Արցախի ԱԺ. Ադրբեջանի ղեկավարությունը սեփական ժողովրդին ներքաշում է հերթական արկածախնդրության մեջ
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի խմբակցությունները տարածել են համատեղ հայտարարություն, որտեղ ասված է.
«Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի խմբակցությունները խստորեն դատապարտում են վերջին օրերին հայ-ադրբեջանական սահմանին Հայաստանի Հանրապետության Տավուշի մարզի ուղղությամբ Ադրբեջանի հրահրած մարտական գործողությունները, որոնք հանգեցրել են մարդկային զոհերի:
Թիրախավորելով հայկական բնակավայրերը՝ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը սեփական ժողովրդին ներքաշում է հերթական արկածախնդրության մեջ, որը հղի է իր իսկ համար աղետալի հետևանքներով:
Հավատարիմ մնալով հրադադարի պահպանման և ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը բանակցային եղանակով լուծելու սկզբունքին՝ միաժամանակ, զգուշացնում ենք, որ Հայաստանի ու Արցախի պետական սահմանների հանդեպ ցանկացած ոտնձգություն կստանա համարժեք պատասխան:
Փաստում ենք, որ համավարակի արագ տարածման պայմաններում, երբ ողջ աշխարհը ուժերը միավորել է համաշխարհային ծանր առողջապահական ու տնտեսական ճգնաժամը հաղթահարելու համար, Ադրբեջանի և նրա ռազմական հովանավոր Թուրքիայի նման ագրեսիվ վարքագիծը վտանգավոր է ինչպես Հայաստանի ու Արցախի, այնպես էլ` ողջ տարածաշրջանի համար:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին կոչ ենք անում վճռականորեն դատապարտել Ադրբեջանի նման պահվածքը և անհրաժեշտ մեխանիզմներ կիրառել իրավիճակի հետագա սրացումը կասեցնելու, տարածաշրջանում կայունությունն ու խաղաղությունը անխաթար պահելու համար»։

The Artsakh National Assembly factions, Free Motherland-UCA, United Motherland, Justice, Armenian Revolutionary Federation and Democratic Party of Artsakh, issued a joint statement on Thursday, strongly condemning the recent military operations provoked by Azerbaijan on the Armenian-Azerbaijani border in the direction of Tavush Province, which resulted in casualties.
“Targeting Armenian settlements, the military-political leadership of Azerbaijan involves its own people in another adventure which is fraught with disastrous consequences for its own country,” the factions stressed.
“Adhering to the principle of maintaining the ceasefire and Azerbaijani-Karabakh conflict resolution through negotiations, at the same time, we warn that the Armenian Armed Forces are ready to resist with equivalent actions in case of any encroachment on the state borders of Armenia and Artsakh," they said.
“We state that in the conditions of rapid spread of the epidemic, when the whole world joins forces to overcome it, to get out of the severe global health and economic crisis, such aggressive behavior of Azerbaijan and its military sponsor Turkey, is dangerous not only for Armenia and Artsakh but also for the whole region.
“We call on the OSCE Minsk Group to strongly condemn and bring to responsibility Azerbaijan and impose all necessary measures to prevent further escalation of the situation and maintain stability and peace in the region,” the statement read.