«Հրապարակ». Դաստիարակչական աշխատանքներ իմքայլականների  հետ
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Իշխող թիմում սկսել են առաջնորդվել նեղ անձնային շահերով և «սիմպատիաներով», ինչն էլ առիթ է դարձել, որ «Իմ քայլում» ուրբաթ օրը վեճ ծագի։
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանն էլ «դաստիարակչական» աշխատանքներ է տարել իմքայլականների  հետ, թե ինչպես պիտի լինի պատգամավորը, և որ չի կարելի անձնական «սիմպատիաների» պատճառով ձախողել թիմային աշխատանքը։
Բանն այն է, որ հուլիսի 8-ին խորհրդարանն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Ընդերքի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխությունների վերաբերյալ օրինագիծը, ըստ որի՝ ընդերքօգտագործման թույլտվություն կտրվի այն արդյունահանողին, որը կներկայացնի պաշարների ուսումնասիրության թարմ տվյալներ:
Հուլիսի 9-ին պետք է տեղի ունենար օրենքի երկրորդ ընթերցումը, սակայն տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստի ժամանակ որոշում կայացվեց հետաձգել հարցի քննարկումը՝ որպես պատճառաբանություն ներկայացնելով մասնագետների մտահոգությունները: Իրականում պարզվում է, որ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Մերի Գալստյանի ջանքերով է տապալվել նախագիծը։
Պատգամավորն անձնական խնդիրներ ունի տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների փոխնախարար Լիլիա Շուշանյանի հետ, ով նշանակված է որպես նախագծի զեկուցող։ Պատգամավորը գործընկերներին համոզել է, որ հաշվի չեն առնվել իր առաջարկները, և չի կարելի խորհրդարանին այսպես արհամարհել։
Պապիկյանն ուրբաթ օրվա նիստին ասել է, որ ուղղակի ապշած է ստեղծված իրավիճակից, թե ինչպես կարելի է անձնական դրդապատճառներով տապալել օրենքը։ Նա զգուշացրել է, որ մի քանի օր անց նախագիծը երկրորդ ընթերցման է ներկայացվելու, և ինքը չի հանդուրժի նման կամակորություններ։
«Իմ քայլի» մեր աղբյուրների փոխանցմամբ, իշխող խմբակցությունում գործում են խմբակներ։ Դրանցից մեկն էլ Մերի Գալստյան-Լենա Նազարյան-Մարիա Կարապետյան եռյակն է, որը շատ ակտիվ է ներքին քննարկումներում և միասնաբար է գործում»:

«Грапарак»: С членами фракции «Мой шаг» проведена «воспитательная» работа
Газета «Грапарак» пишет, что в правящей команде начали руководствоваться узколичными интересами и «симпатиями», что стало причиной возникшего в пятницу во фракции «Мой шаг» раздора. Министр территориального управления и инфраструктур провел «воспитательную» работу с представителями блока «Мой шаг» о том, каким должен быть депутат и почему нельзя из-за личных «симпатий» проваливать «командную работу.
Дело в том, что 8 июля парламент принял в первом чтении законопроект о внесении изменений в закон «О недрах», согласно которому разрешение на пользование недрами будет предоставляться тем добывающим компаниям, которые представят свежие данные исследования недр. Обсуждение закона во втором чтении должно было состоятся 9 июля, однако во время заседания постоянной комиссии по экономическим вопросам было принято решение отложить обсуждение, в качестве аргументации была представлена обеспокоенность специалистов.
В действительности выясняется, что законопроект был провален благодаря усилиям депутата фракции «Мой шаг» Мери Галстян.
У депутата есть личные проблемы с заместителем министра территориального управления и инфраструктур Лилией Шушанян, которая назначена докладчиком по вопросу. Депутат уговорила коллег, что ее предложения не учтены и нельзя так игнорировать парламент. Сурен Папикян заявил на заседании в пятницу, что просто поражен создавшейся ситуацией и тем, как можно по личным причинам проваливать закон. Он предупредил, что через несколько дней законопроект будет представлен на обсуждение во втором чтении, и он не потерпит подобного своенравия.
Как передают источники издания, в правящей фракции действуют несколько группировок. Одна из них тройка Мери Галстян – Лена Назарян – Марина Карапетян, которая очень активна во время внутренних обсуждений и действует слажено.