Վ.Հարությունյան. Ադրբեջանի՝ Ղարաբաղի հարցում ռազմավարությունն է՝ խուսափել բանակցություններից, լուծել հարցն ուժային տարբերակով
10:52 16/07/2020
«Ադրբեջանն այսօր իր առջև խնդիր է դրել՝ Ղարաբաղի հարցը լուծել ոչ թե բանակցային գործընթացով, այլ գնալ ռազմական ճանապարհով»,-ասուլիսում ասաց ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը։
Նա նշեց, որ եթե հետևեն վերջին մեկ տարվա, վերջին ամիսների Ադրբեջանի ղեկավարության արած հայտարարությունները, հասկանալի կլինի, որ  իրենց մոտ Ղարաբաղի հարցի լուծման ռազմավարությունն է՝ խուսափել բանակցային գործընթացից,  լուծել հարցն ուժային տարբերակով։
«Ադրբեջանը ռազմական տեսանկյունից հիմա խնդիր է դրել փոքր քայլերով փոփոխել  շփման գիծը, ընդունել այնպիսի դիրքեր, որոնք իրենց առավելություն են տալիս։ Ալիևը  հայտարարում է, որ մենք կսպասենք այն նախապայմաններին, որ վերսկսենք պատերազմը։ Հիմա ունեն դիրքերը բարելավելու խնդիրներ, երբ ստեղծեն այդ պայմանները՝ սկսեն լայնածավալ պատերազմ»,- ասաց Վ.Հարությունյանը։
Պաշտպանության նախկին նախարարը նշեց, որ այսօր տարածաշրջանում և Հայաստանի ու Ղարաբաղի, Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական բալանսն ի օգուտ Ադրբեջանի չէ։
«Եթե Ադրբեջանը սկսի պատերազմ, պարտվելու է, որովհետև մենք ունենք այնպիսի միջոցներ, որոնք ի վիճակի են ոչնչացնել Ադրբեջանի ողջ տնտեսական ներուժը։ Իրենք դա շատ լավ պատկերացնում են։ Բայց այնպիսի քաղաքականություն են որդեգրել, որ այդպես չէ, և իրենք ի վիճակի են։ Դրա համար այս վիճակը բերում է այս հակամարտությունների, զինադադարի խախտումների։
Ադրբեջանը նույնիսկ չի էլ խուսափում ասի, որ այսօր մենք պատրաստվում ենք պատերազմի, այսպիսի սադրանքներ են կազմաերպում ոչ միայն Արցախի, նաև Հայաստանի սահմանին։ Իրենք կոպիտ խախտում են նաև 1994 թվականի մայիսի 16-ին ստորագրված զինադադարը։ Սա խոսում է այն մասին, որ միջազգային փաստաթղթերը, պայմանագրերը, իրավունքը համարում են իրենց համար անընդունելի»,-ասաց Վ.Հարությունյանը։
Նրա խոսքով, հայկական բանակը գործել է հստակ, գրագետ, պարտադրել է հակառակորդին լռել և ունենալ կորուստներ, չլուծել իր առջև դրված խնդիրը։
«Միևնույն ժամանակ այստեղ պետք է գնահատալ նաև այն, որ հայկական կողմը զուսպ է եղել, որպեսզի չափը չանցնի, որը կբերի լայնածավալ պատերազմի, ինչն Ադրբեջանը չի զգում։ Այս միջադեպը ծնվել է չեղած  տեղում, այն, ինչ տեղի է ունեցել, կարող էին խուսափել, բայց, ենթադրում եմ, որ Ադրբեջանն  իր բանակով հստակ չի ղեկավարվում»,- ասաց նա։
Վ. Հարությունյանի խոսքով, եթե Ադրբեջանը մտածում էր, որ միջազգային հարաբերություններում առաջին տեղը գալիս է ուժի գործոնը ու համարում էր, որ եթե իրականացնի այս պրովակացիան, աջակցություն կստանա, չստացվեց. «Բոլոր միջազգային կառույցները, հիմնական պետությունները կոչ արեցին դադարեցնել այդ գործողությունները։  Ադրբեջանը պարտություն կրեց նաև միջազգային հարթակներում»։
Ինչ վերաբերում է հարցին, որ այդ  հայտարարությունները հասցեագրված չէին, նախկին նախարարն ասաց. «Միջազգային կառույցները, պետությունները հայտարարություն անելիս  պետք է դրա տակ ունենան փաստաթղթեր, հիմնավորումներ, իսկ զինադադարի խախտման պարագայում, երբ որ չկան վերահսկման մեխանիզմներ, թե որտեղից է սկսվել, ապա կոչ են անում երկու կողմին, բայց կոնտեքստից ակնհայտ է, որ բոլորը գիտակցում են, որ մեզ պետք չէ պատերազմ, մենք բանակցում ենք, ուզում ենք լուծել ղարաբաղյան հարցը բանակցային ճանապարհով, բայց դա չի նշանակում, որ խուսափում ենք պատերազմից, եթե իրենք փորձեն իրականացնել»։

