«Փաստ». Իշխանությունների երազանքի արդյունքում ՍԴ-ում խորը ճգնաժամ է
«Սահմանադրական դատարանում փաստացի խոր ճգնաժամ է։ Իսկ դրա պատճառը իշխանությունների «բյուրեղյա երազանքն» է՝ ունենալ բացառապես յուրայիններով համալրված, սեփական ՍԴ: Իրականում, բազմաթիվ իրավաբանների ու քաղաքագետների համոզմամբ, բնականոն աշխատող Բարձր դատարանում որևէ ճգնաժամ չկար, իսկ հիմա իշխանություններին հաջողվեց դա ապահովել:
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով` նաև իշխանության մեջ քիչ չեն նրանք, ովքեր այս ամենի մեղավոր են համարում Վահե Գրիգորյանին: Մյուս կողմից կառավարության և խորհրդարանի կուլիսներում տեղեկություններ են շրջանառվում, որ իշխանությունները նրան այլևս չեն տեսնում ՍԴ նախագահի պաշտոնում, այնինչ Գրիգորյանն իրեն վաղուց է պատկերացնում ՍԴ նախագահ։
Մեր աղբյուրների փոխանցմամբ, ըստ երևույթին դա է պատճառը, որ այս օրերին սկսել է նորից ակտիվանալ Վահե Գրիգորյանը: Նա, ըստ մեր ունեցած տեղեկությունների, մշակում է ՍԴ համար նոր ռազմավարական ծրագիր, որը պատրաստվում է ներկայացնել անձամբ Նիկոլ Փաշինյանին»:

«Паст»: Из-за «хрустальной мечты» властей в Конституционном суде глубокий кризис
Газета «Паст» пишет, что в Конституционном суде фактически глубокий кризис, причиной которого стала «хрустальная мечта» властей – иметь исключительно свой, собственный КС. В действительности, по убеждению многих юристов и политологов, в нормально работающем Высшем суде не было никакого кризиса, однако сейчас властям удалось создать его.
По сведениям издания, во власти также немало тех, кто считает виновным во всем этом Ваге Григоряна. С другой стороны в кулуарах правительства и парламента муссируются сведения, что власти больше не видят его на посту председателя КС, хотя сам Ваге Григорян уже давно представляет себя главой Конституционного суда.
«Как передают наши источники, скорее всего, именно в этом причина активизации Ваге Григоряна в эти дни. По нашим сведениям, он разрабатывает новую стратегическую программу для Конституционного суда, которую собирается представить Николу Пашиняну», - отмечает газета.