Լիդիանի նախկին աշխատակիցները ոստիկանությանը մեղադրում են անգործության մեջ
Լիդիան Արմենիայի նախկին աշխատակիցների նախաձեռնող խումբը՝ Լիանա Հովսեփյանն ու Արթուր Հովսեփյանը, Լիդիանի նախկին աշխատակիցների շահերի ներկայացուցիչ՝ փաստաբան Արմեն Մելքումյանը այս տարվա փետրվարին հայց է ներկայացրել  ընդդեմ ՀՀ ոստիկանության, պահանջելով ոչ իրավաչափ ճանաչել ոստիկանության անգործությունը։
Այսօր հրավիրված ասուլիսում փաստաբան Արմեն Մելքումյանն ասաց՝ մոտ 300  նախկին աշխատակից միանալու են հայցին։ Հայցվորները դատարանից պահանջելու են ոչ իրավաչափ ճանաչել ոստիկանության անգործությունը։ Նրանք ակնկալում են օրենքի վերակագնում։
Նրանք նշում են, որ դրական վճռի դեպքում, պահանջելու են իրենց կորսված աշխատավարձի փոխհատուցում պետությունից, քանի որ ոստիկանության անգործության հետևանքով է, որ նրանք կորցրել են իրենց աշխատանքը։
Ըստ փաստաբանի, հայցվորները կարող են պահանջել նաև իրենց ակնկալիք 10 տարվա աշխատավարձը ու հաշվի առնելով, որ Լիդիանի աշխատակիցները հիմնականում բարձրակարգ մասնագետներ էին՝ ինժեներ, երկրաբան, ֆինանսիստ, ստացել են բարձր աշխատավարձ։ 300 հոգու 10  տարվա աշխատավարձը հանրագումարում կարող է կազմել մինչև 30 միլիոն դոլար։ Եթե Հայաստանյան դատական ատյաններում հայցը չբավարարվի, դիմելու են Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան։
Նրանք նշում են՝ պայքարում պատրաստակամ են գնալ մինչեւ վերջ և խնդրի լուծում չստանալու դեպքում իրենց ոտնահարված իրավունքները վերակագնել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում՝ Հայաստանի Հանրապետությունից պահանջելով տարիների կորսված աշխատավարձի փոխհատուցում։

The initiative group of former employees of Lydian Armenia comprising Liana Hovsepyan, Arthur Hovsepyan and lawyer Armen Melkumyan, who defends the interests of the company’s former employees, filed a lawsuit against the Police of Armenia in February this year, asking the court to recognize the inaction of the police as illegal.
Speaking at a news conference on Wednesday, the lawyer said that about 300 former employees will join the lawsuit to demand the court to recognize the inaction of the police as illegal. They expect the law to be restored, he said.
The initiative members state that in case the court rules in favor of them, they will demand compensation for their lost salaries from the state, claiming they lost their job due to the police inaction.
According to the lawyer, the claimants can also demand their expected 10-year salary and taking into account the fact that Lydian's ex-employees are mainly highly qualified specialists, including engineers, geologists, financiers, who have received high salaries, the total salary of 300 people for 10 years makes up around 30 million dollars.
He stressed if Armenian courts reject their request, they will appeal to the European Court of Human Rights to have the former employees' violated rights restored.