В. Арутюнян: Стратегия Азербайджана в карабахском вопросе состоит в том, чтобы избегать переговоров и решить проблему силой
12:36 16/07/2020
«Азербайджан сегодня поставил перед собой задачу: решить карабахский вопрос не посредством переговорного процесса, а военным путем», – заявил на пресс-конференции бывший министр обороны РА Вагаршак Арутюнян.
Он отметил: если проследить за заявлениями азербайджанского руководства за последний год, последние месяцы, то становится ясно, что у них такова стратегия по решению карабахской проблемы – избегать переговорного процесса, решить вопрос силовым методом.
«Азербайджан, со стратегической точки зрения, поставил сейчас перед собой задачу маленькими шагами изменить линию соприкосновения, занять позиции, которые дадут ему преимущество. Сейчас у азербайджанской стороны есть задача по улучшению своих позиций, чтобы с созданием соответствующих условий начать широкомасштабную войну», – указал В. Арутюнян.
Экс-министр обороны Армении отметил при этом, что сегодня военно-политический баланс в регионе между Арменией, Арцахом и Азербайджаном не в пользу последнего.
«Если Азербайджан начнет войну, он проиграет, потому что у нас есть средства, способные уничтожить весь экономический потенциал Азербайджана. В Баку это очень хорошо представляют. Но они проводят политику, мол, это не так. Вот почему эта ситуация приводит к конфликтам, нарушениям режима прекращения огня.
Азербайджан даже не стесняется говорить, что сегодня он готовится к войне, организовывает такие провокации на границе не только с Арцахом, но и с Арменией. Азербайджан грубо нарушает соглашение о прекращении огня, подписанное 16 мая 1994 года. Это говорит о том, что они считают неприемлемыми для себя международные документы, соглашения, международное право», – сказал В. Арутюнян.
По его словам, армянская армия действовала четко, грамотно, пресекла активность  противника, который понес также потери, не позволив ему выполнить поставленную перед задачу.
«В то же время здесь следует оценить и то, что армянская сторона проявила сдержанность, чтобы не заходить слишком далеко, что привело бы к широкомасштабной войне, чего нельзя сказать об Азербайджане. Этот инцидент зародился на пустом месте, того, что произошло, можно было бы избежать», – сказал он.
По словам Арутюняна, Азербайджан посчитал, будто фактор силы стоит на первом месте в международных отношениях, полагал, если он осуществит эту провокацию, то получит поддержку, однако это не сработало. «Все международные структуры, крупные государства призвали к прекращению этих действий. Азербайджан потерпел поражение и на международных платформах», – подчеркнул он.
Что касается того, что эти заявления не были адресными, бывший министр сказал:
«Международные структуры, государства должны иметь документы и обоснования при выступлении с заявлением, а в случае нарушения режима прекращения огня, когда нет механизмов контроля над тем, откуда все началось, они обращаются с призывом к обеим сторонам. Но из контекста очевидно, что все понимают: нам война не нужна, мы ведем переговоры, мы хотим решить карабахскую проблему путем переговоров, но это не значит, что мы избегаем войны, если они попытаются ее вести».