ՀՀ ՊՆ ռազմաավիացիոն համալսարանի պետ գեներալ-մայոր Դանիել Բալայանը ՊՆ-ում կազմակերպված շրջայցի ընթացքում լրագրողներին հայտնեց, որ հուլիսյան գործողությունների ժամանակ ոչնչացվել է ադրբեջանական 14 միավոր անօդաչու թռչող սարք, որոնք ունեցել են ռազմավարական, հետախուզական և հարվածային նշանակություն:
ԱԹՍ-ները հիմնականում խոցվել են երրորդ բանակային կորպուսի պաշտպանության գոտում։
Ըստ նրա, ԱԹՍ-ները խոցվել են ՀՀ ԶՈւ սպառազինությունում առկա ՀՕՊ միջոցներով՝ սկսած զենիթային միջոցներից մինչև ժամանակակից հակաօդային միջոցները՝ կախված նրանից, թե թռչող սարքն ինչ հասանելիության տիրույթում է գտնվել: «Բոլոր խոցումները եղել էն ՀՀ ԶՈւ ՀՕՊ զինծառայողների հմուտ գործողությունների շնորհիվ»,- ասաց նա։
Դանիել Բալայանը հայտնեց, որ հետախուզական ԱԹՍ-ների իրանը պատրաստված է ադրբեջանական գործարաններում, իսկ էլեկտրոնիկան ամբողջովին Իսրայելի արտադրության է: Վերջինիս գործարանները համագործակցում են Ադրբեջանի ռազմական արդյունաբերության գործարանների հետ:
ՀՀ ԶՈւ ներկայացուցիչը նկատեց, որ ԱԹՍ-ների մի մասը վերականգնվել է և օգտագործվում է ՀՀ ԶՈւ-ի կողմից:
Գեներալ-մայոր նաև հայտնեց, որ խոցված անօդաչու թռչող սարքերի վրա առկա են նոր տեխնոլոգիաներ, որոնք հայտնաբերվում են և բավականին լուրջ տեղեկատվության աղբյուր են, որը մեր զինված ուժերը ստանում և օգտագործում է:

В ходе июльских действий ВС Армении сбили 14 азербайджанских беспилотников
Начальник военно-авиационного университета им. маршала Арменака Ханферянца генерал-майор Даниел Балаян в беседе с журналистами сообщил, что в ходе июльских действий было сбито 14 единиц беспилотных летательных аппаратов ВС Азербайджана стратегического, разведывательного и ударного значения.
Беспилотники в основном были сбиты в зоне обороны третьего армейского корпуса, за исключением одного – типа «ORBITER-3», он был сбит расчетами Армии обороны.
По его словам, БПЛА были сбиты средствами ПВО, имеющиеся в вооружении ВС РА, начиная от зенитных средств до современных средств ПВО, в зависимости от того, в какой зоне досягаемости находился летательный аппарат.
Д. Балаян сообщил, что корпус разведывательных БПЛА был изготовлен на азербайджанских предприятиях, а электроника – полностью израильского производства. Предприятия Израиля сотрудничают, по его словам, с военно-промышленными предприятиями Азербайджана.
Представитель ВС РА отметил, что часть БПЛА восстановлена и используется со стороны ВС РА.
Генерал-майор сообщил также, что на сбитых беспилотниках установлены новые технологии, которые являются источником довольно серьезной информации, которую получают и используют ВС Армении.