Հարկավոր է բացել սահմանները․ կարծում է ԱՀԿ-ն
Միջազգային ճամփորդությունների վրա դրված արգելքը չի կարող ուժի մեջ մնալ անժամկետ: Սակայն պետք է ավելին արվի երկրների միջև սահմանին կորոնավիրուսի տարածման հնարավորությունը կրճատելու ուղղությամբ: Այս մասին, Ամերիկայի Ձայնի հաղորդմամբ, հայտարարությամբ է հանդես եկել Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը:
Վերջին օրերին որոշ երկրներում նորից ուժի մեջ մտան ճամփորդությունների նկատմամբ խստացումներ: Օրինակ, Մեծ Բրիտանիան մեծ վտանգի տակ դրեց զբոսաշրջության ճյուղը վերաբացելու Եվրոպական միության ջանքերը, երբ հրահանգեց կարանտինի տակ պահել Իսպանիայից վերադարձող անձանց:
ԱՀԿ-ի գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Գեբրեյեսուսը մեկ անգամ ևս հայտարարում է, որ պաշտպանիչ գլխավոր միջոցառումների իրականացման դեպքում է միայն հնարավոր կասեցնել համաճարակի տարածումը: Իսկ այդ պահանջներից գլխավորներն են դիմակ կրելը և մարդաշատ հավաքներից խուսափելը։
«Գրեթե անհնար է պատկերացնել, որ առանձին երկրներ կարող են իրենց սահմաններն անորոշ ժամանակով փակ պահել: Տնտեսությունները պետք է վերաբացվեն, մարդիկ պիտի աշխատեն, առևտուրը պիտի վերսկսվի»,- ասում է կազմակերպության արտակարգ իրավիճակների բաժնի ղեկավար Մայք Ռայընը:
Ռայընի խոսքերով, իրավիճակն Իսպանիայում այսօր շատ հեռու է այն ծանր իրավիճակից, որն առկա էր համավարակի տարածման սկզբնական փուլում: Նա վստահ է, որ այս երկրում տեղ-տեղ նկատվող բռնկումները շուտով կվերահսկվեն: Սակայն դեռ երկար օրեր կամ շաբաթներ են հարկավոր հիվանդության ապագան կանխատեսելու համար:

В ВОЗ признали бесполезным закрытие границ во время пандемии
Закрытие границ может являться одной из мер по предотвращению распространения коронавируса, но не будет эффективным само по себе и не является устойчивой стратегией с точки зрения восстановления экономики. Как передает ТАСС, об этом заявил в понедельник на брифинге директор программы ВОЗ по чрезвычайным ситуациям в области здравоохранения Майкл Райан.
"ВОЗ всегда говорила о том, что все меры, касающиеся путешествий, должны внедряться с другими сопутствующими мерам. Точно так же мытье рук или ношение маски сами по себе не будут эффективными. Речь идет о целом комплексе мер", - подчеркнул он.
"Что касается текущей ситуации, то нужно понимать, что вирус везде, и когда у него будет возможность, он будет передвигаться. Также нужно понимать те дополнительные риски, к которым приведет открытие границ, и управлять этими рисками", - продолжил эксперт.
Райан убежден, что страны не смогут держать свои границы закрытыми. "Экономика должна продолжать работу, движение людей, товаров и услуг должно осуществляться. Но это нужно делать так, чтобы минимизировать риски".
"Это все очень сложно, - продолжил. Страны сталкиваются с постоянной неуверенностью, и мы можем столкнуться с ситуацией, когда границы то открываются, то снова закрываются. Это та головоломка, которую мы пытаемся разрешить как на международном, так и национальном уровне. Полное закрытие международных границ не является устойчивой стратегией для восстановления мировой экономики. Единого решения здесь не существует, но в этом отношении важно добиться прогресса, причем прогресса, который бы учитывал все риски", - сказал эксперт ВОЗ.