Քաղաքագետ. Ստեղծված իրավիճակում միակ տարբերակը Մամեդյարովին մեղադրելն էր ու թայմ աութ վերցնելը
Քաղաքագետ Ստեփան Դանեիլյանի համոզմամբ, Ադրբեջանի նախկին արտգործնախարար Մամեդյարովի հրաժականը Ալիևի համար պարտադրված քայլ էր։
«Հասկանալի է, որ սահմանի միջադեպից հետո հնարավոր չէր շարունակել բանակցությունները, դրա սառեցման փուլ է սպասվում, իսկ բանակցություններից հրաժարվելը հնարավոր չէ։
Դրա այլընտրանքը պատերազմն է, որն աշխարքաղաքական պատճառներով Ադրբեջանի համար կարող է ողբերգական ավարտ ունենալ։
Միակ տարբերակը Մամեդյարովին մեղադրելն էր ու թայմ աութ վերցնելը, մինչև նոր նախարարը գործերին «ծանոթանա», հետո կյանքը մի բան ցույց կտա»,-գրել է քաղաքագետը ֆեյսբուքյան իր էջում։

Политолог: Единственным выходом в сложившейся ситуации для Алиева было обвинить Мамедъярова и взять тайм-аут
Политолог Степан Даниелян убежден: отставка Эльмара Мамедъярова с поста министра иностранных дел Азербайджана была вынужденным шагом для президента этой страны Ильхама Алиева.
«Понятно, что после инцидента на границе не было возможно продолжить переговоры, ожидается этап их замораживания, а отказаться от переговоров невозможно.
Альтернативой переговорам является война, которая может иметь трагический конец для Азербайджана по геополитическим причинам.
Единственным вариантом было обвинить Мамедъярова и взять тайм-аут, пока новый министр будет «знакомиться» с делами, жизнь что-то да покажет», – написал политолог на своей странице в Facebook.