«Բիլայն»-ում աշխատանքից զանգվածային ազատումներ չեն լինելու. Հայկ Եսայան
«Բիլայն»-ի աշխատակիցները բողոքի ակցիա են իրականացնում։ Նրանք դեմ են, որ ընկերությունը վաճառվի Եսայան եղբայրներին։
Հիշեցնենք, որ այսօր ՏՄՊՊՀ-ն հավանություն է տվել «ՎԵՈՆ Արմենիա» («Բիլայն») փակ բաժնետիրական և «Թիմ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությունների համակենտրոնացմանը։ «Թիմ» ՍՊԸ-ի հիմնադիրները Եսայան եղբայրներն են, որոնք բաժնետերերի հետ ունեցած խնդիրներից հետո հեռացել էին «Յուքոմ» ընկերությունից։
«Բիլայնի» աշխատակիցները նշում են, որ իրենք դեմ են ընկերության վաճառքին։ Սակայն չեն հիմնավորում, թե ինչու են դեմ, այլ ասում են՝ պարզաբանումը կտա ղեկավարությունը։
Այնուամենայնիվ, նրանք մտավախություն են հայտնում, որ կկորցնեն իրենց աշխատանքը։
«Թիմ» ՍՊԸ-ի հիմնադիրներից Հայկ Եսայանը լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ աշխատանքից զանգվածային ազատումներ չեն լինելու.
«Իրենց ներուժը պետք է, մենք ընդամենն ասում ենք, որ մարդկային ռեսուրսի կարիք ունենք և ավելի մեծ ուժով կարող ենք աշխատանքներ իրականացնել։ Արդեն քսան տարի է՝ մենք այս ոլորտում ենք, և միշտ նկատում ենք մարդկային ռեսուրսի պակաս։ Եվ հիմա ընդհանրապես խնդիր չեմ տեսնում այդ աշխատանքների հետ կապված։ Մենք կորոնավիրուսի օրերին հիմնեցինք «Թիմ» ընկերությունը և ստեղծեցինք 400 աշխատատեղ։ Հիմա արդեն երկու ընկերությունների աշխատակազմը միացնելու ենք, որ ավելի մեծ ռեսուրս ունենանք»։
Նա վստահեցրեց, որ ընկերությունների միավորմամբ երկրում ավելի շատ աշխատատեղեր են ստեղծվելու, քան այսօր կա։
Դիտարկմանը, որ «Բիլայնի» աշխատակիցները մտավախություն ունեն, որ իրենց փոխարեն աշխատանքի կանցնեն «Յուքոմ»-ից Եսայան եղբայրների հետ աշխատանքից ազատված 500 աշխատակիցները, Հ. Եսայանն արձագանքեց՝ մենք նման կերպ չենք վարվելու, նման մտադրություն չունենք։
«Այդ աշխատակիցներն այսօրվա խնդիրները լուծելու համար են աշխատում, իսկ մենք նոր խնդիրներ ենք առաջ բերելու, և նոր աշխատակիցներ ենք ներգրավվելու։ Չգիտեմ՝ ինչու են մարդիկ այդպիսի մտահոգություն հայտնում, բայց կարծում եմ՝ ուղղորդողներ կան»,- ասաց նա։
Հարցին, թե ինչպե՞ս է վերաբերվում մեղադրանքներին, թե վերջին օրերին «Յուքոմ»-ի կապի խափանումները կապված են Եսայան եղբայրների հետ, նա պատասխանեց՝ ուղղակի ծիծաղելի են այդ հայտարարությունները։
«Մենք ընդհանրապես դրա հետ կապ չունենք։ Եվ եթե հստակ իմանայինք՝ ով է նման բան ասել, կգնայինք դատական պրոցեսով։ Բայց պաշտոնապես ասում եմ՝ նման բան չկա։ Անգամ այդ օրը երեկոյան մենք նախկին աշխատակիցների հետ հավաքվել ենք, որ եթե դիմեն, օգնենք խնդիրը լուծել»,- նշեց նա։
Հարցին, թե ի՞նչ երաշխիք կարող են ունենալ «Բիլայն»-ի աշխատակիցները, որ իրենք գործազուրկ չեն դառնալու, Հայկ Եսայանը պատասխանեց՝ մինիմում վեց ամիս որևէ բան չենք անելու.
«Միանշանակ լինելու է նաև աշխատակիցների հետ հանդիպում։ Հենց ունենանք իրավասություն, հաջորդ պահին կհանդիպենք նրանց հետ»։

Айк Есаян: Массовых сокращений в Beeline не будет
Сотрудники Beeline вышли на акцию протеста в Ереване. Причиной недовольства стало то, что Государственная комиссия по защите экономической конкуренции Республики Армения одобрила слияние ЗАО «ВЕОН Армения» с ООО «Тим».
Основателями ООО «Тим» являются братья Есаян, которые после проблем с акционерами покинули ЗАО «Юком».
Сотрудники Beeline отмечают, что они против продажи компании. При этом они не обосновывают, почему. Указывают, что разъяснения представит руководство.
Тем не менее, сотрудники Beeline выражают опасения, что лишатся работы.
Один из сооснователей компании «Team» Айк Есаян в беседе с журналистами отметил, что никаких массовых сокращений не будет.
«Нам нужен их потенциал. Мы нуждаемся в человеческом ресурсе, и я уверен, что вместе мы можем нарастить мощь. Поскольку мы работаем в сфере более 20 лет, то задача нашего сектора заключается в привлечении человеческого ресурса. И я сейчас вообще не вижу проблемы в связи с этими рабочими местами. В дни пандемии коронавируса мы основали компанию Team, создали 400 новых рабочих мест. Теперь соединим персоналы двух компаний, чтобы двигаться вперед большими ресурсами», – отметил он.
«В стране появится больше рабочих мест, чем есть сегодня», – заявил Есаян.
На замечание, что сотрудники «Билайн» опасаются, что вместо них на работу будут приняты 500 сотрудников, покинувших с «Юком» вместе с братьями Есаян, А Есаян ответил: мы не будем поступать так, у нас нет таких намерений.
«Эти сотрудники работают над решением сегодняшних проблем, а мы будем ставить новые задачи и привлекать новых сотрудников. Я не знаю, почему люди выражают такую обеспокоенность, но я думаю, что их направляют», – сказал он. Он отметил, что предоставляет гарантии, как минимум, на 6 месяцев.
«Я гарантирую, что мы в течение, как минимум, 6 месяцев не предпримем каких-либо шагов. Состоится встреча с сотрудниками, с которыми у нас пока нет права общаться», – сказал он.
На вопрос, как он относится к обвинениям, что сбои связи Ucom в последние дни связаны с братьями Есаян, он ответил: «Подобные заявления просто смешны».
«Мы не имеем к этому никакого отношения. И если бы мы точно знали, кто подобное сказал, мы бы пошли в суд. Но я официально говорю: ничего подобного нет. Даже в тот вечер мы собрались с бывшими сотрудниками, чтобы помочь решить проблему при обращении», – отметил он.