Հրապարակ. Չնայած ուժգնացող պահանջներին, ՀՀ իշխանությունը հակված է մինչև դեկտեմբեր այս երանելի ռեժիմը Հայաստանում պահելուն
09:38 14/07/2020
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Մի քանի օր առաջ կառավարության նիստում անցկացրին արտակարգ դրության ժամանակ բոլոր հիվանդանոցների, այդ թվում՝ մասնավորների կառավարումն առողջապահության նախարարությանը փոխանցելու օրինագիծ։ Օրերս այն դրվել է շրջանառության մեջ, և ենթադրվում էր, որ մոտ օրերս կընդունվի, բայց ԱԺ-ում խոսում են, որ այն չի ներառվի այս շաբաթվա արտահերթ նիստի օրակարգ։ Բացի այն, որ նախագիծն առաջացրել է մասնագիտական հանրույթի, մարզպետարանների և հատկապես մասնավոր ԲԿ-ների տերերի դժգոհությունը, իրավական տեսանկյունից խնդրահարույց է և հում։
Չի բացառվում, որ այս փուլում իշխանությունը նահանջի, և նախագիծն օրակարգ բերվի 1-2 ամսից, երբ հաջորդ անգամ կրկին երկարաձգեն արտակարգ ռեժիմը։ Չնայած ուժգնացող պահանջներին, ՀՀ իշխանությունը հակված է մինչև դեկտեմբեր այս երանելի ռեժիմը Հայաստանում պահելուն»:

«Грапарак»: Несмотря на нарастающие требования, власти Армении хотят сохранить режим ЧП до декабря
Газета «Грапарак» пишет, что несколько дней назад на заседании правительства был принят законопроект о предоставлении в условиях чрезвычайного положения министерству здравоохранения права управлять всеми больницами, в том числе, частными. На днях проект введен в обращение и предполагается, что будет принят в ближайшие дни. Однако в парламенте говорят, что законопроект не будет включен в повестку внеочередного заседания на этой неделе. Кроме того, что проект вызвал недовольство профессионального сообщества, губернаторов, и особенно владельцев частных медицинских центров, он проблематичный и сырой с правовой точки зрения.
Не исключается, что на данном этапе власти отступят и законопроект будет представлен через 1-2 месяца, когда чрезвычайное положение будет снова продлено. Несмотря на нарастающие требования, власти Армении склоняются к сохранению этого желанного режима в Армении до декабря.