Թուրքիայի խորհրդարանն ընդունել է սոցիալական լրատվամիջոցների կարգավորման մասին օրենքը
Թուրքիայի խորհրդարանը սոցիալական լրատվամիջոցները կարգավորելու մասին օրինագիծ է ընդունել: Այս մասին գրում է Gazeta-ն՝ հղում անելով քվեարկության արդյունքներին:
Իշխող Արդարություն և զարգացում կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Օզլեմ Զենգինի խոսքով, ավելի քան 1 միլիոն բաժանորդ ունեցող օգտատերերը ստիպված կլինեն Թուրքիայում ներկայացուցչություն ունենալ, որի ղեկավարը պետք է լինի իր քաղաքացին:
Բացի այդ, հրապարակումները, որոնք երկրի իշխանությունները կհամարեն վիրավորական կամ զրպարտչական, պետք է հեռացվեն 48 ժամվա ընթացքում, հակառակ դեպքում օգտագործողները կկանգնեն տուգանքների կամ տրաֆիկի զգալի կրճատման առաջ:
Ըստ օրինագծի, ընկերություններից պահանջվում է իրենց թուրք հաճախորդների բոլոր տվյալները պահել Թուրքիայում:

Парламент Турции в среду, 29 июля, одобрил спорный законопроект, регулирующий использование социальных сетей. Об этом пишет dw.
Среди прочего, документ обязывает иностранные социальные сети с более чем 1 млн пользователей из Турции иметь в этой стране своих представителей - турецких граждан.
Кроме того, администрации соцсетей должны в течение 48 часов после уведомления властей изменять или удалять материалы, на которые укажут ведомства, следует из проекта закона.
Невыполнение требований грозит денежными штрафами, блокировкой рекламы или сокращением пропускной способности каналов интернет-провайдеров.
Правозащитная организация "Репортеры без границ" ранее осудила действия официальной Анкары. Социальные медиа являются "последним убежищем критической журналистики в Турции", подчеркнула она. Законопроект стал единственным ответом "политически ослабленного" президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана на жесткую критику в интернете, возмущены правозащитники.