Լիդիանի նախկին աշխատակիցները ոստիկանությանը մեղադրում են անգործության մեջ
Լիդիան Արմենիայի նախկին աշխատակիցների նախաձեռնող խումբը՝ Լիանա Հովսեփյանն ու Արթուր Հովսեփյանը, Լիդիանի նախկին աշխատակիցների շահերի ներկայացուցիչ՝ փաստաբան Արմեն Մելքումյանը այս տարվա փետրվարին հայց է ներկայացրել  ընդդեմ ՀՀ ոստիկանության, պահանջելով ոչ իրավաչափ ճանաչել ոստիկանության անգործությունը։
Այսօր հրավիրված ասուլիսում փաստաբան Արմեն Մելքումյանն ասաց՝ մոտ 300  նախկին աշխատակից միանալու են հայցին։ Հայցվորները դատարանից պահանջելու են ոչ իրավաչափ ճանաչել ոստիկանության անգործությունը։ Նրանք ակնկալում են օրենքի վերակագնում։
Նրանք նշում են, որ դրական վճռի դեպքում, պահանջելու են իրենց կորսված աշխատավարձի փոխհատուցում պետությունից, քանի որ ոստիկանության անգործության հետևանքով է, որ նրանք կորցրել են իրենց աշխատանքը։
Ըստ փաստաբանի, հայցվորները կարող են պահանջել նաև իրենց ակնկալիք 10 տարվա աշխատավարձը ու հաշվի առնելով, որ Լիդիանի աշխատակիցները հիմնականում բարձրակարգ մասնագետներ էին՝ ինժեներ, երկրաբան, ֆինանսիստ, ստացել են բարձր աշխատավարձ։ 300 հոգու 10  տարվա աշխատավարձը հանրագումարում կարող է կազմել մինչև 30 միլիոն դոլար։ Եթե Հայաստանյան դատական ատյաններում հայցը չբավարարվի, դիմելու են Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան։
Նրանք նշում են՝ պայքարում պատրաստակամ են գնալ մինչեւ վերջ և խնդրի լուծում չստանալու դեպքում իրենց ոտնահարված իրավունքները վերակագնել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում՝ Հայաստանի Հանրապետությունից պահանջելով տարիների կորսված աշխատավարձի փոխհատուցում։

Бывшие сотрудники компании Lydian Armenia обвинили полицию в бездействии
Инициативная группа бывших сотрудников Lydian Armenia – Лиана Овсепян и Артур Овсепян, а также представитель бывших сотрудников компании, адвокат Армен Мелконян в феврале с.г. представили иск против Полиции РА, с требованием признать бездействие полиции неправомерным.
На созванной сегодня пресс-конференции адвокат Армен Мелконян отметил, что примерно 300 бывших сотрудников присоединятся к данному иску. Истцы потребуют у суда признать неправомерным бездействие полиции.
Они отмечают, что в случае положительного вердикта потребуют от государства компенсации утраченной заработной платы, поскольку именно вследствие бездействия полиции они потеряли свою работу.
По словам адвоката, истцы могут потребовать также зарплату за 10 лет и, учитывая, что сотрудники компании в основном являются высококвалифицированными специалистами: инженерами, геологам, финансистами, то получали высокую зарплату. Зарплата 300 человек за 10 лет в сумме может составить до 30 млн долларов. Если в судебных инстанциях Армении иск не будет удовлетворен, то они обратятся в ЕСПЧ.
Они отмечают также, что пойдут до конца в этой борьбе и в случае, если проблема не будет решена, они восстановят свои права в ЕСПЧ, потребовав от Республики Армения компенсации утраченной зарплаты.