Անցած հինգ ամիսները եղել են պայքարի, դժվարությունների հաղթահարման ամիսներ։ Այս մասին պարետատան նիստից հետո կայացած ճեպազրույցի ընթացքում ասաց ՀՀ փոխվարչապետ, պարետ Տիգրան Ավինյանը։
«Մեր հաջողություններից է, որ այսօր երկրում համաճարակային իրավիճակը գնահատվում է միջին ծանրության։ Oգոստոսի 12-ին ավարտվում է արտակարգ դրության ռեժիմը, ներկա դրությամբ՝ ռեժիմի երկարաձգման կամ արտակարգ իրավիճակով համավարակի կառավարմանն անցնելու տարբերակները քննարկվում են և մեծապես կախված են նրանից, թե ինչպիսին կլինի համավարակաբանական պատկերն առաջիկայում: Դեռևս մեծ անորոշություն է նաև երկրորդ պոտենցիալ ալիքի հետ կապված խնդիրը»,- ասաց նա:
Ավինյանըի փոխանցմամբ՝ պարետատունն առաջիկայի համար մշակում է համավարակի կառավարման պլան, որը ուղենշային կլինի Կառավարության գործողությունների համար:
«Կառավարման պլանի ողջ տրամաբանությունը լինելու է այն, որ պետք է սովորենք ապրել և աշխատել կորոնավիրուսի համավարակի պայմաններում և անվտանգության կանոնների համակեցությամբ ավելի արագ և լիարժեք վերադառնալ նորմալ կյանքին»,- ասաց Ավինյանը։
Նրա փոխանցմամբ առաջիկայում կհրապարակվի ուղեցույց ՝ քաղաքացիների և բիզնեսնրի համար,թե համաճարակական կոնկրետ իրավիճակում ինչպիսին է լինելու պետության արձագանքը։
Պարետի խոսքով՝ քննարկվում են նաև ներկայիս սահմանափակումների մշակման և սահմանափակված մի շարք ոլորտների վերաբացման հնարավորությունները: Մասնավորապես․«2020-2021 ուսումնական տարվան ընդառաջ մշակման փուլում են կրթության ոլորտի ՝ կառավարման պլանները,որոնց միջոցով պարզ կդառնա թե ինչ մոդելով պետք է գործի կրթական բնագավառը։Առաջիկա օրերին կհրապարակենք մանրամասն ուղեցույցներ՝ գրադարանների, թատրոնների , թանգարանների վերաբացման վերաբերյալ»։
Ինչ վերաբերում է մյուս ոլորտներում, մասնավորապես միջազգային փոխադրամիջոցներին,ապա այս մասով իրավիճակն այլ է։
«Այստեղ մեր գործողությունները նպատակ ունեն հնարավորինս կանխել համաճարակաբանական լրացուցիչ ռիսկերի առաջացումը և պահպանել ներկայումս ձեռք բերված հարաբերական կայուն , բայց փխրուն իրավիճակը։ Պետք է նշեմ, որ էականորեն ավելացել են չարթեևային թռիչքների թիվը»,-ընդգծեց Ավինյանը։

Тигран Авинян: Обсуждается возможность продления режима чрезвычайного положения в Армении
«Прошедшие пять месяцев были месяцами борьбы, преодоления трудностей», – заявил в ходе брифинга после заседания комендатуры вице-премьер Армении, комендант Тигран Авинян.
«Одним из наших достижений является то, что сегодня в стране эпидемиологическая ситуация оценивается как средней тяжести. 12 августа заканчивается срок режима чрезвычайного положения, сейчас обсуждаются варианты по продлению режима чрезвычайного положения или переходу к управлению эпидемией в условиях чрезвычайного положения обсуждаются. Это в основном зависит от того, какой будет эпидемиологическая картина в ближайшее время. Сейчас большой неопределенностью является также проблема в связи с потенциальной второй волной», – отметил он.
По словам Т. Авиняна, комендатура сейчас разрабатывает план управления эпидемией на ближайшее время, которым будет руководствоваться правительство.
«Вся логика плана управления будет заключаться в том, что нужно научиться жить и работать в условиях пандемии коронавируса и с соблюдением правил безопасности быстро и полноценно вернуться к нормальной жизни», – отметил Т. Авинян.
По его словам, в ближайшее время будет обнародовано руководство для граждан и представителей бизнеса, в частности, о том, какой будет реакция государства в конкретной эпидемиологической ситуации.
По словам коменданта, обсуждаются также возможности разработки действующих ограничений и возобновления работы ряда ограниченных сфер.
В частности, он отметил: «В преддверии 2020-2021 учебного года на стадии разработки находятся планы управления в сфере образования, посредством которых станет ясным, по какой модели должна действовать образовательная сфера. В ближайшее время обнародуем подробное руководство касательно возобновления работы библиотек, театров, музеев».