеваний в мире достигло, по состоянию на четверг, 548 914 человек, увеличившись за сутки на 5 356, сообщил американский университет Джонса Хопкинса. Информацию передает Интерфакс.
Всего в мире с начала пандемии, по данным университета, на 08:00 четверга насчитывалось 12 012 720 инфицированных COVID-19, рост за минувшие сутки составил 213 277 против 206 262 сутками ранее, излечились 6,56 млн человек.
Более 1 млн заразившихся с начала пандемии, по информации университета, зарегистрировано в США и Бразилии. В Соединенных Штатах, по состоянию на 08:00 по Москве в четверг, выявлено 3 054 695 заболевших (рост за сутки 60 935), скончались 132 299 человек (рост за сутки - 752), излечились 953 тыс.
В Бразилии число инфицированных достигло 1 713 160 (рост за сутки 44 571), умерли 67 964 (рост за сутки 1 223), вылечены более 1 млн 139 тыс.
На третьем месте по количеству больных остается Индия, где за минувшие сутки число больных выросло с 742 417 до 767 296 при 21 120 летальных исходах и 476 тыс. выздоровевших.
По информации портала Worldometer, который специализируется на статистике по важнейшим мировым событиям, уровень смертности на 1 млн жителей планеты составил 70,8. В США на 1 млн населения скончались 407 человек, Бразилии - 320, Индии - 15.