ԱՄՆ նախկին համանախագահ Ջեյմս Ուորլիք. Խնդիրը ձևաչափը չէ, այլ ՀՀ-ի և Ադրբեջանի քաղաքական կամքի բացակայությունը
14:13 28/07/2020
ԵԱՀԿ Մինսկի Խմբի ամերիկացի նախկին համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը հարցազրույց է տվել  Ամերիկայի Ձայնին՝ հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակի վերջին սրացումների շուրջ։
«Բոլոն անհանգստացած են այն ամենով, ինչին ականատես ենք։ Երկրներում առկա են բավարար խնդիրներ ու շատ ցավալի է, որ ուժի կիրառում է արձանագրվում, հատկապես հարաբերական հանգստության երկար ժամանակահատվածից հետո։ Առավել մտահոգիչ է, որ բախումներն արձանագրվում են երկրների միջև սահմանին, որը հեռու է հակամարտության գոտուց։ Սա ցույց է տալիս, որ հակամարտության սպառլալիքները պարզապես չեն սահմանափակվում այդ գոտիով»,-ասում է Ջեյմս Ուորլիքը, անդրադառնալով հայ-ադրբեջանական սահմանին վերջին լարվածությանը։
Ուորլիքը կարծում է, որ այս պահին առկա է հիասթափության բարձր մակարդակ Հայաստանում ու Ադրբեջանում, մասնավորապես Ադրբեջանում, որը որոշակի հույսեր ուներ, նույիսկ լավատեսություն Հայաստանում իշխանության փոփոխության հետ, ուստի նոր բանակցություններ սկսվեցին Ադրբեջանի նախագահի ու ՀՀ վարչապետի միջև։
«Արդեն երկու տարի է անցել, և մենք տեսնում ենք, որ խաղաղ բանակցությունները ոչինչ չեն տալիս, քանի որ մեծացնում է հիասթափության մակարդակն ինչպես Ադրբեջանում ու նաև Հայաստանում, ինչը մեծացնում է զինված հակամարտության հնարավորությունները»,-ասում է Ուորլիքը, հավելելով, որ չի տեսնում որևէ կողմից որևէ զիջում, խաղաղ գործընթացն առաջ տանելու պատրաստակամություն։
Ուորլիքը նշում է, որ ցանկացած խաղաղ գործընթաց 100 տոկոսով չի բավարարի ոչ մի կողմից, անհրաժեշտ է բանակցային գործընթաց, որտեղ բոլորը կճանաչեն խաղաղության արժեքի կարևորությունը՝ շարունակական հակամարտության փոխարեն։
Անդրադառնալով բախումներից հետո Մինսկի խմբի համանախագահությանը, նրան ուղղված քննադատություններին Ուորլիքն ասում է, որ քննադատությունը միշտ եղել է։
«Ես շատ ուրախացա, երբ տեսա ՌԴ ԱԳ փոխնախարարի դրական հայտարարությունը, որը խաղաղ կարգավորման ու բանակցությունների կոչ էր անում։ Դա նաև ամրապնդեց այն ուղերձը, որ Մինսկի խմբի երկրները պետք է շարունակեն ակտիվ լինել և ներգրավված։ Համանախագահներն այս հարցում պետք է լինեն առաջատարի դերում»,-ասում է Ուորլիքը։
Նախկին համանախագահը նշում է, որ խնդիրը ձևաչափը չէ, այն կարելի է փոխել, ներգրավել նոր բանակցողների։ Խնդիրն այն է, որ այս հակամարտությանը վերջ տալու համար պետք է Հայաստանի ու Ադրբեջանի իշխանությունների և ժողովուրդների քաղաքական կամքը։
«Մինչ այժմ մենք դա չենք տեսնում։ Ինձ անհանգստացնում է, որ մերձենալու փոխարեն, երկու երկրներում էլ տրամադրություններն ավելի կոշտ են դառնում։ Կարծում եմ, որ այդ հիասթափությունն ավելի է մեծացնում հակամարտության հնարավորությունը, որ խնդրի միակ լուծումը ռազմական ճանապարհով է ու պատերազմով։ Սա շատ ցավալի է, քանի որ դա միակ միջոցը չէ խնդիրը լուծելու համար։ Առկա է դիրքորոշման կարծրացում»,-ասում է Ուորլիքը։
Ուորլիքը նշում է, որ երբ դեռ ինքը համանախագահ էր, խոսում էին Մադրիդյան սկզբունքների և կարգավորման այն սկզբունքների մասին, որոնք կարգավորման հիմքում պետք է լինեին։
ԱՄՆ նախկին համանախագահի մտավախությունն այն է, որ չկա քաղաքական կամք, որը վերաբերում է թե Ադրբեջանի նախագահին, թե ՀՀ վարչապետին։
«Հակամարտության սրացումը, հատկապես հակամարտության գոտուց դուրս, չափազանց վտանգավոր է, և երկու երկրներն էլ կարող են շատ բարձր գին վճարել»,-ասում է Ուորլիքը։
Հարցազրույց՝ Ջեյմս Ուորլիք. Խնդիրը ձևաչափը չէ, այլ ՀՀ-ի և Ադրբեջանի քաղաքական կամքի բացակայությունը
Հարցազրույց՝ Ջեյմս Ուորլիք. Խնդիրը ձևաչափը չէ, այլ ՀՀ-ի և Ադրբեջանի քաղաքական կամքի բացակայությունը ԵԱՀԿ Մինսկի Խմբի ամերիկացի նախկին համանախագահը պատասխանել է Ամերիկայի Ձայնի հարցերին Originally published at - https://www.amerikayidzayn.com/a/5519691.html
