Շեկոյանի «Թվիստ» ֆիլմն ընդգրկվել է Սարայեվոյի կինոփառատոնի մրցութային ծրագրում
Կինոռեժիսոր Օվսաննա Շեկոյանի «Թվիստ» կարճամետրաժ ֆիլմն ընդգրկվել է Սարայեվոյի միջազգային կինոփառատոնի մրցութային ծրագրում։ Ֆիլմի պրեմիերան տեղի կունենա հենց փառատոնի ժամանակ: Սարայեվոյի 26-րդ միջազգային կինոփառատոնում՝ կարճամետրաժ ֆիլմերի մրցութային ծրագրում: Այս մասին հայտնում է Օվսաննա Շեկոյանը:
Փառատոնի կայքից տեղեկանում ենք, որ կինոփառատոնի մրցութային ծրագրերում՝ գեղարվեստական, վավերագրական, կարճամետրաժ և ուսանողկան, ընդգրկված է 49 ֆիլմ: 16 րոպեանոց «Թվիստ» ֆիլմը մրցելու է այդ անվանակարգում ընդգրկված ևս 9 ֆիլմի հետ:
Փառատոնն ընդհանուր ստացել է 750 հայտ, 130 գեղարվեստական ֆիլմի, 220-ը՝ վավերագրական, 250-ը՝ կարճամետրաժ, 150-ը՝ ուսանողական:

Armenian short film ‘Twist’ included in competition program of 26th Sarajevo Film Festival
“Twist”, a short film directed by Ovsanna Shekoyan, has been included in the Competition Programme - Short Film of the 26th Sarajevo Film Festival, the filmmaker said on Facebook. The film will have its world premiere at the festival, she said.
A total of 49 films will compete for the Heart of Sarajevo awards at the 26th Sarajevo Film Festival. The 16-minute Armenian film will compete with 9 other titles included in the short film section.
This year, the Sarajevo Film Festival selection team lead by Creative Director Izeta Građević has seen 750 films submitted for the festival, including 130 feature fiction films, 220 documentaries, 250 short and 150 student titles, the festival website revealed.