Հուլիսի 12-ից շփման գծում Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտումներն ավելացել են
Հայ-ադրբեջանական պետական սահմանի հյուսիսարևելյան հատվածում հուլիսի 12-ից ադրբեջանական կողմի ձեռնարկած ագրեսիայով պայմանավորված` արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում, հուլիսի 12-ից 18-ն ընկած ժամանակահատվածում նկատվել է հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտումների աճ: Այս մասին հայտնում են Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունից։
Նշված ժամանակահատվածում հակառակորդը խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմը ավելի քան 500 անգամ` հայկական դիրքերի ուղղությամբ արձակելով շուրջ  6000  կրակոց:
Բացի վերոնշյալ խախտումներից, հուլիսի 18-ին` ժամը 06:38-ի սահմաններում, ՊԲ ՀՕՊ ստորաբաժանումները հյուսիս-արևելյան ուղղությամբ խոցել են հետախուզական թռիչք իրականացնող հակառակորդի ‹‹ORBITER-3›› տիպի անօդաչու թռչող սարք:
ՊԲ-ի առաջապահ ստորաբաժանումները շարունակում են լիակատար վերահսկողության տակ պահել իրադրությունն առաջնագծում և վստահորեն իրականացնում հանրապետության օդային և ցամաքային սահմանների պաշտպանություն:
Նշենք, որ նախորդ շաբաթ՝ հուլիսի 5-11-ը արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման  գոտում, հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել էր ավելի քան 150 անգամ՝ տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով  շուրջ 1800 կրակոց:

Минобороны Арцаха: ВС Азербайджана за неделю нарушили режим прекращения огня свыше 500 раз
В период с 12 по 18 июля в северо-восточной части армяно-азербайджанской государственной границы в связи с агрессией, инициированной азербайджанской стороной, на линии соприкосновения арцахских и азербайджанских войск, с 12 по 18 июля наблюдался рост нарушений режима прекращения огня со стороны противника. Об этом сообщают из Минобороны Арцаха (Нагорно-Карабахской Республики, НКР).
В указанный период ВС Азербайджана нарушили режим прекращения огня свыше 500 раз, сообщает пресс-служба министерства обороны НКР.
За указанный период времени ВС Азербайджана из стрелкового оружия различного калибра произвели в направлении армянских позиций около 6000 выстрелов.
Помимо вышеуказанных нарушений, 18 июля около 06:38 подразделения противовоздушной обороны (ПВО) Армии обороны Республики Арцаха на северо-восточном направлении линии соприкосновения сбили беспилотник типа ORBITER-3 азербайджанских ВС, выполнявший разведывательный полет.
Согласно информации, передовые подразделения продолжают полностью контролировать ситуацию на передовой и уверенно осуществлять оборону воздушных и сухопутных границ.