Ագրեսիվ և ռազմատենչ Ադրբեջանին ԱԳ նախարար պետք չէ
Ռազմական հերթական սադրանից հետո, ավելի շուտ ընթացքում, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, ի զարմանս շատերի, հրապարակային կշտամբանքից հետո աշխատանքից հեռացրեց երկարամյա արտաքին գործերի նախարար Էլմար Մամեդյարովին։ Ճիշտ է, նրա շուրջ օղակը սեղմվում էր մի քանի ամիս, բայց անակնկալ էր, որ պաշտոնաթողությունը վրա կհասնի հենց այդ ժամին, հենց այդպիսի նսեմացնող ձևով։
Հուլիսյան մարտերում Ադրբեջանի ռազմական ձախողումը կրկին ի ցույց բերեց Ալիևի վարած արտաքին քաղաքականության սնանկությունը՝ մեծ վնաս հասցնելով նաև երկրի ու հենց Ալիևի կերպարին։ Արտաքին գործերի նախարարին հեռացնելով` փորձ արվեց պարտության դառը ծանրությունը հեռացնել բանակից, որի վարկը  կտրուկ անկում էր ապրում գեներալի մահվան, դիրքի,  թանկարժեք ԱԹՍ-ների կորստյան և վերջապես ՈւԱԶ-ի անիմաստ մարևրի արդյունքում։
Ուժի կիրառումն այս անգամ Ալիևը փորձում էր արդարացնել անպտուղ բանակցություններով։ Պատահական չէ, որ նա այդ մասին հրապարակային նշեց կառավարության նիստում, որտեղ փորձում էին «գտնել Մամեդյարովին»։
Բանն այն է, որ Ալիևը դժգոհում է, որ փորձեր են արվել COVID-ի հետ կապված համաձայնություններ ձեռք բերել Հայաստանի ու Արցախի հետ։ Սա ցույց է տալիս Ալիևի հակամարդկային կերպարը։
Երբ համաշխարհային հանրությունը ջանքեր էր թափում հաստատելու գլոբալ զինադադար՝ համավարակի դեմ արդյունավետ պայքարելու համար, Ադրբեջանի նախագահը նույն այդ մոտիվացիայով կշտամբում ու նսեմացնում է իր դիվանագիտական ծառայությանը։
Ակնհայտ է, որ Ղարաբաղի հարցում Ադրբեջանի առավելապաշտական, ոչ ճկուն, ոչ մարդակենտրոն մոտեցումը, որը վերածվել է ամեն գնով տարածքներ վերադարձնելու մոլուցքի, այն հիմնական պատճառն է, որ բանակցություններում առաջընթաց չի լինում, ինչն էլ հանգեցնում է ուժային բռնկումների։
Ակնհայտ է նաև, որ Ալիևների կլանն առաջնային խնդիր ունի իշխանությունը երկարացնելու ու լեգիտիմացնելու։ Եվ այդ գործընթացում հանրային աջակցություն ապահովելու համար առանցքային դերակատարություն ունի հակահայկականությունն ու Ղարաբաղի վերադարձի նարատիվը։
Եվ երբ շատ միջազգային փորձագետների մոտ հարց է առաջանում, թե ինչու հիմա, և ինչու Տավուշում, ապա հայացքները պետք է ուղղել Բաքու, որը վերջին շրջանում հակամարտությունը «տաք» պահելու և ստատուս-քվոյի անկայունությունը ցույց տալու համար շարունակաբար ընդլայնում է սադրանքների աշխարհագրությունը՝ ներառելով նաև հայ-ադրբեջանական պետական սահմանը՝ մեկ Նախիջևանի, մեկ Տավուշի ուղղությամբ։
Ադրեջանի ռազմավարությունը չի փոխվել․ ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառմամբ ուղեկցող հարկադրական դիվանագիտության  միջոցով ստիպել հայկական կողմերին գնալ զիջումների։ Նման «վտանգավոր լարախաղացության» արդյունքում էլ լինում են սրացումներ՝ Ադրբեջանի համար առանց որևէ արդյունքների, ինչպես եղավ 2016թ․-ի ապրիլին, այնպես էլ 2020թ․-ի հուլիսին։
Հակահայկական այդ ատելությունը, Ալիևի անհեթեթ պատմական հավակնությունները և ամբարտավան վստահությունը սեփական ճշմարտացիության մեջ՝ անխուսափելիորեն բերելու էին այնպիսի իրավիճակի, երբ ադրբեջանական իշխանությունները կորցնելու էին կապն իրականության հետ, ինչի դրսևորումն էր ադրբեջանական իշխանությունների պաթետիկ, խղճալի սպառնալիքները՝ հրթիռակոծելու հայկական ատոմակայանը։
Սա ոչ միայն ահաբեկչական հանցագործություն է, այլ նաև ցույց է տալիս, որ այդ երկիրը դուրս է միջազգային հանրությունից և չի կիսում պետությունների միջև փոխգործակցությունը կարգավորող հիմնարար սկզբունքներն ու արժեքները։
Այս ամենում Ադրբեջանին արերկբայորեն աջակցում է միջազգային հանրության և տարածաշրջանային անվտանգության համար գլխացավ դարձած մեկ այլ երկիր՝ Թուրքիան, որը դարձել է գրեթե բոլոր հարևան երկրների  համար սպառնալիք։ Թուրքական բարձրագույն իշխանության միանշանակ աջակցությունը Ադրբեջանի ռազմական նկրտումներին ցույց է տալիս, թե այդ երկիրը որքան անպատասխանատու  է տարածաշրջանային անվտանգության նկատմամբ։ Թուրքիան այլևս անկարող է և նույնիսկ չի էլ ցանկանում թաքցնել իր իմպերիալիստական հավակնությունները, որը խորապես պետք է մտահոգի ինչպես գլոբալ, այնպես էլ ռեգիոնալ անվտանգության պահպանմամբ հետաքրքրված խաղացողներին։
Ադրբեջանական այս հերթական ագրեսիան էապես ազդելու է խաղաղ գործընթացի վրա, որն առանց այդ էլ դոփում է տեղում։ Ալիևը շարունակում է խորացնել խզումը երկու երկրների ու ժողովուրդների միջև՝ վստահության ամրապնդման ջանքերը փոխարինելով տարաբնույթ թանկարժեք, բայց, ինչպես դեպքերը ցույց տվեցին, ոչ այդքան օգտակար սպառազինությամբ։
Դիվանագիտական փորձի բացակայությամբ արտաքին գործերի նախարարի նշանակումը վկայում է, որ Ալիևը հույսեր չի կապում բանակցությունների հետ և շարունակելու է շեշտը դնել ռազմական լուծման վրա։ Մյուս կողմից էլ թույլ ԱԳ նախարարը նշանակելու է, որ արտաքին քաղաքականությունը բացառապես մշակվելու է նախագահի աշխատակազմում և Ալիևի ռազմական ֆանտազիաներն այլևս ձերբազատված են դիվանագիտական թեկուզև նվազ զսպումներից։

