Պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Շուշան Ստեփանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հրապարակել է լուսանկարներ և տեսանյութ, թե ինչպես է թշնամին կրակ բացել Այգեպար գյուղի վրա։
«Ադրբեջանական կողմի այսօրվա հարվածը Այգեպար գյուղի ուղղությամբ։ Քիչ անց հակառակորդը ստացել է արժանի պատասխան»,-գրել է նա։
Այսօր ավելի վաղ ՊՆ խոսնակը հայտնել էր, որ գիշերը ժամը 03:40-ի սահմաններում ՀՀ ԶՈՒ դիրքապահները նկատել են հակառակորդի շարժ։ Անցնելով շրջանաձև պաշտպանության, հայկական ստորաբաժանումները կանխել են հակառակորդի դիվերսիոն ներթափանցման փորձը։
Թեժ մարտից հետո հակառակորդը, կորուստներ կրելով, հետ է շպրտվել։ Այնուհետև ադրբեջանական ստորաբաժանումները ժամը 05:20-ին սկսել են հրետակոծել Այգեպար և Մովսես գյուղերը՝ կիրառելով ականանետ և Դ-30 հաուբից: Կրակը այս պահին էլ շարունակվում է։
Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը կապ է հաստատել ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպրշչիկի հետ։ Դավիթ Տոնոյանը ներկայացրել է ժամը 03:40-ից ՀՀ պետական սահմանին ստեղծված իրավիճակը, նշել, որ ադրբեջանական կողմն ունի բազմաթիվ վիրավորներ և զոհեր։

Минобороны Армении обнародовало кадры обстрела ВС Азербайджана села Айгепар
Пресс-секретарь министерства обороны Армении Шушан Степанян на своей странице в социальной сети Facebook опубликовала снимки и видео того, как ВС Азербайджана открыли огонь по селу Айгепар в приграничной Тавушской области РА.
«Сегодняшний удар азербайджанской стороны в направлении села Айгепар. Чуть позже противник получил достойный ответ», – написала она.
Отметим, сегодня ранее Минобороны Армении сообщило: около 03:40 Вооруженные силы Армении заметили передвижение ВС Азербайджана. Перейдя к круговой обороне, армянские подразделения предотвратили попытку диверсионного проникновения противника.
После ожесточенного боя противник, неся потери, был отброшен. Затем, в 05:20, азербайджанские подразделения начали обстреливать села Айгепар и Мовсес, применяя миномет и гаубицу Д-30. Обстрел продолжается и в настоящее время.
Министр обороны Армении Давид Тоноян связался в четверг с личным представителем действующего председателя ОБСЕ послом Анджеем Каспрщиком, рассказав ему об обострении ситуации на границе с Азербайджаном․ Тоноян сообщил о ситуации, сложившейся на границе с 3:40, отметив, что у азербайджанской стороны есть многочисленные раненые и погибшие.