Կասպերսկի. Չարագործները վնասաբեր ծրագրեր են տարածում Netflix-ի սերիալների անվան տակ
2019-ի հունվարից մինչև 2020-ի ապրիլը կատարվել է սարքերն այնպիսի վնասատու ֆայլերով վարակելու 22 հազար փորձ, որոնց անվանումներում հիշատակվել է Netflix-ը։
Ամենից հաճախ որպես խայծ օգտագործվել են «Շատ տարօրինակ գործեր», «Վեդմակ», «Սեռական դաստիարակություն», «Նարնջագույնը՝ սեզոնի հիթ» սերիալները։
Այդ մասին են վկայում «Կասպերսկի» ընկերության տվյալները, որի համաձայն, չարագործները հանրաճանաչ շոուների անվանումներն ավելացնում են գովազդային և վնասաբեր ծրագրեր, ինչպես նաև դրանք օգտագործում են ֆիշինգային գրոհների անցկացման համար։ Ընկերության գտած ֆայլերի թվում են տարբեր ֆունկցիոնալության տրոյական ծրագրեր, որոնք, օրինակ, թույլ են տալիս ջնջել կամ արգելափակել տվյալները, ինչպես նաև լրտեսման ծրագրեր, որոնց օգնությամբ կարելի է գողանալ օգտատերերի լուսանկարները և առցանց բանկինգի գաղտնաբառերը։
Բացի այդ, հայտնաբերվել է վնասաբեր և անցանկալի ծրագրային ապահովում, որն օգտագործում էր Ռուսաստանում հանրաճանաչ ծառայությունների և առցանց կինոթատրոնների՝ КиноПоиск HD-ի, Okko-ի, IVI-ի անվանումները։
«Օգտատերերն ավելի ու ավելի ակտիվ են յուրացնում հոսքային հեռարձակման ծառայությունները։ Համավարակի ժամանակաշրջանում առցանց կինոթատրոնների նկատմամբ հետաքրքրությունը հատկապես մեծ էր, քանի որ այդ ռեսուրսներից շատերը անվճար հասանելիություն էր տալիս մեծ քանակով ֆիլմերի և սերիալների։ Չարագործները ձգտում են օգուտ ստանալ նման հարթակների հանրաճանաչությունից։ Այդ պատճառով մենք ցանկանում են հիշեցնել, որ ավելի լավ է սերիալները և ֆիլմերը դիտել պաշտոնական հարթակներում»,- նշում են ընկերության փորձագետները։
Վնասաբեր ծրագրաշարի բախվելու ռիսկը նվազեցնելու համար փորձագետները խորհուրդ են տալիս հոսքային հեռարձակման ռեսուրսներ մտնել միայն պաշտոնական կայքերի կամ հավելվածների միջոցով, ֆայլեր չներբեռնել ոչ պաշտոնական ռեսուրսներից և տեղադրել հուսալի պաշտպանական լուծում, որը բազմակողմանի պաշտպանություն է տրամադրում բոլոր տիպի սարքերի համար։

Злоумышленники распространяют вредоносное ПО под видом сериалов Netflix – «Лаборатория Касперского»
С января 2019 года по апрель 2020 года было осуществлено более 22 тысяч попыток заражения устройств вредоносными файлами, в названии которых упоминался Netflix.
Чаще всего в качестве приманки использовались сериалы «Очень странные дела», «Ведьмак», «Половое воспитание», «Оранжевый — хит сезона». Об этом свидетельствуют данные «Лаборатории Касперского», согласно которой, злоумышленники добавляют названия популярных шоу в рекламные и вредоносные программы, а также используют их для проведения фишинговых атак. В числе найденных компанией файлов были троянцы с разного рода функционалом, позволяющие, например, удалять либо блокировать данные, а также программы-шпионы, с помощью которых можно красть фотографии пользователей и пароли от онлайн-банкинга.
Кроме того, было обнаружено вредоносное и нежелательное ПО, мимикрирующее под сервисы и онлайн-кинотеатры, популярные в России: КиноПоиск HD, Okko, IVI.
«Пользователи всё активнее осваивают стриминговые сервисы. В период пандемии интерес к онлайн-кинотеатрам был особенно высоким, ведь многие из этих ресурсов открывали бесплатный доступ к большому количеству фильмов и сериалов. Популярность таких платформ злоумышленники стараются обернуть в свою пользу. Поэтому мы хотим напомнить, что лучше смотреть сериалы и фильмы на официальных площадках»,- отмечают эксперты компании.
Чтобы снизить риск столкнуться с вредоносным софтом, эксперты рекомендуют заходить на стриминговые ресурсы только через официальные сайты или приложения; не скачивать файлы с неофициальных ресурсов; установить надёжное защитное решение, которое предоставляет всестороннюю защиту для всех типов устройств.