Չենք կարող պնդել, որ առաջիկայում իրավիճակի կտրուկ վատացում չի արձանագրվի. Նիկոլ Փաշինյան
«ՀՀ քաղաքացին կորոնավիրուսից մահանալու մատերիալ չէ»,- այսօրվա կառավարության նիստում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և հավելեց, որ այդ նպատակով պետք է ապահովեն քաղաքացիների գիտակցության  բարձրացումը՝ այդ  թվում նաև վարչական մջոցներով:
Նկատելով, որ տուգանքների հարցով որոշ շրջանակները փորձում են շահարկումեր անել՝ վարչապետը հաստատեց, որ իրենք շատ խիստ վարչական միջոցներով պետք է ձգտեն ապահովել հակահամաճարակային կանոնների պահպանումը և այդ ճանապարհին շատ հետևողական են լինելու անհրաժեշտության դեպքում նաև ներդնելու են նոր խստացումներ՝ նպատակ ունենալով ստիպել տուգանքներից խուսափող քաղաքացիներին  կրել դիմակներ:
Վարչապետն անդրադարձավ նաև համաճարակի համաշխարհային ցուցանիշներին և նշեց, որ վերջին մեկ օրում 100 հազար դեպք է հաստավել, ընդհանուր դեպքերի թիվը 12 միլիոնն անցել է և այն երկրները որոնք հայտարարել էին որ հաղթահարել էին համաճարակը վերադառնում են խիստ սահմանափակումներին:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով, ԱՀԿ-ն հաստատել է, որ վիրուսը տարածվում է օդի միջոցով, որի մասին Հայաստանի պատասխանատուները հայտնել էին նախորդ շաբաթ՝ հիմնավորելով դիմակների կրումը:
Վարչապետը պնդեց, որ հակահամաճարակային  ռազմավարությունը նույնն է  մնալու՝ սովորել ապրել նոր կանոններով այնպես, որպեսզի վարակման դեպքռրը մոտեցվի 0-ի:
Անդրադառնալով պարետի նախօրեին ընդունած որոշմանը՝ Նիկոլ Փաշինյանը նկատեց, որ որոշ հիվանդությունների դեպքում դիմակի կրելու բացառումներ են արվել և նկատեց, որ կարծիք կա, որ մարդիկ զանգվածաբար  կսկսեն չկրել  դիմակներ: Վարչապետը Տիգրան Ավինյանին առաջարկեց պարզաբանումներ տալ, բայց և ինքը միանգամից բացատրեց, որ այդ հիվանդները պետք է իրենց մոտ բժշկական փաստաթուղթ ունենան, այլապես կտուգանվեն:
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանն էլ հավաստիացրեց, որ տանը հոսպիտալացման սպասող քաղաքացիներ չունեն, իսկ 13 հոգի սպասում են  մասնագիտացված հիվանդանոց տեղափոխվելու համար:
Նախարարի խոսքով, համակարգի ծանրաբեռնվածությունը դեռ լարված է և հիվանդանոցային նոր ծավալումներ լինելու են, իսկ  վիճակը կայուն է, բայց ծանր:
Վարչապետն էլ հավելեց, որ չեն կարող պնդել, որ առաջիկայում իրավիճակի կտրուկ վատացում չի արձանագրվի:
Վերջին երկու տարվա ընթացքում ձևավորված ավանդույթի համաձայն կառավարության այսօրվա նիստում ևս հարցերի 90 տոկոսը զեկուցվող չեն: Օրակարգում ընդգրկված 26 հարցից միայն երեքն են զեկուցվում:

Премьер Армении: Не можем утверждать, что в ближайшее время ситуация резко не ухудшится
«Граждане Армении – не материал для смерти от коронавируса», – заявил в четверг на заседании правительства премьер-министр Армении Никол Пашинян, добавив: с этой целью необходимо обеспечить повышение сознательности граждан, в том числе и административными средствами.
Отметив, что некоторые круги пытаются спекулировать на теме штрафов, премьер-министр Армении подтвердил, что они должны стремиться обеспечить соблюдение противоэпидемических правил посредством очень строгих административных мер и что они будут очень последовательны на этом пути: при необходимости будут введены новые ужесточения, чтобы заставить избегающих штрафов граждан носить маски.
Премьер-министр также коснулся показателей заболевания коронавирусом в мире, напомнив: за сутки было подтверждено 100 тыс. новых случаев, COVID-19 в общей сложности заразились свыше 12 млн человек, страны, которые объявили, что преодолели эпидемию, возвращаются к строгим ограничениям.
«Вчера ВОЗ подтвердила, что вирус может передаваться и по воздуху. Это то, о чем мы на прошлой неделе говорили на основе исследований, и поэтому придавали важность ношению масок, в том числе, и на открытых территориях», – сказал он.
Премьер указал, что противоэпидемиологическая стратегия в Армении остается неизменной: научиться жить в рамках новых правил, которые позволят довести до нуля случаи заражения.
Он при этом напомнил, что, новым решением коменданта, для людей с хроническими дыхательными заболеваниями ношение маски на открытом воздухе не является обязательным. Премьер подчеркнул, что этим людям необходимо иметь при себе подтверждающую болезнь медицинскую справку, в противном случае они будут оштрафованы.
Министр здравоохранения Армении Арсен Торосян в свою очередь заверил, что граждан, которые ожидают дома госпитализации, нет, еще 13 пациентов, у которых подтвержден коронавирус, ожидают перевода в специализированные медицинские центры.
Министр Торосян отметил, что загруженность системы продолжает оставаться напряженной, работы по увеличению мощностей должны продолжаться, ситуация стабильная, но тяжелая.
Премьер-министр добавил, что не могут утверждать, что ситуация резко не ухудшится в ближайшее время.
Согласно сложившейся за последние два года традиции, 90% вопросов повестки дня и сегодняшнего заседания правительства не подлежат докладу. Сегодня будут доложены только 3 из 26 вопросов повестки дня.