Ագրեսիվ և ռազմատենչ Ադրբեջանին ԱԳ նախարար պետք չէ
Ռազմական հերթական սադրանից հետո, ավելի շուտ ընթացքում, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, ի զարմանս շատերի, հրապարակային կշտամբանքից հետո աշխատանքից հեռացրեց երկարամյա արտաքին գործերի նախարար Էլմար Մամեդյարովին։ Ճիշտ է, նրա շուրջ օղակը սեղմվում էր մի քանի ամիս, բայց անակնկալ էր, որ պաշտոնաթողությունը վրա կհասնի հենց այդ ժամին, հենց այդպիսի նսեմացնող ձևով։
Հուլիսյան մարտերում Ադրբեջանի ռազմական ձախողումը կրկին ի ցույց բերեց Ալիևի վարած արտաքին քաղաքականության սնանկությունը՝ մեծ վնաս հասցնելով նաև երկրի ու հենց Ալիևի կերպարին։ Արտաքին գործերի նախարարին հեռացնելով` փորձ արվեց պարտության դառը ծանրությունը հեռացնել բանակից, որի վարկը  կտրուկ անկում էր ապրում գեներալի մահվան, դիրքի,  թանկարժեք ԱԹՍ-ների կորստյան և վերջապես ՈւԱԶ-ի անիմաստ մարևրի արդյունքում։
Ուժի կիրառումն այս անգամ Ալիևը փորձում էր արդարացնել անպտուղ բանակցություններով։ Պատահական չէ, որ նա այդ մասին հրապարակային նշեց կառավարության նիստում, որտեղ փորձում էին «գտնել Մամեդյարովին»։
Բանն այն է, որ Ալիևը դժգոհում է, որ փորձեր են արվել COVID-ի հետ կապված համաձայնություններ ձեռք բերել Հայաստանի ու Արցախի հետ։ Սա ցույց է տալիս Ալիևի հակամարդկային կերպարը։
Երբ համաշխարհային հանրությունը ջանքեր էր թափում հաստատելու գլոբալ զինադադար՝ համավարակի դեմ արդյունավետ պայքարելու համար, Ադրբեջանի նախագահը նույն այդ մոտիվացիայով կշտամբում ու նսեմացնում է իր դիվանագիտական ծառայությանը։
Ակնհայտ է, որ Ղարաբաղի հարցում Ադրբեջանի առավելապաշտական, ոչ ճկուն, ոչ մարդակենտրոն մոտեցումը, որը վերածվել է ամեն գնով տարածքներ վերադարձնելու մոլուցքի, այն հիմնական պատճառն է, որ բանակցություններում առաջընթաց չի լինում, ինչն էլ հանգեցնում է ուժային բռնկումների։
Ակնհայտ է նաև, որ Ալիևների կլանն առաջնային խնդիր ունի իշխանությունը երկարացնելու ու լեգիտիմացնելու։ Եվ այդ գործընթացում հանրային աջակցություն ապահովելու համար առանցքային դերակատարություն ունի հակահայկականությունն ու Ղարաբաղի վերադարձի նարատիվը։
Եվ երբ շատ միջազգային փորձագետների մոտ հարց է առաջանում, թե ինչու հիմա, և ինչու Տավուշում, ապա հայացքները պետք է ուղղել Բաքու, որը վերջին շրջանում հակամարտությունը «տաք» պահելու և ստատուս-քվոյի անկայունությունը ցույց տալու համար շարունակաբար ընդլայնում է սադրանքների աշխարհագրությունը՝ ներառելով նաև հայ-ադրբեջանական պետական սահմանը՝ մեկ Նախիջևանի, մեկ Տավուշի ուղղությամբ։
Ադրեջանի ռազմավարությունը չի փոխվել․ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառմամբ ուղեկցող հարկադրական դիվանագիտության  միջոցով ստիպել հայկական կողմերին գնալ զիջումների։ Նման «վտանգավոր լարախաղացության» արդյունքում էլ լինում են սրացումներ՝ Ադրբեջանի համար առանց որևէ արդյունքների, ինչպես եղավ 2016թ․-ի ապրիլին, այնպես էլ 2020թ․-ի հուլիսին։
