Ուղերձում ամրագրված է ՀՀ-ին ու Արցախին սպառնացող անվտանգային ամենամեծ ռիսկի մասին. Աբրահամյան
«Հենակետ» վերլուծական կենտրոն ՀԿ ղեկավար, Արցախի նախագահի անվտանգության հարցերով նախկին խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանը գրում է.
«ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի՝ հրամանատարներին և զինվորներին ուղղված հրապարակային մարտական կոչի գլխավոր ուղերձը անկասկած տեքստի այս հատվածում էր՝ «Ադրբեջանը, ոգեկոչվելով մեր թշնամիների բազմակողմանի աջակցությունից, չի կարողանում հաշտվել Հայաստանի  հյուսիս-արևելքում իր կողմից սադրած մարտական գործողություններում ջախջախիչ պարտություն կրելու հանգամանքի հետ և սպառնում է մեզ լայնածավալ պատերազմով»:
Այստեղ կարևոր է այն հանգամանքը, որ զինված ուժերի հրամանատարարությունը ոչ միայն լիովին տիրապետում են տարածաշրջանում ստեղծված ռազմաքաղաքական իրադրությանը, բանակը նախապատրաստում անհրաժեշտ գործողությունների կամ հնարավոր սցենարների, այլ իրավիճակից բխող ուղերձները հասցնում ոչ միայն զորքերին, այլ ողջ հանրությանը:
Ուղերձում իրավացիորեն ամրագրված է Հայաստանին ու Արցախին սպառնացող անվտանգային ամենամեծ ռիսկի մասին, ինչը ենթադրում է, որ Հայաստանի և Արցախի պետական ողջ ապարատը, նոր ստեղծված իրադրությունում, պետք է առաջադրված խնդիրներին համարժեք քայլեր ձեռնարկեն»:

Тигран Абрамян: В послании Оника Гаспаряна справедливо говорится о самом большом риске, угрожающем безопасности Армении и Арцаха
«Главный месседж в публичном адресованном командирам и военнослужащим боевом призыве начальника Генштаба ВС РА генерал-лейтенанта Оника Гаспаряна, несомненно, в этом отрывке текста:
ˮАзербайджан, воодушевившись всесторонней поддержкой наших врагов, не может смириться с понесенным им сокрушительным поражением в спровоцированных им боевых действиях на северо-востоке Республики Армения и угрожает нам широкомасштабной войнойˮ.
Здесь важно то обстоятельство, что командование ВС не только полноценно владеет создавшейся в регионе военно-политической обстановкой, подготавливает армию к необходимым действиям или возможным сценариям, но и доносит вытекающие из ситуации послания не только войскам, но и всему армянству.
В послании справедливо говорится о самом большом риске, угрожающем безопасности Армении и Арцаха, что предполагает, что весь госаппарат и в Армении, и в Арцаха в новой обстановке должны предпринимать соразмерные поставленным задачам шаги».