After its fresh military provocations, or rather in the middle of them, Azerbaijani President Ilham Aliyev, to the surprise of many, dismissed long-time Foreign Minister Elmar Mammadyarov after a public rebuke. It is true that the circle around him was tightening for several months, but it was a surprise that his resignation would come at that very moment and in such a humiliating manner.
The military failure of Azerbaijan in the July clashes once again showed the emptiness of Aliyev’s foreign policy, causing a major blow to the image of the country and Aliyev himself. The dismissal of the foreign minister was an attempt to remove the bitter weight of defeat from the army, whose militance was sharply declining as a result of the general's death, loss of expensive UAVs, and finally the senseless maneuver of the UAZ vehicle.
This time Aliyev was trying to justify the use of force through fruitless negotiations. It is not accidental that he said it publicly at the government meeting, where they were trying to "find Mammadyarov".
The point is that Aliyev complains that attempts have been made to reach agreements with Armenia and Artsakh amid the COVID-19 pandemic. This shows the inhuman personality of Aliyev.
When the international community was making efforts to establish a global ceasefire to effectively fight the pandemic, the Azerbaijani president, with the same motivation, reprimanded and humiliated his diplomatic service.
It is obvious that Azerbaijan's maximalist, inflexible and non-human-centered approach to the Nagorno-Karabakh issue, which has turned into an obsession to return territories at all costs, is the main reason that the negotiations are stalled, leading to military outbursts.
Obviously, the Aliyev clan has a primary task of extending its grip on power and legitimizing it. The Armenophobia and the narrative of Karabakh's return play a key role in ensuring public support in that process.
And when many international experts are asking why now and why in Tavush, one should look to Baku, which has recently been expanding the geography of provocations to include the Armenian-Azerbaijan international border, targeting Nakhichevan in one case and Tavush in another in an effort to keep the conflict "hot" and show how instable the status quo can be.
Azerbaijan's strategy has not changed – to force the Armenian parties to make concessions through coercive diplomacy accompanied by the use of force or the threat of force. Such a "dangerous tug-of-war" provokes escalations with no results for Azerbaijan in July 2020, as it was the case in April 2016.
This Armenophobia, Aliyev’s absurd historical ambitions and arrogant confidence in their own truthfulness, would inevitably lead to a situation where the Azerbaijani authorities would lose touch with reality, which was evidenced by the pathetic, pitiful threats of the Azerbaijani authorities to strike the Armenian nuclear power plant.
This is not only a terrorist crime, but also shows that the country is out of the international community and does not share the basic principles and values governing cooperation between states.
In all this, Azerbaijan is unequivocally supported by Turkey, another country that has become a headache for the international community and regional security, posing threats to all its neighboring countries.
The unconditional support of the Turkish authorities for Azerbaijan's military ambitions shows how irresponsible that country is for regional security. Turkey is already incapable and does not even want to hide its imperialist ambitions, which should be of deep concern to players interested in maintaining both global and regional security.
This regular Azerbaijani aggression will significantly affect the peace process, which is already stalled. Aliyev continues to deepen the rift between the two countries and peoples, replacing trust-building efforts with various expensive but, as it has turned out, less useful weaponry.
The appointment of a foreign minister lacking diplomatic experience proves that Aliyev does not rely on negotiations and will continue to focus on the military solution. On the other hand, the weak foreign minister means that the foreign policy will be worked out exclusively by the presidential office, and Aliyev’s military fantasies are from now on free from even the slightest diplomatic restraints.