Հայտնի են Վ․ Համբարձումյանի անվ․ 2020թ միջազգային մրցանակի հաղթողները
Ակադեմիկոս Վիկտոր Համբարձումյանի անվան 2020թ. միջազգային գիտական մրցանակը շնորհվում է Ալեքսանդր Սալային, Իզաբել Բարաֆին և Ադամ Բարոուզին։ Այս մասին հայտնում են ԳԱԱ Բյուրականի աստղադիտարանից։
Ակադեմիկոս Վիկտոր Համբարձումյանի անվան միջազգային գիտական մրցանակն աստղագիտության և աստղաֆիզիկայի և հարակից գիտությունների կարևոր մրցանակներից մեկն է: Այն շնորհվում է որևէ երկրի և ազգության ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների ոլորտում նշանակալից ներդրում ունեցող ականավոր գիտնականներին:
Մրցանակը շնորհվում է 2010 թվականից ի վեր յուրաքանչյուր երկու տարին մեկ անգամ: 2010-2016 թթ. այն սահմանվել է ՀՀ կառավարության կողմից որպես 500,000 ԱՄՆ դոլար: 2018թ.-ից սկսած այն կազմում է 300, 000 ԱՄՆ դոլար:
Մրցանակի համար շնորհվում է մրցանակի դափնեկրի դիպլոմ, պատվոնշան՝ այն հավաստող հավաստագրով, 200,000 ԱՄՆ դոլարի չափով դրամական պարգև և 100,000 ԱՄՆ դոլարի չափով դրամական միջոցներ, որոնք մրցանակը ստանալու հաջորդող երկու տարիների ընթացքում, օգտագործվում են Հայաստանի Հանրապետությունում աստղաֆիզիկայի, ինչպես նաև դրան հարակից ֆիզիկայի և մաթեմատիկայի բնագավառների հետագա զարգացման համար ըստ հետևյալ նպատակների. 50000 ԱՄՆ դոլարի չափով ՝ գիտահետազոտական նախագծերի համար, 25000 ԱՄՆ դոլարի չափով՝ ՀՀ գիտնականների արտասահմանյան աշխատակցությունների համար, 15000 ԱՄՆ դոլարի չափով՝ Հայաստանում գիտական միջոցառումների կազմակերպման համար, 7200 ԱՄՆ դոլարի չափով՝ պետական բուհերում մագիստրոսի ուսումնական ծրագրով ուսումնառող ուսանողների կրթաթոշակների համար և 2800 ԱՄՆ դոլարի չափով՝ աստղագիտության հանրայնացման նախագծերի համար:
Միջազգային հանձնաժողովը բաղկացած է 9 ականավոր գիտնականներից. ակադեմիկոս Ռադիկ Մարտիրոսյան (ՀՀ ԳԱԱ նախագահ, Հայաստան, հանձնաժողովի նախագահ), պրոֆ. Քսավիեր Բարկոնս (Գերմանիա), պրոֆ. Ջոսլին Բել Բառնել (Մեծ Բրիտանիա), պրոֆ. Միշել Մայոր (Շվեյցարիա), պրոֆ. Բրայան Շմիդտ (Ավստրալիա), պրոֆ. Անատոլի Չերեպաշչուկ (Ռուսաստան), պրոֆ. Վահե Պետրոսյան (ԱՄՆ), պրոֆ. Ջոզեֆ Սիլք (Մեծ Բրիտանիա) և Էվին Վան Դիսխուկ (Նիդերլանդներ)։
Թեկնածուների առաջադրումների վերջնաժամկետն էր ապրիլի 18-ը, և միջազգային հանձնաժողովը գիտությունների ազգային ակադեմիաներից, համալսարաններից և աստղադիտարաններից ստացել էր ականավոր գիտնականների և գիտական խմբերի 8 առաջադրում աշխարհի տարբեր երկրներից:
Ներկայացված աշխատանքների մանրակրկիտ ուսումնասիրության, ինչպես նաև անկախ գրախոսների կարծիքների հիման վրա, հանձնաժողովը մի շարք քննարկումներ ունեցավ, և արդյունքում որոշվեց մրցանակի գումարի կեսը շնորհել պրոֆ․ Ալեքսանդր Սալային, իսկ մյուս կեսը հավասարապես բաժանել պրոֆ․ Իզաբել Բարաֆի և պրոֆ․ Ադամ Բարոուզի միջև։
.Պրոֆեսոր Ալեքսանդր Սալայ (Ջոնս Հոփքինսի համալսարան, Բալթիմոր, ԱՄՆ), առաջադրված Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Ադամ Ռիսի կողմից «Տիեզերքում մութ նյութի՝ որպես չեզոք, թույլ փոխազդող մասնիկ լինելը ցուցադրող իր առաջնային աշխատանքի և տվյալների վրա հիմնված վիճակագրական տիեզերաբանության մեջ իր ներդրումների համար»։
.Պրոֆեսոր Իզաբել Բարաֆ (Էքսետերի համալսարան, ՄԹ և Լիոնի CRAL/ENS, CNRS, Ֆրանսիա), առաջադրված Էքսետերի համալսարանի (ՄԹ) կողմից «Ցածր զանգվածով աստղերի, գորշ թզուկների և արտարեգակնային մոլորակների բնագավառում իր հիմնարար ներդրումների և աստղասեյսմաբանության և կոմպակտ կրկնակիների ոլորտում նորարարական գաղափարների համար»։
