Զոհրաբ Մնացականյանը՝ «France 24»-ի եթերում․ Տեղի ունեցածը Ադրբեջանում ռազմատենչ և ատելության հռետորաբանության դրսևորում էր
ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հարցազրույց է տվել «France 24» լրատվամիջոցին, որը ներկայացնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն։
Հարց. Պարոն նախարար, վերջին շաբաթվա ընթացքում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ռազմական բախումներ տեղի ունեցան։ Երկու երկրները տասնամյակ շարունակ պայքարի մեջ են Լեռնային Ղարաբաղի ճակատագրի շուրջ։ Այնուամենայնիվ, ի տարբերություն նախորդ բռնկումների, վերջին շրջանի բախումները տեղի ունեցան վերջինիցս բավականին հեռու՝ երկու երկրների հյուսիսային սահմանին: Առնվազն 16 մարդ զոհվեց, որը 2016-ից ի վեր զոհերի վատագույն ցուցանիշն է։ Սակայն վերջին մի քանի օրերի ընթացքում իրավիճակը կարծես թե հանդարտ է։ Կարծում եք` մարտական գործողությունները ավարտվել են, թե՞ մտահոգություն կա, որ շուտով կվերսկսվեն։
Զոհրաբ Մնացականյան. Շատ շնորհակալ եմ։ Իրապես անցած շաբաթվա ընթացքում մենք նման իրավիճակի ականատես եղանք. հուլիսի 12-ին ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից ագրեսիայի և ներթափանցման փորձ կատարվեց հայկական դիրքերի ուղղությամբ՝ հայ-ադրբեջանական սահմանի հյուսիս-արևելյան հատվածում։ Այդ փորձերը վճռականորեն հետ մղվեցին, ինչին հաջորդեց հայկական դիրքերի, ինչպես նաև քաղաքացիական ենքակառուցվածքների և բնակչության հրետակոծությունը:
Մենք վճռական ենք եղել մեր պաշտպանությունում։ Մենք նաև շատ սերտ համագործակցել ենք մեր գործընկերների հետ, մասնավորապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների՝ Ֆրանսիայի, ԱՄՆ և Ռուսաստանի հետ՝ մարտական գործողությունները դադարեցնելու և հրադադարը վերականգնելու ուղղությամբ։
Այն, ինչ տեղի ունեցավ, ըստ էության, վերջին շաբաթների և ամիսների ընթացքում Ադրբեջանում մեծ ինտենսիվություն ստացած ռազմատենչ և ատելության հռետորաբանության դրսևորում էր։ Ըստ երևույթին, նրանք փորձարկում էին Հայաստանի վճռականությունն ու կարողությունները Լեռնային Ղարաբաղի սահմաններից դուրս։ Եվ սա իրապես շատ վտանգավոր զարգացում էր:
Առայժմ մեզ հաջողվել է հանդարտեցնել իրավիճակը: Հինգշաբթի օրը ևս մեկ անգամ համանախագահների՝ ՌԴ համանախագահի հետ և մյուս գործընկերների՝ Ֆրանսիայի և ԱՄՆ համանախագահների հետ սերտ համակարգմամբ կարողացանք վերականգնել հրադադարը: Սա կրկին փխրուն իրավիճակ է: Առայժմ այն պահպանվում է, և մեր նպատակն է ապահովել հրադադարի կայուն վերականգնումը: Փաստացի նաև ձեռնարկել հատուկ միջոցներ՝ ամրապնդելու հրադադարի ռեժիմը և բացառելու սահմանի երկայնքով, ինչպես նաև Արցախի հետ շփման գծում հանդարտությանը սպառնացող մարտահրավերները: Սա, իհարկե, մեր կարևոր առաջնահերթությունն է:
Հարց. Ադրբեջանն ասում է, որ դուք եք սկսել մարտական գործողությունները։ Ադրբեջանը նաև սպառնացել է հարվածել Մեծամորի ատոմակայանին, եթե շարունակեք, ինչպես իրենք են ասում, ձեր սադրանքները։ Ո՞րն է Ձեր արձագանքը։
Զոհրաբ Մնացականյան. Ինչ վերաբերում է առաջին հարցին, մենք բավական հաստատակամ ենք եղել լարվածության ռիսկերի նվազեցման և հրադադարի խախտման հետաքննության միջոցների ներդրման հարցում: Մենք շատ հաստատակամ ենք այդ հարցում: Մենք շատ հաստատակամ ենք նաև հետագա միջոցների ձեռնարկման հարցում, ինչպիսիք են՝ մոնիթորինգի ընդլայնումը, տեղում ուղիղ կապի հաստատումը: Դրանք այն միջոցներն են, որոնք կօգնեն մեզ վերահսկել հրադադարի ռեժիմը: Սակայն Ադրբեջանն այդքան էլ պատրաստակամ չէ ընդունելու այդ առաջարկները և ներդնելու այնպիսի միջոցառումներ, որոնք կբացառեն հրադադարի խախտումների հետագա հնարավորությունները: Ուստի, ևս մեկ անգամ կոչ եմ անում նրանց գալ բանականության դաշտ և ընդունել այդ առաջարկները, և աշխատել մեզ հետ հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման ուղղությամբ:
