Արցախի ԱԺ. Ադրբեջանի ղեկավարությունը սեփական ժողովրդին ներքաշում է հերթական արկածախնդրության մեջ
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի խմբակցությունները տարածել են համատեղ հայտարարություն, որտեղ ասված է.
«Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի խմբակցությունները խստորեն դատապարտում են վերջին օրերին հայ-ադրբեջանական սահմանին Հայաստանի Հանրապետության Տավուշի մարզի ուղղությամբ Ադրբեջանի հրահրած մարտական գործողությունները, որոնք հանգեցրել են մարդկային զոհերի:
Թիրախավորելով հայկական բնակավայրերը՝ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը սեփական ժողովրդին ներքաշում է հերթական արկածախնդրության մեջ, որը հղի է իր իսկ համար աղետալի հետևանքներով:
Հավատարիմ մնալով հրադադարի պահպանման և ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունը բանակցային եղանակով լուծելու սկզբունքին՝ միաժամանակ, զգուշացնում ենք, որ Հայաստանի ու Արցախի պետական սահմանների հանդեպ ցանկացած ոտնձգություն կստանա համարժեք պատասխան:
Փաստում ենք, որ համավարակի արագ տարածման պայմաններում, երբ ողջ աշխարհը ուժերը միավորել է համաշխարհային ծանր առողջապահական ու տնտեսական ճգնաժամը հաղթահարելու համար, Ադրբեջանի և նրա ռազմական հովանավոր Թուրքիայի նման ագրեսիվ վարքագիծը վտանգավոր է ինչպես Հայաստանի ու Արցախի, այնպես էլ` ողջ տարածաշրջանի համար:
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին կոչ ենք անում վճռականորեն դատապարտել Ադրբեջանի նման պահվածքը և անհրաժեշտ մեխանիզմներ կիրառել իրավիճակի հետագա սրացումը կասեցնելու, տարածաշրջանում կայունությունն ու խաղաղությունը անխաթար պահելու համար»։

НС Арцаха: Руководство Азербайджана вовлекает свой народ в очередную авантюру, чреватую для него катастрофическими последствиями
Фракции Национального собрания Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) – «Свободная Родина–ОГА», «Единая Родина», «Справедливость», «Армянская Революционная Федерация» и «Демократическая партия Арцаха» – 16 июля выступили с заявлением, которое приводит пресс-служба парламента Арцаха:
«Фракции Национального собрания Республики Арцах строго осуждают спровоцированные Азербайджаном в последние дни боевые действия на армяно-азербайджанской границе в направлении Тавушской области Республики Армения, которые привели к человеческим жертвам.
Нацелившись на армянские населенные пункты, военно-политическое руководство Азербайджана вовлекает свой народ в очередную авантюру, чреватую для него катастрофическими последствиями.
Оставаясь верными принципу соблюдения режима прекращения огня и урегулирования азербайджано-карабахского конфликта переговорным путем, в то же время предупреждаем, что любое посягательство на государственные границы Республики Армения и Республики Арцах получит адекватный ответ.
Констатируем, что в условиях быстрого распространения вируса, когда весь мир объединил свои усилия для преодоления тяжелого мирового экономического кризиса, подобное агрессивное поведение Азербайджана и его военного спонсора Турции опасно как для Армении и Арцаха, так и для всего региона.
Призываем Минскую группу ОБСЕ решительно осудить подобное поведение Азербайджана и применить необходимые механизмы для предотвращения дальнейшего обострения ситуации и поддержания стабильности и мира в регионе».