Փորձագետ. Ադրբեջանը միշտ էլ կենդանի վահան է դարձրել իր բնակավայրերն ու քաղաքացիներին
«Հենակետ» վելուծական կենտրոնի ղեկավար, Արցախի նախագահի անվտանգության հարցերով նախկին խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանը գրում է.
«Ադրբեջանը մշտապես էլ իր տեխնիկան տեղակայել է բնակավայրերում, տեղից կրակ բացել՝ կենդանի վահան դարձնելով իր բնակավայրերն ու քաղաքացիներին։
Սա նոր մոտեցում չէ, ավելին՝ մի քանի դեպքեր են եղել, երբ այդ կրակակետերը լռեցնելուն ուղղված գործողություններից հետո, երբ վերոնշյալ բնակավայրում հասարական նշանակության շինություն է տուժել, տեղի բնակիչները միջադեպի մեջ ոչ թե մեզ էին դատապարտում, այլ իրենց ռազմական հրամանատարությանը։
Սրա մասին տեղյակ են նաև այն միջազգային կառույցները, որոնք միջնորդական, հումանիտար կամ մեկ այլ ձևով առնչվում են Հայաստանին, Արցախին կամ Ադրբեջանին»։

Armenian analyst: Azerbaijan has always used civilians as human shields
Azerbaijan has always used its civilian settlements and population as human shields, the Artsakh president’s former security advisor, Henaket analytical center head Tigran Abrahamyan said on Facebook.
“Azerbaijan has always deployed its military equipment in civilian sites, opening fire from there and using its settlements and civilians as human shields,” he wrote.
“This isn’t a new approach. Moreover, there were cases when after the actions to silence the firing points resulted in the damage of public buildings in those settlements, the local residents blamed their military leadership rather than us for the incident,” he stressed.
The analyst expressed conviction that international mediation and humanitarian missions dealing with Armenia, Artsakh and Azerbaijan are aware of this practice of Azerbaijan.