Նուբար Աֆեյանի «Moderna» ընկերությունը նշել է կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի հնարավոր գինը
Ամերիկյան Moderna կենսատեխնոլոգիական ընկերությունը մտադիր է կորոնավիրուսային պատվաստանյութի գինը սահմանել 50-60 դոլար, ինչը կազմում է յուրաքանչյուր դոզայի համար շուրջ 25-30 դոլար: Այս մասին Tass-ի փոխանցմամբ, նախօրեին գրել է Financial Times (FT) գործակալությունը՝ վկայակոչելով ընկերության հետ բանակցող աղբյուրներին։
Ըստ թերթի, նման գինը նախատեսվում է Միացյալ Նահանգների և եկամտի բարձր մակարդակ ունեցող այլ երկրների համար:
Միևնույն ժամանակ, կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի մշակման գործընթացում ներգրավված այլ ընկերություններ պլանավորում են ավելի էժան վաճառել իրենց դեղերը:
Այսպիսով, ամերիկյան Pfizer-ը և գերմանական BioNTtech-ը, որոնք անցած շաբաթ համաձայնություն են տվել ԱՄՆ կառավարությանը մոտ 100 միլիոն դոզա մատակարարելու վերաբերյալ, իրենց պատվաստանյութերը գնահատել են յուրաքանչյուր դոզան 19,5 դոլար, իսկ բրիտանա-շվեդական AstraZeneca-ն՝ 3-4 դոլար, հայտնում է FT- ն:
Թերթի աղբյուրներից մեկը նշել է, որ Moderna-ի հայցվող գինը «լուրջ դժվարություններ է առաջացնում բանակցություններում՝ հաշվի առնելով այն փաստը, որ մյուս արտադրողները խոստացել են զգալիորեն ցածր գներ»: Ինչպես նշվում է հրապարակման մեջ, այս առումով 50-60 ԱՄՆ դոլարի նպատակային գինը հավանաբար վերջնական չի լինի:
Երկուշաբթի օրը Moderna- ն հայտարարեց նոր տիպի կորոնավիրուսների դեմ փորձարարական պատվաստանյութի կլինիկական փորձարկումների երրորդ փուլին անցնելու մասին: Դրան կմասնակցի շուրջ 30 հազար կամավոր: Ինչպես ընդգծել է «Ասոշիեյթիդ պրեսս» գործակալությունը, սա աշխարհում կորոնավիրուսային պատվաստանյութերի ամենամեծ թեստն է` կամավորների քանակի առումով:

Компания Нубара Афеяна Moderna назвала возможную стоимость вакцины от коронавируса
Основанная Нубаром Афеяном американская биотехнологическая компания Moderna намерена установить на свою вакцину от коронавируса цену на уровне $50-60 за курс прививок, что составляет порядка $25-30 за дозу. Об этом во вторник сообщила газета Financial Times (FT) со ссылкой на источники, близкие к переговорам компании с потенциальными покупателями.
Как передает ТАСС, такая цена предполагается для США и других стран с высоким уровнем дохода населения.
При этом другие компании, занимающиеся разработкой вакцины от коронавируса, планируют продавать свои препараты дешевле. Так, американская Pfizer и германская BioNTtech, которые на прошлой неделе договорились с правительством США о поставках 100 млн доз, оценили свои вакцины в $19,5 за дозу, а британско-шведская AstraZeneca - в $3-4, сообщает FT.
Один из источников газеты отметил, что запрашиваемая компанией Moderna цена "вызывает существенные трудности в переговорах, учитывая тот факт, что другие производители пообещали значительно более низкие цены". Как указывает издание, в связи с этим намеченная цена в $50-60, вероятно, не будет окончательной.
В понедельник Moderna сообщила о переходе к третьей фазе клинических испытаний экспериментальной вакцины от коронавируса нового типа. В ней примут участие около 30 тыс. добровольцев. Как подчеркнуло агентство Associated Press, это крупнейшее в мире по числу добровольцев тестирование вакцины от коронавируса.