Զոհրաբ Մնացականյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ջոզեֆ Բորելի հետ, որին միացել է նաև Ադրբեջանի նորանշանակ ԱԳ նախարարը
Հուլիսի 22-ին ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ջոզեֆ Բորելի հետ, որին միացել է նաև Ադրբեջանի նորանշանակ ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն։
Նախարար Մնացականյանն անդրադարձ է կատարել հայ-ադրբեջանական սահմանի որոշ հատվածներում հուլիսի 12-ից Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ռազմական գործողությունների հետևանքով լարված իրադրության շուրջ վերջին զարգացումներին:
Նախարար Մնացականյանը կարևորել է լարվածության թուլացման և հրադադարի ռեժիմի վերականգման ու ամրապնդման ուղղությամբ ձեռք բերված նախկին պայմանավորվածությունների կատարումը: Այդ համատեքստում ՀՀ ԱԳ նախարարը որպես առաջնային քայլ ընդգծել է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից ռազմատենչ հռետորաբանությունից և պատերազմի սպառնալիքից հրաժարումը:
Զոհրաբ Մնացականյանը, անդրադառնալով հեռախոսազրույցի ձևաչափին, առանձնահատուկ ընդգծել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության անփոխարինելի դերը ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացում:
Նախարար Մնացականյանը նաև բարձր է գնահատել ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցչի անվերապահ աջակցությունը ԵԱՀԿ Միսնկի խմբի համանախագահության ձևաչափին, ինչպես նաև վերջինիս այն դիտարկումը, որ տարածաշրջանային երկրները պետք է ձեռնպահ մնան իրադրության ապակայունացմանն ուղղված գործողություններից:

К телефонной беседе Зограба Мнацаканяна с Жозепом Боррелем присоединился и новоназначенный глава МИД Азербайджана
10:34 23/07/2020
Накануне, 22 июля, состоялась телефонная беседа министра иностранных дел Армении Зограба Мнацаканяна с верховным представителем ЕС по внешней политике и политике безопасности Жозепом Боррелем, к которой присоединился и новоназначенный глава МИД Азербайджана Джейхун Байрамов. Подробности представляет пресс-служба МИД РА.
Зограб Мнацаканян обратился к последним развитиям вокруг напряженной обстановки, возникшей вследствие развязанных Азербайджаном с 12 июля на некоторых участках армяно-азербайджанской границы военных действий.
Глава МИД Армении отметил важность выполнения достигнутых ранее договоренностей в направлении ослабления напряженности и восстановления и укрепления режима прекращения огня.
В данном контексте Мнацаканян в качестве приоритетного шага подчеркнул необходимость отказа со стороны военно-политического руководства Азербайджана от милитаристской риторики и угроз войны.
Обратившись к формату телефонной беседы, глава МИД Армении особо подчеркнул незаменимую роль сопредседателей Минской группы ОБСЕ в процессе мирного урегулирования карабахского конфликта.
Министр Мнацаканян также высоко оценил безоговорочную поддержку верховного представителя ЕС по внешней политике и политике безопасности формату сопредседательства Минской группы ОБСЕ, а также замечание Жозепа Борреля, согласно которому страны региона должны воздерживаться от действий, направленных на дестабилизацию обстановки.