.Պրոֆեսոր Ադամ Բարոուզ (Աստղաֆիզիկական գիտությունների բաժին, Փրինսթոնի համալսարան, ԱՄՆ), առաջադրված Փրինսթոնի համալսարանի (ԱՄՆ) կողմից «Գորշ թզուկների և արտարեգակնային մոլորակների տեսություններում իր բեղմնավոր և առաջնային ներդրումների և գորշ թզուկների և արտարեգակնային մոլորակների հետազոտությունների առաջնագծում գիտնականների սերունդ աճեցնելու գործում նրա առաջատար դերի համար»։

Viktor Ambartsumian International Science Prize 2020 is awarded to Alexander Szalay, Isabelle Baraffe and Adam Burrows, Byurakan Observatory reports.
Viktor Ambartsumian International Science Prize is one of the important awards in Astronomy/Astrophysics and related sciences. It is being awarded to outstanding scientists from any country and nationality having significant contribution in science. The prize is being awarded since 2010 once every two years. In 2010-2016 the prize totaled $500,000, which was set by the Republic of Armenia government. Since 2018 the prize totals $300,000. The prize includes laureate honorary diploma, medal with certifying document, $200,000 equivalent cash award and $100,000 equivalent for further development of Astronomy/Astrophysics as well as related fields of Physics and Mathematics in Armenia, for the next two years after the prize award. This money should be used as follows: $50,000 for research projects, $25,000 for Armenian scientists’ foreign fellowships, $15,000 for organizing scientific meetings and schools in Armenia, $7,200 for scholoarships of M.Sc. students studying at state universities, and $2,800 for astronomy outreach projects.
The International Steering Committee (ISC) consists of 9 outstanding scientists: Prof. Radik Martirosyan (President of the Armenian National Academy of Sciences, Armenia, ISC Chair), Prof. Xavier Barcons (Germany), Prof. Jocelyn Bell Burnell (UK), Prof. Anatol Cherepashchuk (Russia), Prof. Michel Mayor (Switzerland), Prof. Vahe Petrosian (USA), Prof. Brian Schmidt (Australia), Prof. Joseph Silk (UK) and Prof. Ewine Van Dishoeck.
April 18 was the deadline for nominations, and ISC received nominations from national academies of sciences, universities, and observatories for 8 outstanding scientists and groups from different countries. After a thorough study of the nominated works, as well as independent referees’ reports, the Committee had several discussions and finally it was decided to award the half of the Prize to Prof. Alexander Szalay, and the other half to share between Prof. Isabelle Baraffe and Prof. Adam Burrows.
Prof. Alexander Szalay (Johns Hopkins University, Baltimore, USA), nominated by Prof. Adam Riess, Nobel Prize Winner, “for his pioneering work on demonstrating that the Dark Matter in the Universe might be a neutral, weakly interacting particle and for his contributions to data-driven, statistical cosmology”.
Prof. Isabelle Baraffe (University of Exeter, UK, and CRAL/ENS de Lyon, CNRS, France), nominated by University of Exeter, “for her fundamental contributions to the field of low mass stars, brown dwarfs and exoplanets, and for innovative ideas in the domains of asteroseismology and compact binaries”.
Prof. Adam Burrows (Department of Astrophysical Sciences, Princeton University, USA), nominated by Princeton University, “for his seminal and pioneering contributions to the theories of brown dwarfs and exoplanets and for his leadership role in educating a generation of scientists at the frontiers of brown dwarf and exoplanet research”.