Ծիծաղը  առողջությունը և ծերությունը
Ճապոնիայի Նագոյա համալսարանի գիտնականները եկել են այն եզրակացության, որ տարեց մարդկանց համար, ովքեր չեն ծիծաղում իրենց առօրյայում, ռիսկը, որ հետագայում նրանք չեն կարողանա իրենց մասին հոգ տանել և արտաքին օգնության կարիք կունենան, ավելանում է 1,4 անգամ: Խմբի ղեկավար, Նագոյայի համալսարանի բժշկական հետազոտությունների ամբիոնի կանխարգելիչ բժշկության ամբիոնի դոցենտ Քենջի Տիկեուտին «ՌԻԱ Նովոստի»-ին պատմել է ուսումնասիրության և այդ երևույթի պատճառների մասին:
«ՌԻԱ Նովոստի»-ի փոխանցմամբ ՝ Քենջի Տիկեուտին երեք տարի շարունակ հետևում է 65 տարեկանից բարձր մարդկանց: Փորձին մասնակցել է 14.233 մարդ: Խնդիր էր դրված պարզել ծիծաղի հաճախության և ուժը պահպանելու ունակության կապը, որպեսզի ինքնուրույն սպասարկեն իրենց, առանց այլ օգնության,  ծիծաղի և մահվան: Բոլոր ուսումնասիրվողները բաժանվել էին չորս խմբի՝ կախված այն բանից, թե որքան հաճախ են նրանք բարձրաձայն ծիծաղում: Արդյունքում պարզվել է, որ ինքնուրույն շարժվելու ունակությունը կորցնելու և ինքն իրեն խնամելու հնարավորությունը կորցնելու ռիսկը նրանց մոտ է մեծ, ովքեր խոստովանել են, որ հազիվ են ծիծաղում: Վերջիններիս մոտ ռիսկը  ավելանում է 1,4 անգամ ՝ համեմատած նրանց հետ, ովքեր ծիծաղում են գրեթե ամեն օր: Նման արդյունքներ առաջին անգամ են  բացահայտվում աշխարհում:
Քենջի Տիկուչին կարծում է, որ այս երևույթի բացատությունը, թերևս, պետք է փնտրել իմունիտետի բարձրացման մեջ:
«Կարծիք կա, որ հաճախակի ծիծաղը բերում է իմունային համակարգի բարելավմանը և արյան շրջանառության խթանմանը: Կարծում եմ, որ նույն մեխանիզմն աշխատում է ընդհանուր վիճակի դեպքում, երբ արտաքին օգնության կարիքը ծագում է, կամ մարդը կարողանում է իր սեփական ուժերն օգտագործել առօրյա կյանքում: Այս պարագայում մենք ուսումնասիրության չափանիշն ենք ընդունել կախվածության այն աստիճանը, երբ  մարդը չի կարողանում վեր կենալ և ինքնուրույն քայլել, նա օգնելու կարիք  է զգում», - «ՌԻԱ Նովոստի»-ին ասել է գիտնականը:
Միևնույն ժամանակ, հնարավոր չէր պարզել կապը մեկ այլ հարթության՝ մասնավորապես կապը մարդու ծիծաղի հաճախականության և մահվան տարիքի միջև: Գիտնականները ակնկալում են, որ հետագայում նրանք կկարողանան օգտվել ուսումնասիրության արդյունքներից՝ տարեց մարդու վիճակի հետագա փոփոխությունների վաղ կանխատեսման համար:
Քանի որ հաստատվել է, որ տարեցները, ովքեր քիչ են ծիծաղում, ինքնուրույնությունը կորցնելու մեծ վտանգի են ենթարկվում, ապա այն ցույց է տալիս այդ վիճակի վաղ կանխատեսման հավանականությունը՝ կախված ծիծաղի հաճախության նվազումից», - հայտնել է գիտնականը:

Как связаны смех и здоровье в старости? Рассказали японские ученые
Ученые университета Нагоя в Японии пришли к выводу, что у пожилых людей, которые не смеются в повседневной жизни, риск того, что впоследствии они не смогут сами себя обслуживать и им потребуется посторонняя помощь, возрастает в 1,4 раза. Об исследовании и причинах этого явления корреспонденту РИА Новости рассказал руководитель группы доцент Департамента профилактической медицины отдела медицинских исследований университета Нагоя Кэндзи Такэути.
Как передает РИА Новости, Кэндзи Такэути в течение трех лет проводил наблюдения за людьми старше 65 лет. В эксперименте участвовали 14 233 человека. Была поставлена задача выявить связь частоты смеха и способности сохранить силы, чтобы самостоятельно обслуживать себя, не нуждаясь в посторонней помощи, и смеха и смерти. Все испытуемые были разбиты на четыре группы в зависимости от того, как часто они смеются в полный голос. В результате выяснилось, что риск потерять способность самостоятельно двигаться и обслуживать себя у тех, кто признался, что почти не смеется, возрастает в 1,4 раза по сравнению с теми, кто смеется почти каждый день. Подобные результаты были выявлены впервые в мире.
Кэндзи Такэути считает, что механизм этого явления, возможно, следует искать в повышении иммунитета.
"Есть данные, что частый смех приводит к улучшению иммунных функций и стимулировании кровообращения. Думаю, что такой же механизм действует и в случае общего состояния, когда потребность в посторонней помощи возникает или человек обходится своими силами в повседневной жизни. В данном случае в исследовании мы за критерий взяли ту степень зависимости от посторонней помощи, когда человек не может сам вставать и ходить, ему необходима помощь при обслуживании себя", - сказал ученый РИА Новости.
При этом еще одну плоскость исследования, а именно взаимосвязь между тем, как часто человек смеется, и возрастом смерти, установить не удалось. В дальнейшем ученые рассчитывают, что им удастся использовать результаты исследования для раннего прогнозирования дальнейших изменений в состоянии пожилого человека.
Так как удалось подтвердить, что у пожилых людей, которые мало смеются, возрастает риск потери самостоятельности в будущем, "это указывает на вероятность раннего прогнозирования этого состояния в зависимости от снижения частоты смеха", считают ученые.