Թուրքիայի ակտիվացումը սպառնալիք է ոչ միայն Հայաստանի, այլև ամբողջ տարածաշրջանի համար. Տաթևիկ Հայրապետյանը
15:40 30/07/2020
«Ադրբեջանական հզոր բանակի միֆն ամբողջությամբ ջախջախվել է հաշված ժամերի և օրերի ընթացքում»,- ասուլիսում հայտնեց «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Տաթևիկ Հայրապետյանը:
Նա Ադրբեջանի նախագահին հորդորեց թայմաութ վերցնել, որպեսզի կարողանա պատասխանի անհաջողությունների վերաբերյալ իր երկրի ներսում հնչող հարցերին:
Պատգամավորի խոսքով, որքան էլ Ադրբեջանը զորավարժություններով փորձում է իր զինված ուժերի դեմքը փրկել, այն ավելի շուտ շոուի որոշակի էլեմենտներ է պարունակում, նույն նպատակին են ծառայեցվում նաև տարբեր երկրներում ադրբեջանական համայնքի սադրիչ գործողությունները:
Տաթևիկ Հայրապետյանը նշեց, որ մինչև Տավուշում անհաջող գործողությունների դիմելը, արձանագրվում էր ադրբեջանական քաղաքական, ռազմական ղեկավարության հռետորաբանության սրացում, կոշտ հայտարարություններով հանդես գալու դեպքեր: Բանակի անհաջողությունը կոծկելու, քողարկելու համար Ադրբեջանը, ըստ պատգամավորի, փորձեց հերթական անգամ հակահայկականության գործոնն ասպարեզ բերել, որի շրջանակներում հուլիսի 14-ի լույս 15-ի գիշերը տեղի ունեցան հակահայկական ցույցերը:
Պատգամավորը շեշտեց, որ ցույցերի հետևանքով ձերբակալվեցին ընդդիմադիրներ, որոնք չէին մասնակցել դրանց, ինչը նշանակում է, որ ադրբեջանական իշխանությունը բախումն օգտագործեց ներքաղաքական հաշվեհարդար իրականացնելու նպատակով:
Նրա խոսքով, Ադրբեջանը հասկացավ, որ Հայաստանի հետ սպառնալիքի լեզվով խոսելը խիստ պատժի է արժանանալու:
Տաթևիկ Հայրապետյանը նկատեց, որ ռազմական անհաջողությունների համար պատասխան տվեց Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարը, բայց նրա գլխին սև ամպերը վաղուց էին կուտակվել:
Ըստ պատգամավորի, Ալիևը շատ մեծ սխալ թույլ տվեց՝ ամբողջ մեղքը բարդելով դիվանագիտական աշխատանքի վրա, մեծ վնաս տվեց իր արտաքին քաղաքական կորպուսին, որը Հայաստանի համար այնքան էլ վատ չէ:
Հայրապետյանը տեղեկացրեց, որ Ադրբեջանի հանրությունը քննարկում է պարտությունների պատճառները՝ հակառակ Ալիևի պնդմանը, թե իրենք հաղթել են:
Անդրադառնալով Թուրքիային՝ ԱԺ պատգամավորը նկատեց, որ վերջինս հստակ դրսևորվեց, որպես մեզ հակառակորդ երկիր՝ իր քայլերով, գործողություններով և հայտարարություններով, որոնց պետք է պատրաստված լինենք:
Տաթևիկ Հայրապետյանը, համոզմունք հայտնեց, որ Թուրքիան կոնկրետ քայլեր չի անի, քանի որ նրա ակտիվացումը սպառնալիք է ոչ միայն Հայաստանի, այլև ամբողջ տարածաշրջանի համար:
«Այն պարագայում, երբ Արդբեջանն ու Թուրքիան հայտարարում են, որ պատրաստվում են տարածաշրջանում հարցեր լուծել՝ հիմքում դնելով էթնիկության գործոնը՝ պանթուրքիզմը, ապա այդ պարագայում այն սպառնալիք է տարածաշրջանի մյուս երկրների համար»,- նկատեց պատգամավորը:
Բանախոսը դրական գնահատեց, որ Տավուշում իրավիճակի սրացման ժամանակ հայ հանրությունն անվերապահորեն հավատում էր հրապարակվող պաշտոնական տեղեկատվությանը, իսկ Ադրբեջանի ՊՆ մամուլի խոսնակի հակասական հայտարարություններն ադրբեջանցիներին ստիպեցին հետևել տեղեկատվության հայկական աղբյուրներին:

Татевик Айрапетян: Активизация Турции представляет угрозу не только для Армении, но и региона в целом
16:53 30/07/2020
«Миф о мощной азербайджанской армии полностью был разрушен за считанные часы и дни», – заявила на сегодняшней пресс-конференции депутат от фракции Национального Собрания Армении «Мой шаг» Татевик Айрапетян.
Она призвала президента Азербайджана взять таймаут, чтобы суметь ответить на звучащие в его стране вопросы касательно неудач.
По словам парламентария, как бы Азербайджан не пытался посредством проведения военных учений спасти имидж Вооруженных сил, это больше всего содержит в себе элементы шоу, той же цели служат также провокационные действия азербайджанской общины в разных странах мира.
Т. Айрапетян отметила, что до начала неудачных действий в Тавуше, фиксировалось обострение риторики политического, военного руководства Азербайджана, а также случаи выступления с жесткими выражениями. Для сокрытия неудач армии Азербайджан, по словам депутата, попытался в очередной раз вынести в повестку антиармянский элемент, в рамках которого в ночь с 14 на 15 июля произошли антиармянские протесты.
Депутат подчеркнула, что вследствие митингов были задержаны оппозиционные деятели, которые вовсе в них не участвовали, что значит, что власти Азербайджана использовали столкновения, чтобы свести счеты на внутриполитическом уровне.
По её словам, Азербайджан осознал, что разговор с Арменией на языке угроз удостоится жесткого наказания.
Татевик Айрапетян отметила, что за военные промахи ответил глава МИД Азербайджана, однако тучи над его головой сгущались уже давно.
По словам депутата, Ильхам Алиев допустил большую ошибку, свалив весь груз ответственности на дипломатическую работу, нанес большой ущерб внешнему политическому корпусу.
Т. Айрапетян сообщила, что общество Азербайджана обсуждает причины поражений вопреки утверждениям Алиева о том, что они якобы одержали победу.
Обратившись к Турции, депутат НС отметила, что последняя четко продемонстрировала себя в качестве страны-противника: своими шагами, действиями и заявлениями, к которым мы должны быть готовы.
Т. Айрапетян выразила уверенность, что Турция не предпримет конкретных шагов, поскольку её активизация представляет угрозу не только для Армении, но и для всего региона в целом.
«В том случае, когда Азербайджан и Турция заявляют, что они готовятся решить вопросы в регионе, положив в основу этнический фактор – пантюркизм, то это является угрозой уже для всех стран региона», – отметила депутат.
Татевик Айрапетян посчитала положительным тот факт, что армянская общественность безоговорочно верила в предоставляемую официальную информацию в ходе обострения ситуации в Тавушской области, в то время как противоречивые заявления пресс-секретаря Минобороны Азербайджана вынудили азербайджанцев следить за армянскими информационными источниками.