Ինչ վերաբերում է ատոմակայանին ուղղված սպառնալիքներին, կարծում եմ, որ սա ավելի լայն տարածաշրջանին ուղղված սպառնալիքի, անպատասխանատվության ցայտուն դրսևորում է, փաստացի սպառնալիք նաև սեփական ժողովրդի հանդեպ: Սա շատ մտահոգիչ է և ի ցույց է դնում բանականության ճգնաժամը: Կարծում եմ, որ շատ կարևոր է, որ Բաքվում գան ողջամտության դաշտ:
Հարց. Ո՞վ է պատասխանատու։ Ես ենթադրում եմ, որ Դուք մատնանշում եք Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին, ով մի քանի շաբաթ առաջ հանրայնորեն հայտարարեց, որ խնդրի խաղաղ կարգավորման ջանքերը ոչ մի տեղ չեն տանում, կամ կարծում եք, որ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը կարող է լինել այս ամենի իրական պատճառը։
Զոհրաբ Մնացականյան. Ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ ընդգծել, որ Հայաստանը լիովին հանձնառու է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: Պատերազմը տարբերակ չէ։ Պատերազմն իսկական աղետ կլինի ամբողջ տարածաշրջանի համար։ Հայաստանն ու Արցախն ունեն պաշտպանվելու կարողություն։ Սակայն պատերազմը պետք է ամբողջությամբ բացառվի։ Մենք լիովին հանձնառու ենք հարցի խաղաղ կարգավորմանն այնպիսի մոտեցմամբ, որ Հայաստանի, Արցախի, ինչպես նաև Ադրբեջանի շահերը հավասարապես կհասցեագրվեն: Մենք աշխատում ենք փոխզիջման վրա հիմնված լուծման ուղղությամբ և շարունակելու ենք ջանքեր ներդնել խաղաղ կարգավորման համար: Սա եղել և մնում է Հայաստանի հանձնառությունը:
Ինչ վերաբերում է Թուրքիային, կրկին, սա շատ մտահոգիչ է, քանի որ մենք ականատես ենք եղել Թուրքիայի ապակայունացնող դերին իր հարևանությունում՝ Արևելյան Միջերկրական, Հյուսիսային Աֆրիկա, Մերձավոր Արևելք: Այժմ մենք ականատես ենք լինում անկայունության այս գործոնը մեր տարածաշրջան՝ Հարավային Կովկաս տեղափոխելու փորձին: Այս փորձը նաև ներկայացվում է Հարավային Կովկասում Թուրքիայի «պատմական առաքելության» լույսի ներքո: Այժմ դուք հասկանում եք, որ նման «պատմական առաքելությունը» Հայաստանի մոտ արթնացնում է վերջին դարասկզբին իրականացված Հայոց ցեղասպանության տխուր հիշողություններ, և իհարկե, մենք խիստ մտահոգված ենք այդ առնչությամբ: Մենք նաև ականատես ենք լինում, որ հայերի դեմ իրականացված այդ ոճրագործության անպատժելիությունն է հիմք տալիս Թուրքիային հստակորեն պնդելու Հարավային Կովկասում որևէ դերակատարության վրա:
Հարց. Դուք նշեցիք Թուրքիայի դերի օրինակը Սիրիայում և Լիբիայում: Հարցս շատ պարզ ձևակերպեմ. արդյոք ունե՞ք մտահոգություն, որ Թուրքիան կարող է ավելի անմիջական դեր խաղալ Ադրբեջանի հետ հակամարտության հարցում, ներառյալ ռազմական ճանապարհով։ Սա մտահոգություն է, թե՞ կարծում եք, որ նրանք պարզապես հայտարարում են իրենց աջակցության մասին:
Զոհրաբ Մնացականյան. Այս հարցում Թուրքիան որևէ դերակատարում չունի: Խաղաղ կարգավորումը վերաբերում է Հայաստանին, Արցախին և Ադրբեջանին, և Արցախի հետ միասին մենք շատ կառուցողական ձևով կշարունակենք սերտ համագործակցել Ադրբեջանի հետ լուծում գտնելու ուղղությամբ: Մենք պետք է աշխատենք հրադադարի կայուն ամրապնդման ուղղությամբ, մենք պետք է Ադրբեջանից լսենք ուժի սպառնալիքի կամ ուժի կիրառման մերժում: Մենք պետք է աշխատենք այնպիսի միջավայրի վրա, որը նպաստում է բանակցություններում առաջընթացին:
Մենք պետք է աշխատենք պարտավորությունների այնպիսի հավասարակշռության ուղղությամբ, որը կնպաստի համաչափ փոխզիջման հասնելուն, պետք է լինի փոխզիջման վրա հիմնված լուծում, որին Ադրբեջանի առավելապաշտական կեցվածքը չի նպաստում: Ուստի, մենք շարունակելու ենք այդ ուղղությամբ աշխատել միջազգային մանդատ ունեցող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափի շրջանակում: Մենք բարձր ենք գնահատում համանախագահների՝ Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների դերը, և նրանց շատ կայուն ներդրումը, հանձնառությունն ու ներգրավվածությունը: Այս ձևաչափի շրջանակներում մենք կշարունակենք աշխատել խաղաղության ուղղությամբ:
Հարց. Ես կրկնում եմ իմ հարցը։ Դուք մտահոգվա՞ծ եք Թուրքիայի՝ հակամարտությունում հնարավոր ավելի ուղղակի միջամտությամբ։
Զոհրաբ Մնացականյան. Ակնհայտորեն մենք անտարբեր չենք կարող լինել, քանի որ դա կարող է լինել միայն անկայունության դեր, և, իհարկե, մենք չենք կարող անտարբերությամբ վերաբերել դրան. դա, անշուշտ, անհանգստության տեղիք է տալիս։
Հարց. Դուք խոսեցիք Մինսկի խմբի համանախագահության մասին, բայց դա չաշխատեց։ Ես նկատի ունեմ բանակցությունները ոչ մի հանգրվանի չեն հասել։ Ինչու՞ չվերանայել բանակցային այս ձևաչափը և անել որևէ այլ բան: Ինչու՞ շարունակել մի բան, որը չի աշխատում։
Զոհրաբ Մնացականյան. Ես չեմ կարող համաձայնել այն կարծիքի հետ, որ այն չի աշխատում: Այն գործել է շատ արդյունավետ, և ունի շատ ամուր հիմքեր, շատ ամուր հարթակ, որտեղ բոլոր երեք երկրները՝ Ռուսաստանը, Ֆրանսիան և ԱՄՆ-ը, աշխատում են շատ ներգրավված կերպով: Նրանք շարունակում են մեծ ներդրում ունենալ խաղաղ գործընթացում: Ես այն համարում եմ շատ դրական դերակատարություն և չեմ տեսնում որևէ պատճառ, թե ինչու այն պետք է փոխվի:
Հարց. Թույլ տվեք վերջին հարցս ուղղել։ Կարծում եք երկու երկրների առաջնորդների հանդիպումը վճռական դեր կխաղա՞ լարվածության թուլացման և փակուղուց դուրս գալու հարցում:
Զոհրաբ Մնացականյան. Մենք հանձնառու ենք օգտագործելու յուրաքանչյուր միջոց խաղաղ գործընթացն առաջ մղելու համար: Ղեկավարների միջև հանդիպումները գործընթացի մաս է, դրանք եղել են նախկինում. և կարծում եմ՝ վերստին կլինեն: Սակայն այս հանդիպումները պետք է զգուշորեն նախապատրաստվեն, քանի որ մենք իրապես ձգտում ենք ստեղծելու առաջընթացի լավ հիմքեր:
Այսպիսով, կա արտգործնախարարների անմիջական ներգրավվածություն, ովքեր բանակցում են, և արտգործնախարարներն են նախապատրաստում իրենց առաջնորդների աշխատանքը: Մենք կշարունակենք աշխատել բանակցություններում արդյունքի հասնելու համար։ Ղեկավարների հանդիպումը տեղի կունենա միայն այն ժամանակ, երբ մենք լավ հիմքեր կնախապատրաստենք նմանօրինակ հանդիպման համար, որպեսզի բանակցություններում առաջընթաց գրանցվի։

З. Мнацаканян – в эфире «France 24»: Произошедшее является проявлением воинственной и ненавистнической риторики Азербайджана
17:34 21/07/2020
Сайт МИД РА представил интервью министра иностранных дел Армении Зограба Мнацаканяна телеканалу «France 24»:
Ведущий: Интервью телеканалу «France 24». Наш сегодняшний гость - Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян. Он присоединился к нам из столицы Армении - Еревана. Господин Министр, большое Вам спасибо за то, что Вы сегодня с нами на канале «France 24».
