Մուրացանում բուժվել է կորոնավիրուսով հիվանդ մինչև երկու ամսական 59 երեխա
«Մուրացան» համալսարանական մանկական հիվանդանոց վերջին 6 ամսվա ընթացքում դիմել է 18,186 երեխա, ամբուլատոր կարգով՝ 12242, ստացոնար՝ 5944։
ԵՊԲՀ ռեկտոր Արմեն Մուրադյանի փոխանցմամբ, համալսարանական վարակաբանների հմուտ թիմի հսկողությամբ 145 երեխա հաղթահարել է կորոնավիրուսային համաճարակը, որոնցից 59-ը 0-2 ամսական։
Համալսարանական մանկական հիվանդանոցի բուժանձնակազմը վերջին 180 օրում առողջացրել է սուր գաստրոէնտերիտ ունեցող 117, սուր աղիքային վարակ ունեցող 98, լեյշմանիոզ հիվանդություն ունեցով 16 երեխայի:
12 փոքրիկ առողջացել է անհայտ ծագման տենդից, բրուցելյոզ հիվանդությամբ 7 երեխա արդեն տանն է, արձանագրվել է մալարիայի 1 դեպք, 12 երեխայի մոտ ախտորոշվել և բուժվել է սալմոնելոզ, 22 ինֆեկցիոն մոնոնուկլեոզ, 11 երեխա առողջացել է կապույտ հազից։
Համալսարանական նորածնային սանավիացիան միայն վերջին 180 օրերին կատարել է 298 կանչ, որից 243 մարզերից, իսկ 55-ը՝ Երևանից։

В больнице «Мурацан» от коронавируса вылечились 59 детей в возрасте до двух месяцев
В детскую поликлинику больничного комплекса «Мурацан» за последние полгода обратились 18,186 детей, в амбулаторном порядке – 12242, в стационарном – 5944.
Как сообщает ректор Ереванского государственного медицинского университета им. М. Гераци Армен Мурадян, под наблюдением квалифицированной команды врачей-инфекционистов 145 детей выздоровели от коронавируса, 59 детей находились в возрасте от 0 до 2 месяцев.
За последние 180 дней медперсонал детской больницы вылечил 117 детей с острым гастроэнтеритом, 98 – с острой кишечной инфекцией, 16 детей с лейшманиозом.
12 детей выздоровели от лихорадки неизвестного происхождения, 7 детей с бруцеллезом уже находятся дома, зафиксирован один случай малярии, у 12 детей диагностирован и вылечен сальмонеллёз, у 22 – инфекционный мононуклеоз, 11 детей выздоровели от коклюша.
Санавиация больничного комплекса за последние 180 дней выполнила 298 вызовов, 243 из которых поступили из областей, 55 – из Еревана.