Հնդկաստանի դատարանը որոշել է Բաբրի մզկիթի տարածքը վերածել հինդու տաճարի
Հնդկաստանում դատարանը որոշում է կայացրել 16-րդ դարի մզկիթի տեղը վերածել հինդու տաճարի: Փաստորեն, տարածքի տաճարի վերափոխումը կսկսվի արարողությամբ, որին կմասնակցի Հնդկաստանի վարչապետը: Այս մասին գրում է Greek City Times-ը։
Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդիի կառավարությունը մեղադրվում է մահմեդականների նկատմամբ խտրական քաղաքականության մեջ: Հնդկական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ՝ Ութթար Պրադեշ նահանգի Գերագույն դատարանը անցյալ տարվա նոյեմբերին որոշում կայացրեց Բաբրիի մզկիթի տարածքը տաճարի վերածման մասին։
Մոդին օգոստոսի 5-ին Այոդյա քաղաքում 40 կիլոգրամ քաշով արծաթե աղյուս կդնի՝ որպես տաճարի կառուցման համար հիմք:
Չնայած մահմեդականները 1528 թվականին կառուցել են մզկիթը, հինդուիզմում այս վայրը համարվում է Ռամի ծննդավայրը։
Նշվում է, որ դատարանը որոշել է թույլարտել տաճարի կառուցում, բայց նաև 5 ակր տարածք է տրամադրել մուսուլմաններին՝ մզկիթ կառուցելու համար:

A court in India has decided to turn the site of a 16th-century mosque into a Hindu temple. In fact, the conversion of the space into a temple will begin with a ceremony attended by the prime minister of India, Greek City Times reports.
The government of Indian Prime Minister Narendra Modi is accused of discriminatory policies against Muslims. According to Indian media, the Supreme Court of Uttar Pradesh province last November ruled in favour of Hindus in the dispute over Babri Mosque.
Modi will lay the foundation stone for the construction of a 161-foot-high temple located in Ayodhya.
The date set for this conversion is August 5.
Although Muslims built the mosque in 1528 by general Mir Baqi, Hindu’s believe that the site is the birthplace of Rama, a major Hindu deity, and that Muslims destroyed a temple that already existed there.
On December 6, 1992, radical Hindus belonging to Vishva Hindu Parishad destroyed the mosque. In 2003, excavations over the former mosque found a shrine over a thousand years old and human activity had existed on the site for thousands of years.
Regarding the mosque, the court decided to give it to Hindus to build a temple, but in return they had to grant an area of 5 acres for Muslims to construct a mosque.