Հունաստանը Սուրբ Սոֆիայի պատճառով կոչ է արել Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցներ կիրառել
Հունաստանի նախկին վարչապետ, ծայրահեղ ձախ SYRIZA-ի կոալիցիան ամենամեծ ընդդիմադիր կուսակցության առաջնորդ Ալեքսիս Ցիպրասը Թուրքիայի որոշումը լուրջ խնդիր է անվանել և Հունաստանի կառավարությանը կոչ է արել այդ հարցը բարձրացնել միջազգային մակարդակով:
«Սուրբ Սոֆիան՝ քրիստոնեության համար պատմական և հոգևոր մեծ նշանակություն ունեցող եզակի համաշխարհային կոթողը մզկիթի վերածելու Թուրքիայի նախագահի որոշումը, լուրջ խնդիր է, որը խաթարում է միջկրոնական երկխոսությունը և ակնհայտորեն խախտում է այն համընդհանուր արժեքները, որոնք, ինչպես միշտ, այսօր էլ անհրաժեշտ են»,- նրա խոսքերը հրապարակել է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Իր հերթին, կենտրոնամետ «Նոր ժողովրդավարություն» կուսակցության ղեկավար, նախկին վարչապետ Էնթոնի Սամարասը մեղադրել է Եվրոպային և Արևմուտքին անգործության մեջ՝ հիշեցնելով, որ 1000-ից ավելի տարի Սուրբ Սոֆիան եղել է ամենախորհրդանշական և հոյակապ քրիստոնեական եկեղեցին, և այժմ այն կրկին վերածվում է մզկիթի:
Ձախակենտրոն «Փոփոխությունների շարժում KINAL» կուսակցության առաջնորդ Ֆոֆի Գեննիմաթը կոչ է արել միջազգային պատժամիջոցներ կիրառել Թուրքիայի դեմ, քանի որ դա միակ բանն է, որը Թուրքիան հասկանում է:

Greece condemned a decision by Turkey on Friday to convert Istanbul’s Hagia Sophia museum into a mosque, saying it would have repercussions not only on relations between the two countries, but on Turkey’s ties with the European Union.
Turkish President Tayyip Erdogan said on Friday that the first prayers would be held in Hagia Sophia on July 24, after declaring the ancient monument was once again a mosque following a court ruling revoking its status as a museum.
Erdogan said the nearly 1,500-year-old Hagia Sophia would remain open to Muslims, Christians and foreigners, but added that Turkey had exercised its sovereign right in converting it to a mosque and would interpret criticism of the move as an attack on its independence.
“Greece condemns in the most intense manner the decision of Turkey to convert Hagia Sophia into a mosque. This is a choice which offends all those who also recognise the monument as a World Heritage Site. And of course it does not only affect relations between Turkey and Greece, but its relations with the European Union,” Mitsotakis’s office said in a written statement.