Зограб Мнацаканян: Большое спасибо за приглашение.
Вопрос: Господин Министр, на прошедшей неделе между Арменией и Азербайджаном произошли кровопролитные столкновения. На протяжении десятилетий две страны не могут договориться о судьбе Нагорного Карабаха. Однако, в отличие от предыдущих вспышек, последние столкновения происходили вдали от этого спорного региона - на северной границе двух стран. В результате, погибло по меньшей мере 16 человек - это  самое большое число погибших после 2016 года. За последние несколько дней наступило затишье. Считаете ли вы, что боевые действия закончились или есть опасения, что они могут возобновиться?
Зограб Мнацаканян: Благодарю. Действительно, на прошлой неделе мы столкнулись с подобной ситуацией. 12 июля вооруженными силами Азербайджана была предпринята попытка агрессии и проникновения в направлении армянских позиций через армяно-азербайджанскую границу на северо-востоке Армении. Данные попытки были решительным образом пресечены. Вслед за этим последовали ракетные обстрелы армянских позиций, а также объектов гражданской инфраструктуры и мирного населения.
Мы были полны решимости в нашей защите. Мы также вели интенсивную работу с нашими партнерами, в частности, со странами-сопредседателями Минской группы ОБСЕ, в составе Франции, США и России, чтобы прекратить военные действия и восстановить режим прекращения огня. То, что произошло, по всей видимости, является проявлением на практике воинственной и ненавистнической риторики, очень активно разворачивающейся в Азербайджане в течение последних недель и месяцев. Судя по всему, они хотели проверить готовность и обороноспособность Армении за пределами Нагорного Карабаха. Это было, разумеется, крайне опасным поворотом.
На данный момент нам удалось разрядить ситуацию. В четверг нам удалось восстановить режим прекращения огня благодаря привлечению сопредседателей, российскому сопредседательству, в тесной координации с другими партнерами: Францией и США. Однако, ситуация нестабильна. И пока она сохраняется,  наша цель убедиться, что режим прекращения огня надежным образом восстановлен, а также, предпринять особые меры по укреплению режима прекращения огня и исключить угрозы спокойствию вдоль границы и на линии соприкосновения с Нагорным Карабахом. Это является для нас важным приоритетом.
Вопрос: Хорошо. Азербайджан говорит, что вы начали боевые действия. Он также пригрозил нанести удар по Мецаморской атомной станции, если вы продолжите, как они называют,  ваши “провокации”. Какова ваша реакция на это?
Что касается первого вопроса, мы были достаточно настойчивы относительно внедрения мер по снижению рисков эскалации и расследованию нарушений режима прекращения огня.  Мы очень решительны в данном вопросе. Мы решительны и в вопросе применения дальнейших мер, включая расширение мониторинга, установление прямой линии на местах. И это те меры, которые помогут нам контролировать режим прекращения огня. Поэтому Азербайджан не проявил готовности согласиться с этими предложениями и создать меры, которые лишили бы возможности дальнейших нарушений режима прекращения огня. Таким образом, Азербайджан не выразил готовность принять данные предложения и внедрить такие меры, которые исключили бы возможности дальнейших нарушений режима прекращения огня.
Поэтому я еще раз призываю их образумиться и принять данные предложения, а также работать совместно над укреплением режима прекращения огня. Что касается угроз обстрела атомной электростанции, я полагаю, что это очень яркое проявление безответственности - угрожать всему региону, фактически собственному народу, и я считаю, что это очень тревожно, и это свидетельствует о кризисе здравого смысла. Считаю, что очень важно, чтобы здравый смысл возобладал в Баку.
Вопрос: Кто несет ответственность? Я полагаю, вы укажете на лидера Азербайджана Ильхама Алиева, который несколько недель назад публично заявил, что усилия по достижению мирного решения ни к чему не привели, или вы также думаете, что реальной причиной всего случившегося на границе может быть президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган?
Зограб Мнацаканян: Что ж, я самым решительным образом подтверждаю полную приверженность Армении исключительно мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта. Война не является альтернативой. Война - это абсолютная катастрофа для всего региона. Армения способна защищаться. Нагорный Карабах способен защищаться. Но война должна быть полностью исключена. Мы всецело привержены мирному урегулированию конфликта таким путем, который учитывал бы интересы Армении и Нагорного Карабаха в равной степени, как ожидается, с интересами Азербайджана. Мы работаем в направлении достижения этого компромиссного решения, и мы будем продолжать прикладывать все усилия для мирного урегулирования. Это было и остается обязательством Армении.
