Ամեն ինչ անում ենք՝ Սևանա լճից հավելյալ ջրառի առիթ չունենանք. Ջրային կոմիտեի նախագահ
«Հայատարված է սակավաջուր տարի: Այս պահի դրությամբ Սևանա լճից ջրառ է իրականացվել մոտավորապես 19 միլիոն խորանարդ մետրով ավելի նախորդ տարվա համեմատ»,- ասուլիսում ասաց Ջրային կոմիտեի նախագահ Կարեն Սարգսյանը։
Նա հավելեց, որ Արփա-Սևան թունելով Սևան են տեղափոխել մոտ 20 միլիոնով ավելի ջուր, քան նախորդ տարի: Կ. Սարգսյանն ասաց, որ նախորդ տարվա համեմատ ավելի ջրառ են իրականացրել գետերում ջրերի սակավության պատճառով:
«Բայց, ամեն դեպքում, մեր պլանները, որ թույլ է տրված 170 միլիոն խորանարդ մետր ջրառ իրականացնել Սևանից, կփորձենք, ամեն ինչ անում են հավելյալ ջրառի առիթ չունենանք»,- նշեց Ջրային կոմիտեի նախագահը:
Կ. Սարգսյանի խոսքով, տաք ձմեռն ազդել է ջրամբարների լցվածության վրա, այս պահին ջրամբարներում ունեն թերի լցվածություն, բայց, իրենց պլանով, ջրամբարների ջուրը կբավարարի, հակառակ դեպքում ոռոգումը կազմակերպվում է մեխանիկական եղանակով, ինչը բերում է հավելյալ էլեկտրաէներգիայի ծախս:
«Բայց այսօր ոռոգումը կազմակերպում ենք խորքային հորերով, պոմպակայաններ ենք օգտագործում բալանսը պահելու համար»,- ասաց նա:
Խոսելով ջրամբարաշինության մասին՝ Կ. Սարգսյանն ասաց, որ Վեդու ջրամբարի շինարարությունն ընթանում է, թեև ընթացքը գոհացուցիչ չէ: Նա նշեց, որ պետք է ակտիվացվի ընթացքը, որպեսզի ժամանակին՝ 2021 թ. առաջին կիսամյակին, հանձնվի շահագործման: Իրականացված է աշխատանքների 75-80 տոկոսը:
Կապսի ջրամբարի հետ կապված նա նշեց, որ նախագիծն ուղարկված է փորձաքննության: Կ. Սարգսյանի կարծիքով, շուտով կսկսվի Կապսի շինարարությունը:
Ջրային կոմիտեի նախագահն ասաց, որ ծրագրեր ունեն նաև փոքր ջրամաբարների հետ կապված, առաջ են բերել օրվա կարգավորիչ ջրավազանների կառուցումը, որպեսզի կարողանան փոքր ջրավազաններ կառուցելով ևս մեխանիկական ոռոգումը նվազեցնել, այսինքն ինքնահոս կազմակերպել:

Глава Водного комитета Армении: Делается всё, чтобы не допустить дополнительного забора воды из Севана
17:34 23/07/2020
«В Армении объявлен маловодный год. По положению на данный момент, по сравнению с показателями аналогичного периода прошлого года, водозабор из Севана сделан больше на 19 млн кубометров», – заявил на пресс-конференции председатель Водного комитета Армении Карен Саркисян.
Он добавил, что по тоннелю Арпа-Севан в озеро было доставлено на 20 млн кубометров воды больше, чем в прошлом году.
К. Саркисян отметил, что по сравнению с прошлым годом по причине нехватки воды в реках в этом году был произведен большой водозабор.
«Но, в любом случае, наши планы заключаются в том, чтобы не позволить произвести забор воды из Севана больше 170 млн кубометров, постараемся, делается всё, чтобы не осуществить дополнительного забора воды», – отметил он.
По словам К. Саркисяна, теплая зима повлияла на заполнение водохранилищ, но, в любом случае, учитывая их планы, можно сказать, что, по всей вероятности, воды будет достаточно, в противном случае орошение будет организовано механическим способом, что приведет к дополнительным расходам электроэнергии.
«Но сегодня орошение организуем посредством глубинных колодцев, используем насосные станции для сохранения баланса», – отметил он.
Обратившись к строительству водохранилищ, К. Саркисян отметил, что сейчас ведется строительство водохранилища в Веди, выразив недовольство ходом строительства. Он отметил, что следует активизировать процесс, чтобы вовремя – в первом квартале 2021 года сдать в эксплуатацию. Осуществлено, по его словам, примерно 75-80% работ.
Что касается водохранилища Капса, он отметил, что проект отправлен на экспертизу. По словам К. Саркисяна, вскоре начнется строительство данного водохранилища.