Քիմ Քարդաշյանը միջազգային հանրությանը կոչ է անում ուշադրություն հրավիրել Հայաստանի վրա Ադրբեջանի հարձակմանը
10:55 17/07/2020
Ամերիկյան ռեալիթի աստղ Քիմ Քարդաշյանն իր սոցիալական հարթակներն օգտագործում է՝ լույս սփռելու Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև բախումների վերջին բռնկման վրա: Նախօրեին արդարադատության համար պայքարող դարձած 39-ամյա աստղն իր ինստագրամի  179 միլիոն հետևորդներին տեղեկացրեց, որ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը սպառնացել է ռմբակոծել իր հայրական հայրենիքը: Այս մասին գրում է Daily Mail-ը։
«Չնայած շարունակվող գլոբալ համաճարակին՝ Ադրբեջանը խախտել է ՄԱԿ-ի կողմից գլոբալ զինադադարի մասին կոչը՝ Հայաստանի Հանրապետության դեմ չհրահրված հարձակումների միջոցով։ Հայաստանում քաղաքացիական կառույցներն են թիրախավորվում, և այժմ Ադրբեջանն սպառնում է ռմբակոծել Հայաստանում միջուկային  ատոմակայանը», - գրել է Քիմն ինստագրամում։
Բավական երկար հրապարակման մեջ Քիմը նաև նշում է, որ միևնույն ժամանակ, հաջորդ շաբաթ քվեարկության են դրվելու Ազգային անվտանգության լիազորությունների ակտի մասին կոնգրեսի փոփոխությունները, որպեսզի ԱՄՆ-ն հնարավորություն չունենա Ադրբեջանին ռազմական օգնություն ցուցաբերել, որը կօգտագործվի Հայաստանի և Արցախի դեմ։
«Միջազգային հանրությունը պետք է ուշադրություն դարձնի և միջամտի քաղաքական և դիվանագիտական քայլերով՝ կանխելու համար անհարկի էսկալացիան և մարդկային կյանքերի կորուստը։ Ես իմ հայրենակիցների կողքին եմ և աղոթում եմ նրանց համար, ովքեր ներգրավված են երկրի սահմանին վերջին լարվածության մեջ: Ես հորդորում եմ խաղաղ լուծում գտնել այս չհրահրված հարձակումների համար՝ արդեն իսկ խիստ դժվարին համաճարակի ընթացքում։ Խնդրում եմ, կոչ արեք ձեր սենատորներին՝  աջակցել Հայաստանին», - եզրափակել է Քիմ Քարդաշյանը։

Ким Кардашьян призывает международное сообщество обратить внимание на атаки Азербайджана на Армению
Звезда реалити-шоу Ким Кардашьян использует свои страницы в соцсетях, чтобы проинформировать о столкновениях между Арменией и Азербайджаном. Накануне, 16 июля, борющаяся за справедливость 39-летняя звезда на своей странице в Instagram, где у нее 179 миллионов подписчиков, сообщила, что Министерство обороны Азербайджана угрожает нанести удар по Армянской АЭС. Об этом пишет Daily Mail.
«Несмотря на глобальную пандемию, Азербайджан нарушил призыв ООН к глобальному прекращению огня посредством неспровоцированных атак на Республику Армения. Мишенью обстрелов стала гражданская инфраструктура в Армении, а теперь Азербайджан грозится ударить по Армянской АЭС», – написала Ким Кардашьян в Instagram.
К. Кардашьян отмечает также, что в то же время, на следующей неделе в Конгрессе пройдет голосование по поправкам в закон о Национальной обороне, которые касаются того, чтобы запретить предоставление Азербайджану военной помощи, которая будет использована против Армении и Арцаха.
«Международное сообщество должно обратить внимание и вмешаться политическими и дипломатическими шагами, чтобы предотвратить неуместную эскалацию и человеческие потери. Я поддерживаю своих друзей армян и молюсь за тех, кто вовлечен в эскалацию ситуации на границе.
Я призываю найти мирное решение этим неспровоцированным атакам во время этой и без того сложной пандемии. Прошу, призовите своих сенаторов – оказать содействие Армении», – резюмировала она.