Что касается Турции, то опять это вызывает особую озабоченность, потому что мы являемся свидетелями дестабилизирующей роли Турции в  ее приграничных регионах: Восточном Средиземноморье, Северной Африке, на Ближнем Востоке. Теперь мы наблюдаем попытку распространить эту нестабильность в нашем регионе - на Южном Кавказе. И эта попытка была также “приправлена” понятием “исторической миссии” Турции на Южном Кавказе. Теперь вы понимаете, что для Армении такая историческая миссия возрождает очень печальные воспоминания о Геноциде армян начала прошлого века, и, конечно, мы восприняли это с серьезным беспокойством. Мы также отмечаем, что безнаказанность за эти зверства против армян также является причиной, по которой Турция решительно претендует на любую роль на Южном Кавказе.
Вопрос: Я хочу спросить Вас, может быть, очень прямо, Вы упомянули пример роли Турции в Сирии и Ливии. Вы обеспокоены тем, что Турция может играть более прямую роль в этом споре с Азербайджаном, в том числе и в военном плане: это вызывает озабоченность, или вы считаете, что они просто говорят, заявляя о своей поддержке?
Зограб Мнацаканян: У Турции в этом нет никакой роли. Мирное урегулирование касается Армении, Нагорного Карабаха и Азербайджана, и мы будем продолжать тесно и очень конструктивно работать с Азербайджаном над поиском совместного решения с Нагорным Карабахом. Мы должны работать над укреплением и упрочнением очень твердого режима прекращения огня, мы должны услышать от Азербайджана твердое осуждение угрозы силой или ее применения. Нам нужно работать над обстановкой, которая способствует прогрессу в переговорах. Мы должны работать над таким балансом обязательств, который помогает достичь ощутимого компромисса, это должно быть компромиссное решение, максималистская позиция Азербайджана в этом не помогает. Поэтому мы будем продолжать работать в этом направлении в рамках согласованного на международном уровне формата сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Мы очень высоко ценим роль сопредседателей — Франции, России и Соединенных Штатов, и их вклад значителен, и их приверженность и вовлеченность также велики. И в рамках этого формата и в рамках этой договоренности мы будем продолжать работать во имя мира.
Вопрос: Я  повторю свой вопрос. Вы обеспокоены возможным вмешательством Турции, более прямым вмешательством в этот конфликт?
Зограб Мнацаканян:  Очевидно, что мы не можем быть безразличными, потому что эта роль — роль нестабильности, и, конечно, мы не можем воспринимать это безразлично; конечно, это вызывает беспокойство.
Вопрос: Вы упомянули Минскую группу, но она не сработала. Я имею в виду, что все эти переговоры ни к чему не привели. Почему бы не обновить этот переговорный формат и не попробовать что-нибудь другое? Зачем продолжать то, что до сих пор не срабатывало?
Зограб Мнацаканян: Я не могу согласиться с тем, что он не сработал. Он работал очень эффективно, это очень прочная основа, очень прочная платформа, на которой все три страны — Россия, Франция и Соединенные Штаты — работали очень активно, и это было единое хорошее действие со стороны трех стран. Они продолжают вносить очень важный вклад в мирный процесс. Я считаю, что это очень позитивная роль, и мы не видим никаких причин, по которым она должна измениться.
Вопрос: Позвольте мне задать вам последний вопрос. Как вы думаете, для того чтобы выйти из тупика, встреча лидеров двух стран  — это то, что сыграло бы решающую роль в ослаблении  напряженности?
Зограб Мнацаканян: Мы привержены содействию мирному процессу всеми средствами и путями. Встречи  лидеров является частью процесса,  они проходили и раньше, и я уверен, что в дальнейшем встречи тоже будут. В этом я уверен. Но эти встречи должны быть тщательно подготовлены, чтобы мы работали в направлении, стремились к созданию прочной основы для прогресса. Итак, министры иностранных дел непосредственным образом вовлечены и в переговоры, и в подготовку рабочей повестки для лидеров. Мы будем продолжать работать самым серьезным образом для достижения прогресса в переговорах. Таким образом, встреча лидеров будет возможной, когда мы подготовим хорошие основания для этой встречи для того чтобы добиться прогресса в переговорах.
Ведущий: Господин Министр, наше время подходит к концу.  Большое спасибо, что согласились быть гостем нашей программы.