Միասնական քննություններում դրական ու բարձր միավորներ ստացած, բայց բուհեր չընդունված դիմորդներից ու նրանց ծնողներից կազմված «Պահանջատեր դիմորդ» նախաձեռնության փաստաբանական թիմն այսօր երկու հայցադիմում են մուտքագրել Վարչական դատարան։
Փաստաբանական թիմի ղեկավար Ալեքսանդր Կոչուբաևը տեղեկացրեց, որ մի հայցադիմումով պահանջում են կառավարության որոշումը ճանաչել անվավեր, քանի որ այն եղել է ոչ իրավաչափ։
Երկրորդ հայցով պահանջում են արդեն անհատական մակարդակում դիմորդների նկատմամբ կարգի կիրառումը ճանաչել անվավեր և ռեաբիլիտացնել նրանց։
Փաստաբանի խոսքով, խախտված են բազմաթիվ ու տարբեր իրավունքներ, ինչի հետևանքով էլ իրենք կազմել ու դատարան են ներկայացրել ամեն դիմորդի համար առանձին պահանջ։ Խոսքը վերաբերում է մոտ 100 դիմորդի մասին։
Փաստաբանական խումբը միջնորդել են դատարանին կիրառել հայցի ապահովման միջոց և ժամանակավորապես հայցն ապահովել, ինչը հնարավորություն կտա մինչև սեպտեմբերի 1-ը դիմորդներին ուսանողի կարգավիճակ տալ՝ մինչև վերջնական դատական ակտի կայացումը։

Адвокаты движения «Голос требовательного абитуриента» подали два иска в суд
Адвокатская команда движения «Голос требовательного абитуриента», сформированная набравшими положительные и высокие баллы, но не поступившими ни в один вуз абитуриентами и их родителями, сегодня подала два иска в Административный суд.
Руководитель адвокатской команды движения Александр Кочубаев сообщил, что по одному иску они требуют признать решение правительства недействительным и аннулировать его, поскольку оно является неправомерным.
По второму иску, по словам адвоката, требуют уже на индивидуальном уровне признать применение порядка в отношении абитуриентов недействительным и реабилитировать их.
По словам адвоката, нарушены многочисленные и различные права, вследствие чего они составили и подали в суд отдельное для каждого абитуриента требование. Речь идет примерно о 100 абитуриентах.
Адвокатская команда ходатайствовал о средстве обеспечения иска и временно обеспечить иск, что позволит абитуриентам до 1 сентября получить статус студента до окончательного вынесения судебного акта.