Արամ Ա. Կաթողիկոս. Թուրքիան իր որոշումով գիտակցորեն հարվածում է քրիստոնյա-իսլամ համակեցությանը
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ Արամ Ա կաթողիկոսն անդրադարձել է Թուրքիայում Ստամբուլի Սուրբ Սոֆիայի տաճարը մզկիթի վերածելու որոշմանը:
«Քիչ առաջ համացանցի միջոցով իմացանք, թե թրքական դատարանը որոշած է Կոստանդնուպոլսի հունաց Այա Սոֆիա պատմական Մայր Տաճարը վերածել մզկիթի։
Արդարև, 537 թուականին կառուցուած այս տաճարը բուզանդական ճարտարապետական արվեստի գագաթն է։ Բուզանդական կայսրության անկումով և Օսմանեան կայսրության գրավումով, 1453-ին տաճարը վերածված էր մզկիթի և ապա, 1935-ին՝ թանգարանի։
Անցնող օրերին, եկեղեցիներու պետեր և ընդհանրապես միջազգային շրջանակներ կոչ ուղղեցին Թուրքիային չդիմելու Այա Սոֆիան վերստին մզկիթի վերածելու քայլին և պահելու նրա ներկա կարգավիճակը։ Հայ թե օտար մամուլի ներկայացուցիչներ ցանկացան մեր տեսակետը ունենալ այս մասին։ Մենք չուզեցինք կարծիք հայտնել՝ նախատեսելով թրքական դատարանին առնելիք որոշման բնույթը։ Կուզենք հետևյալ ընդգծումները կատարել.
Առաջին, Թուրքիան իր նախագահին ներկա նախաձեռնության ճամփով, հոգևոր ու մշակութային արժեքներ ոտնահարելու, միջազգային օրենքով ճշտված սկզբունքներ անտեսելու և պատմությունը նենգափոխելու իր վարքագիծը փաստերեն շարունակում է։
Երկրորդ, մեկնելով ներկայի և ապագայի իր ներքին թե արտաքին շահերեն, ինչպես նաև աշխարհաքաղաքական նպատակներեն, Թուրքիան նույնիսկ անտեսում է իր հին, թե  նոր բարեկամների թելադրությունը։
Երրորդ, Թուրքիան իր այս որոշումով գիտակցորեն հարվածում է քրիստոնեա-իսլամ փոխադարձ հարգանքի ու վստահության վրա հիմնված համակեցությունը՝ տեղական, շրջանային ու միջազգային մակարդակներում, հակառակ այս գծով կատարված զգուշացումներին։
Չորրորդ, Թուրքիան իր ներկա քայլով գալիս է մեկ անգամ ևս հաստատելու, թե Արևմուտքին և քրիստոնյա համայնքների բացվելուն իր ցույց տված նշանները կեղծ էին։
Հինգերորդ, ո՞ւր էին արևմտյան աշխարհի ղեկավարները, քաղաքական թե հոգևոր, երբ հայոց ցեղասպանությունից հետո հայ ժողովուրդին պատկանող հազարավոր եկեղեցիներ ախոռների, սրճարանների, մզկիթների և այլ հանրային վայրերի վերածվեցին...։
Այո՛, ցեղասպանությունը  ա՛յլապես շարունակվում է նույն ցեղասպանի կողմից, աշխարհի լռության դիմաց։ Օսմանյան կայսրության այլամերժ գաղափարախոսությունը ա՛յլապե ս թափանցում է ամեն տեղ՝ արաբական աշխարհից սկսեած մինչև արևմտյան երկիրներ, աշխարհի լռության դիմաց»։

Католикос Арам I: Турция осознанно наносит удар по христианско-исламскому сосуществованию
Католикос Великого дома Киликийского Арам I на своей странице в социальной сети Facebook коснулся решения Турции изменить статус собора Святой Софии в Стамбуле.
«Немногим ранее из Сети узнали о том, что турецкий суд решил превратить исторический собор Святой Софии в Константинополе в мечеть.
Этот построенный в 537 году собор справедливо считается вершиной византийского архитектурного искусства. С падением Византийской империи и ее завоеванием Османской империей в 1453 году собор был превращен в мечеть, затем, в 1935 году, – в музей.
За минувшие дни как церковные лидеры, так и международное сообщество призвали Турцию не прибегать к шагу по превращению собора Святой Софии в мечеть, призвали к сохранению его нынешнего статуса. Представители армянской и зарубежной прессы хотели узнать нашу точку зрения на этот счет. Мы не захотели выражать мнения, прогнозируя характер принимаемого турецким судом решения. Хотели были подчеркнуть следующее:
1. Турция по инициативе своего президента фактически продолжает свое поведение по попранию духовных и культурных ценностей, игнорированию установленных международным правом принципов, фальсификации истории.
2. Обращаясь к своим внутренним и внешним интересам настоящего и будущего, а также своим геополитическим целям, Турция игнорирует даже указания своих как старых, так и новых друзей.
3. Этим своим решением Турция осознанно наносит удар по основанному на взаимном уважении и доверии христианско-исламскому сосуществованию – на местном, региональном и международном уровнях, вопреки всем предупреждениям.
4. Данным своим шагом Турция еще раз подтверждает: ее месседжи Западу и христианским общинам были ложными.
5. Где были лидеры западного мира – как политические, так и духовные, когда после Геноцида армян тысячи принадлежащих армянскому народу церквей были превращены в конюшни, кафе, мечети и другие общественные места?..
Да, Геноцид продолжается, причем тем же его исполнителем, на фоне молчания мира. Ксенофобская идеология Османской империи продолжает проникать повсюду – от арабского мира до западных стран, и все это на фоне молчания мира».