Փաստաբանը պահանջեց դադարեցնել Արա Բաբլոյանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը
ԱԺ նախկին նախագահ Արա Բաբլոյանի փաստաբան Արամ Վարդևանյանն այսօրվա դատական նիստում դատարանից պահանջեց դադարեցնել իր պաշտպանյալի նկատմամբ քրեական հետապնդումը։
«Խնդրում ենք, Քրեական օրենսգքրի 308 հոդվածի 2-րդ մասով և 314 հոդվածի 1-ին մասով հարուցված քրեական հետապնդումը Արա Բաբոլյանի նկատմամբ դադարեցնել»,- ասաց փաստաբանը։
Նա ընդգծեց, որ Բաբլոյանին վերագրված գործողությունների իրավական հետևանք չկա։
Միջնորդությանը միացան Արա Բաբլոյանն ու պաշտպանական կողմը։
Հիշեցնենք, որ մեղադրական եզրակացության համաձայն, Արա Բաբլոյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա 2018թ․ հանդիսանալով Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահը, մշտապես իշխանության ներկայացուցչի գործառույթներ իրականացնող պաշտոնատար անձ չարաշահել է իր պաշտոնեական լիազորությունները, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ, ինչպես նաև կատարել է պաշտոնեական կեղծիք։
Նույն գործով անցնում է նաև ԱԺ աշխատայազմի ղեկավարի նախկին տեղեկալ Արսեն Բաբայանը։
Արսեն Բաբայանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա 2018թ․ մարտի 5-ին համատեղության կարգով հանդիսանալով Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալի պաշտոնակատարը, օժանդակել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանին և այլ պաշտոնակատար անձանց՝ իրենց պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելուն, որն անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ, ինչպես նաև կատարել է պաշտոնեական կեղծիք։

Адвокат ходатайствовал о прекращении уголовного преследования в отношении А. Баблояна
Адвокат бывшего председателя Национального Собрания Армении Ара Баблояна – Арам Вардеванян – на сегодняшнем судебном заседании представил ходатайство о прекращении уголовного преследования в отношении А. Баблояна.
«Просим прекратить уголовное преследование в отношении А. Баблояна по ч. 2 ст. 308 и ч. 1 ст. 314», – отметил адвокат.
Он подчеркнул, что отсутствуют правовые последствия инкриминируемых действий.
К ходатайству присоединился Ара Баблоян и сторона защиты.
Напомним, согласно обвинительному заключению, Ара Баблояну выдвинуто обвинение за то, что он в 2018 году будучи председателем Национального Собрания Армении, официального лица, осуществляющего функции представителя власти, злоупотребил должностными полномочиями, что повлекло по неосторожности тяжкие последствия, а также осуществил служебный подлог.
По данному делу проходит также бывший заместитель руководителя Аппарата НС Арсен Бабаян.
Арсену Бабаяну предъявлено обвинение за то, что он 5 марта 2018 года, по совместительству являясь исполняющим обязанности заместителя Аппарата НС, содействовал председателю НС Ара Баблояну и другим должностным лицам в злоупотреблении должностными полномочиями, что по неосторожности привело к тяжелым последствиям, а также осуществил служебный подлог.