Փաստ. Խորհրդարանը ե՞րբ կգնա արձակուրդ. Հրատապ լուծում ստանալու կարիք ունեցող հարցեր չկան
«Փաստ» թերթը գրում է. ««Փաստ» թերթի տեղեկություններով, դեռևս վերջնականապես հստակեցված չէ խորհրդարանի՝ արձակուրդ գնալու ժամանակահատվածը, քանի որ ցանկացած պահի կարող է զգացվել ԱԺ «կարիքը»։ Ինչպես հայտնի է, հերթական նստաշրջանն արդեն ավարտված է, բայց արտահերթների շարքը շարունակվում է, ինչպես և գրեթե միշտ, երբ հուլիսին նիստեր էին հրավիրվում։
Մասնավորաբար, երեկ հայտնի դարձավ, որ հուլիսի 13-ին կհրավիրվի արտահերթ նիստ, որի օրակարգի հարցերից մեկը վերաբերում է արտակարգ դրությունը ևս մեկ ամսով երկարաձգելուն: Թեպետ, ընդհանուր առմամբ, ներկա դրությամբ ԱԺ օրակարգում արտահերթ կարգով ու հրատապ լուծում ստանալու կարիք ունեցող հարցեր չկան, սակայն իշխանությունների համար մի շարք առանցքային նշանակության հարցեր դեռևս շարունակվում են մնալ օդում կախված։
Մասնավորաբար, դեռևս անորոշ է ՍԴ անդամների ընտրության հարցը։ Մեր աղբյուրը չի բացառել, որ այդ հարցը հետաձգվի մինչև աշուն և քննարկման դրվի աշնանային նստաշրջանի բացման ժամանակ։ Բանն այն է, որ թեպետ Փաշինյանը մեծ ցանկություն ունի արագացնել այդ պրոցեսը, սակայն մյուս կողմից՝ պետք է գոնե մոտավորապես հասկանան, թե ինչ եզրակացություն կտա ՄԻԵԴ-ը, որը միայն մերժել է ՍԴ անդամների դիմումի հիման վրա միջանկյալ միջոցի կիրառումը, սակայն հիմնական հայցն ընդունել է վարույթ»:

Газета «Пастр» пишет со ссылкой на свои источники, что дата ухода в отпуск Национального Собрания пока не уточнена, поскольку «нужда» в парламенте может появиться в любой момент. Как известно, очередная сессия парламента уже завершена, однако череда внеочередных продолжается.
В частности, накануне стало известно, что 13 июля созвано внеочередное заседание и один из вопросов повестки касается продления режима чрезвычайного положения еще на один месяц. Несмотря на то, что в повестке парламенте нет вопросов срочных, требующих срочного решения, ряд ключевых вопросов продолжают оставаться для властей «висящими в воздухе».
В частности, неопределенным остается вопрос избрания судей Конституционного суда. Источник издания не исключил, что этот вопрос будет отложен до осени и будет вынесен на обсуждение на открытии осенней сессии парламента. «Дело в том, что несмотря на большое желание Пашиняна ускорить этот процесс, с другой стороны, они должны хотя бы приблизительно понять, какое решение может вынести ЕСПЧ, который отклонил только применении промежуточной меры на основании заявления судей Конституционного суда, однако основной иск принял в производство», - пишет газета.