Սուրեն Սարգսյան. ԱՄՆ կոնգրեսում այսպիսի հակահայկական բանաձևի երբեք չի եղել
Հայ-ամերիկյան հարաբերություններին քաջատեղյակ քաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանը տեղեկացնում է, որ ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի իրավական հանձնաժողովը բանաձև է ներառել 2021թ Ազգային պաշտպանության հաստատման վերաբերյալ օրենքում, այսպիսի խայտառակ ձևակերպմամբ.
«...պետքարտուղարը, պաշտպանության քարտուղարի հետ համատեղ, համապատասխան կոնգրեսական հանձնաժողովներին է ներկայացնում զեկույց, Ուկրաինայում, Վրաստանում, Մոլդովայում և Ադրբեջանում ներքին տեղահանվածների կարգավիճակի վերաբերյալ: Զեկույցը պետք է պարունակի հետևյալի գնահատումը.
(1) Ուկրաինայի, Վրաստանի, Մոլդովայի և Ադրբեջանի այն քաղաքացիների թիվը, որոնք 1991 թվականից ի վեր օտարերկրյա ուժերի կողմից բռնի տեղահնվել են այդ երկրների ապօրինի գրավյալ տարածքներից:
(2) Ուկրաինայի, Վրաստանի, Մոլդովայի և Ադրբեջանի` օտարերկրյա զորքերի կողմից ապօրինի գրավյալ շրջաններում սպանված քաղաքացիների թիվը, 1991 թվականից ի վեր»։
Այսպիսի հակահայկական բանաձևի երբեք չի եղել: Եթե սա ընդունվի նաև Սենատում, դառնալու է լուրջն նախադեպ ու գլխացավանք` էապես ազդելով նաև այլ, այդ թվում նաև միջազգային փաստաթղթերում ներառվելու հեռանկարի վրա: Ադրբեջանական լոբբին փեշով փող է ծախսել»։

Сурен Саркисян: Подобной антиармянской резолюции в Конгрессе США никогда еще не было
Хорошо осведомленный об армяно-американских отношениях политолог Сурен Саркисян сообщает, что правовая комиссия Палаты представителей Конгресса США включила в закон о бюджетных ассигнованиях на национальную оборону на 2021 год резолюцию с такой позорной формулировкой:
«…Госсекретарь вместе с секретарем обороны представляет в соответствующие комиссии Конгресса доклад о положении внутренне перемещенных лиц в Украине, в Грузии, Молдове и Азербайджане. Доклад должен содержать следующие оценки:
1. число граждан Украины, Грузии, Молдовы и Азербайджана, которые были принудительно перемещены иностранными силами с территории стран, которые незаконно оккупированы с 1991 года;
2. число граждан, убитых в Украине, Грузии, Молдове и Азербайджане на незаконно оккупированных иностранными войсками территориях с 1991 года».
«Подобной антиармянской резолюции никогда еще не было. Если она будет принята еще и в Сенате, то станет серьезным прецедентом и головной болью, значительно повлияв на перспективу включения в другие документы, в том числе и международные. Азербайджанское лобби изрядно потратилось».