Հակահայկական այդ ատելությունը, Ալիևի անհեթեթ պատմական հավակնությունները և ամբարտավան վստահությունը սեփական ճշմարտացիության մեջ՝ անխուսափելիորեն բերելու էին այնպիսի իրավիճակի, երբ ադրբեջանական իշխանությունները կորցնելու էին կապն իրականության հետ, ինչի դրսևորումն էր ադրբեջանական իշխանությունների պաթետիկ, խղճալի սպառնալիքները՝ հրթիռակոծելու հայկական ատոմակայանը։
Սա ոչ միայն ահաբեկչական հանցագործություն է, այլ նաև ցույց է տալիս, որ այդ երկիրը դուրս է միջազգային հանրությունից և չի կիսում պետությունների միջև փոխգործակցությունը կարգավորող հիմնարար սկզբունքներն ու արժեքները։
Այս ամենում Ադրբեջանին արերկբայորեն աջակցում է միջազգային հանրության և տարածաշրջանային անվտանգության համար գլխացավ դարձած մեկ այլ երկիր՝ Թուրքիան, որը դարձել է գրեթե բոլոր հարևան երկրների  համար սպառնալիք։ Թուրքական բարձրագույն իշխանության միանշանակ աջակցությունը Ադրբեջանի ռազմական նկրտումներին ցույց է տալիս, թե այդ երկիրը որքան անպատասխանատու  է տարածաշրջանային անվտանգության նկատմամբ։ Թուրքիան այլևս անկարող է և նույնիսկ չի էլ ցանկանում թաքցնել իր իմպերիալիստական հավակնությունները, որը խորապես պետք է մտահոգի ինչպես գլոբալ, այնպես էլ ռեգիոնալ անվտանգության պահպանմամբ հետաքրքրված խաղացողներին։
Ադրբեջանական այս հերթական ագրեսիան էապես ազդելու է խաղաղ գործընթացի վրա, որն առանց այդ էլ դոփում է տեղում։ Ալիևը շարունակում է խորացնել խզումը երկու երկրների ու ժողովուրդների միջև՝ վստահության ամրապնդման ջանքերը փոխարինելով տարաբնույթ թանկարժեք, բայց, ինչպես դեպքերը ցույց տվեցին, ոչ այդքան օգտակար սպառազինությամբ։
Դիվանագիտական փորձի բացակայությամբ արտաքին գործերի նախարարի նշանակումը վկայում է, որ Ալիևը հույսեր չի կապում բանակցությունների հետ և շարունակելու է շեշտը դնել ռազմական լուծման վրա։ Մյուս կողմից էլ թույլ ԱԳ նախարարը նշանակելու է, որ արտաքին քաղաքականությունը բացառապես մշակվելու է նախագահի աշխատակազմում և Ալիևի ռազմական ֆանտազիաներն այլևս ձերբազատված են դիվանագիտական թեկուզև նվազ զսպումներից։

Агрессивному и воинственному Азербайджану глава МИД не нужен
После очередной военной провокации, точнее – в ходе неё, президент Азербайджана Ильхам Алиев, к удивлению многих, после публичного порицания, освободил от должности занимающего долгие годы пост главы МИД Азербайджана Эльмара Мамедъярова. Правда, разговоры о его отставке муссировались на протяжении нескольких месяцев, однако, было сюрпризом, что его отправят в отставку именно в это время, именно таким унизительным способом.
