ՀՀ երկրորդ նախագահ. Տնտեսական խնդիրների մի զգալի մասն արհեստածին է
«Ես հետևում էի երկրի տնտեսական իրավիճակին նաև իմ պաշտոնավարումից հետո։ Իմ տպավորությունն այնպիսին էր, որ եթե չլիներ իշխանափոխությունը, մենք 2018 թվականը կփակեինք երկնիշ տնտեսական աճով»,-երեք հեռուստաընկերություններին՝ «5-րդ ալիք», «Հ2» և «Երկիր Մեդիա» տված հարցազրույցում հայտարարեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։
Նրա խոսքով, երկիրն արդեն մտնում է երկնիշի շուրջ՝ 9-10-11 տոկոսի փուլ, բայց այն կանգնեց։ Տեղի ունեցածը նա համարում է կառավարության վատ աշխատանքի հետևանք։
«Ընդհանրապես կառավարությունն իր քայլերով կարող է խրախուսել ներդրումները, կարող է սպանել ուղղակի ներդրումային քաղաքականությունը։ Եղած խնդիրները ես երկու մասի կբաժանեմ՝ պրոբլեմներ, որ այս իշխանությունը ստեղծել է մինչև համավարակը, և այն գործոնները, որոնք ավելացել են համավարկի պատճառով։ Տնտեսական խնդիրների մի զգալի մասն արհեստածին է, կառավարության քաղաքականության հետևանք են»,-ասաց Ռոբերտ Քոչարյանը՝ ավելացնելով, որ այս պահին էլ հնարավոր է տնտեսական հաջողություններ ունենալ։
Հարցազրույցում անդրադառնալով հարցին, թե ինչպիսի արտաքին քաղաքականություն է վարում Հայաստանը, ՀՀ երկրորդ նախագահը նշել էր, չկա հստակ բնութագրիչ, որը կբնութագրի Հայաստանի այսօրվա արտաքին քաղաքականությունը:
«Ես չգիտեմ, չկա բնութագրիչ, տարերային, իրավիճակային, կապված տրամադրության, կոնկրետ մարդու, կառավարության , միգուցե եղանակի հետ, իմ համար հասկանալի չէ այսօրվա արտաքին քաղաքականության բովանդակությունը: Մենք ճիշտ արտաքին քաղաքականություն վարելու համար պետք է հասկանանք, թե ինչ է կատարվում աշխարհում»,-ասել էր նա:
Ռոբերտ Քոչարյանի խոսքով, հիմա այդ թրենդը փոխվել է, և մարդիկ համարում են, որ քաղաքակրթական և մշակութային բազմազանությունը այս մոլորակի ուժն է և արժեքը, որի համար պետք է պայքարել։
«Այսօր աշխարհում կա այլ՝ ազգային արժեքների համար պայքարելու թրենդ, և առաջատարներն այս գործընթացում Ռուսաստանն ու Չինաստանն են, որոնք ունեն քաղաքակրթական մեծ ներուժ, շատ հզոր մշակույթ, և որոնց ինքնության մեջ իրենց մշակույթն ու պատմությունը չափազանց մեծ դեր են խաղում։
Այսօրվա իշխանության մեծ մասը եկել են այն հկ-ներից, որոնք ձևավորվել են այդ գլոբալիզացման երկրորդ թրեքից և այդ քաղաքականությունն են վարում, և հիմա ամբողջ երկիրը տանում են այնտեղ, որտեղից հիմա բոլորը փախնում են: Եվ այս վեճերը ազգային արժեքների մասին, եկեղեցու նկատմամբ վերաբերմունքի մասին, որոնք տարբեր ազգերի ինքնության չափազանց կարևոր բաղադրիչներն են, սա են փորձում հանել մեր մշակույթից, մեր կրթական ծրագրերից։
Նույնիսկ եվրոպական բոլոր ընտրությունների արդյունքներով տեսնում ենք, որ ազգային ուժերը բարելավվում են իրենց դիրքերը։ Կան երկրներ, որտեղ այդ ուժերն արդեն կառավարող ուժեր են»,-ընդգծել էր երկրորդ նախագահը։

Р.Кочарян: Существенная часть экономических проблем в Армении – искусственно созданные
«Я следил за экономической ситуацией в стране также после своего ухода с поста президента. У меня такое впечатление, что, если бы не смена власти, то 2018 год мы бы закрыли с двузначным экономическим ростом», – заявил 29 июля второй президент Армении Роберт Кочарян в эксклюзивном интервью телекомпаниям «5-ый канал», «Второй телеканал Армении» и «Еркир Медиа».
По его словам, страна уже приближалась к этим показателям, но рост остановился. Произошедшее второй президент Армении считает следствием плохой работы правительства.
«Вообще, правительство своими шагами может стимулировать инвестиции или убивать просто инвестиционную политику. Я бы разделил существующие сегодня проблемы на две части: проблемы, которые действующие власти создали еще до пандемии, и те факторы, которые добавились из-за коронавируса. Существенная часть экономических проблем являются искусственно созданными, следствием политики правительства», – отметил Роберт Кочарян, добавив, что экономических успехов можно добиться и сейчас.
В интервью, обратившись к вопросу о проводимой на сегодняшний день внешней политике Армении, второй президент РА отметил, что нет конкретного описания, которое бы охарактеризовало бы сегодняшнюю внешнюю политику РА.
«Не знаю, как охарактеризовать, стихийная, ситуативная, связанная с настроением, конкретным человеком, правительством, возможно, с погодой, для меня непонятно содержание сегодняшней внешней политики. Для ведения правильной внешней политики мы должны понять, что происходит в мире», – отметил он.
По словам Р. Кочаряна, сейчас этот тренд изменился, и люди считают, что культурное и цивилизационное многообразие является силой и ценностью этой планеты, за что и нужно бороться.
«Сегодня в мире существует другой тренд по борьбе за национальные ценности, и эти мировые тренды возглавят Россия и Китай, которые обладают большим цивилизационным потенциалом, мощной культурой, в идентичности которых культура и история играют крайне важную роль.
Большая часть нынешней власти пришла из общественных организаций, которые сформировались на втором треке глобализации и теперь ведут страну туда, откуда все убегают. И эти споры о национальных ценностях, отношению к церкви, которые являются крайне важными составляющими национальной идентичности, они пытаются исключить из нашей культуры, образовательных программ.
Даже по итогам европейских выборов, мы видим, что национальные силы улучшают свои позиции. Есть страны, где эти силы стали частью власти», – подчеркнул второй президент РА.