Posted by Ամերիկայի Ձայն on Monday, July 27, 2020

Экс-сопредседатель МГ ОБСЕ: Проблема заключается не в формате, а в отсутствии политической воли в Баку и Ереване
14:59 28/07/2020
Бывший сопредседатель Минской группы ОБСЕ от США – Джеймс Уорлик – дал интервью «Голосу Америки» касательно недавнего обострения обстановки в районе армяно-азербайджанской государственной границы.
«Все обеспокоены тем, свидетельством чего являемся.  В странах имеется достаточно проблем, и очень печально, что фиксируется применение силы, особенно после длительного периода относительного спокойствия. Вызывает особую обеспокоенность тот факт, что боестолкновения произошли на армяно-азербайджанской госгранице, которая находится далеко от зоны конфликта. Это обстоятельство демонстрирует, что угрозы конфликта не ограничиваются лишь этой зоной», – отметил Уорлик.
При этом дипломат полагает, что сейчас в Армении и Азербайджане существует серьезное разочарование по вопросу урегулирования карабахского конфликта, в частности в Азербайджане, который связывал определенные надежды, даже испытывал оптимизм после смены власти в Армении. Поэтому, как он указал, начались новые переговоры между премьер-министром Армении и президентом Азербайджана.
«С тех пор прошло уже 2 года, но, как мы видим, мирные переговоры не дают ничего, и это болезненно, поскольку повышает уровень разочарования как в Азербайджане, так и в Армении. А это разочарование увеличивает вероятность вооруженного конфликта», – заявил Уорлик, добавив, что не видит ни у одной из сторон готовности идти на уступки и компромиссы, готовности продвигать мирный переговорный процесс.
Он при этом отметил, что ни один мирный процесс не может на 100% удовлетворить ни одну из сторон, необходим переговорный процесс, где все стороны признают ценность мирных переговоров – вместо продолжающегося конфликта.
Коснувшись сопредседательства МГ ОБСЕ и адресованной ему критики после столкновений, американский дипломат указал, что критика в адрес посредников была всегда.
«Я очень обрадовался, когда увидел позитивное заявление замглавы МИД РФ – с призывом к возобновлению мирных переговоров по урегулированию. Это также закрепило тот месседж, что страны МГ ОБСЕ должны продолжать быть активными и вовлеченными. Сопредседатели в этом вопросе должны играть ведущую роль», – отметил Уорлик.
Бывший сопредседатель МГ ОБСЕ отмечает, что проблема заключается не в формате, он может быть изменен, могут быть привлечены новые участники. Проблема, по его словам, в том, что для завершения этого конфликта нужна политическая воля властей и народов Армении и Азербайджана.
«До сих пор мы этого не видим. Меня беспокоит тот факт, что вместо необходимого сближения настроения в обеих странах становятся более жесткими. Считаю, что это разочарование еще больше увеличивает вероятность конфликта, настрой, что единственный путь урегулирования проблемы – военный, с помощью войны. Это очень болезненно, поскольку это не единственный путь для урегулирования, очевиден стереотип в позициях», – отметил дипломат.
Уорлик вспоминает: когда он еще был сопредседателем МГ ОБСЕ от США, говорилось о Мадридских принципах, тех принципах, которые должны были лечь в основу урегулирования.
Опасения Уорлика заключаются в том, что сегодня попросту нет политической воли, и это, по его словам, касается как президента Азербайджана, так и премьера Армении.
«Обострение конфликта, особенно за пределами зоны конфликта, крайне опасно, и обе страны могут заплатить очень высокую цену за это», – подчеркнул Уорлик.