Военный провал Азербайджана в июльских боях вновь продемонстрировал несостоятельность внешней политики Алиева, нанеся большой ущерб также имиджу страны и именно Алиева. Отправив в отставку главу МИД, была предпринята попытка устранить тяжелую горечь поражения от армии, авторитет которой потерпел резкий спад в результате гибели генерала, потери позиций, дорогостоящих БПЛА и наконец – бессмысленного маневра с УАЗом.
Применение силы на этот раз Алиев пытался оправдать безрезультатными переговорами. Не случайно, что он об этом отметил в ходе заседания правительства, на котором пытались «найти Мамедъярова».
Дело в том, что Алиев выражает недовольство, что делались попытки прийти к договоренностям с Арменией и Арцахом по части COVID-19. Это демонстрирует античеловеческий образ Алиева.
Когда мировая общественность прилагала усилия по установлению глобального режима прекращения огня для эффективной борьбы с пандемией, президент Азербайджана с той же мотивацией упрекает и унижает свою дипломатическую службу.
Очевидно, что максималистский, не гибкий, не ориентированный на человека подход Азербайджана в вопросе Карабаха, который превратился в навязчивую идею вернуть территории любой ценой, является той основной причиной, что в переговорном процессе не фиксируется прогресса, что приводит к применению силы.
Очевидно также, что первичная задача клана Алиевых заключается в продлении срока пребывания у власти и легитимизации данного процесса. И для обеспечения общественной поддержки в данном процессе первичную роль играет антиармянский подход и нарратив по сдаче Карабаха.
И, когда у многих международных экспертов возникает вопрос, почему именно сейчас, и почему в Тавушской области, то взор следует обратить на Баку, который в последний период расширяет географию провокаций для сохранения конфликта «активным» и демонстрации нестабильности статус-кво, вовлекая также армяно-азербайджанскую государственную границу, как в направлении Тавуша, так и нахиджеванском направлении.
Стратегия Азербайджана не изменилась: заставить армянские стороны пойти на компромиссы посредством принудительной дипломатии, сопровождающейся применением силы или угрозы силой. Подобным «опасным балансированием на канате» и происходят эскалации без каких-либо результатов для Азербайджана, как это произошло в апреле 2016 года, так и в июле 2020 г.
Армяноненавистничество, абсурдные исторические амбиции Алиева и надменная уверенность в собственной правдивости, неизбежно приведут к такой ситуации, при которой азербайджанские власти потеряют связь с реальностью, проявлением чего стали патетические, жалкие угрозы властей Азербайджана по нанесению ракетного удара по армянской АЭС.
Это не только террористическое преступление, а также демонстрирует, что эта страна находится вне международного сообщества и не разделяет основополагающие принципы и ценности, регулирующие отношения между государствами.
Во всем этом Азербайджан безукоризненно поддерживает ставшая для международного сообщества и региональной безопасности головной болью другая страна – Турция, которая стала почти для всех соседних стран угрозой. Однозначная поддержка военных устремлений Азербайджана со стороны высшего руководства Турции демонстрирует, насколько эта страна безответственна в отношении региональной безопасности. Турция отныне не в состоянии и даже не желает скрывать свои империалистические амбиции, что глубоко должно вызывать беспокойство у игроков, заинтересованных сохранением как региональной безопасности, так и глобальной.
Очередная агрессия со стороны Азербайджана существенно повлияет также на процесс мирного урегулирования конфликта, который и без этого стоит на месте. Алиев продолжает углублять разрыв между двумя странами и народами, заменяя усилия по укреплению атмосферы доверия различным дорогостоящим, но, как показала практика, не столь эффективным вооружением.
Назначение министром иностранных дел человека с отсутствием дипломатического опыта свидетельствует о том, что Алиев не связывает никаких надежд с ведением переговоров и продолжит акцентировать на военном решении проблемы. С другой стороны, назначение слабого главы МИД означает, что внешняя политика будет разрабатываться исключительно в Аппарате президента и военные фантазии Алиева отныне будут освобождены даже от малейших дипломатических ограничений.