«Պետք է շարունակել պահպանել հակահամաճարակային կանոնները՝ առաջին հերթին պարտադիր կրել դիմակները»
Կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տեղեկացրեց, որ հունիսի 11-ից հետո  Հայաստանում արձանագրվել է կորոնավիրուսի վարակի  9000-ից պակաս՝ 8877 դեպք:
Վարչապետը հայտնեց, որ նախորդ օրը արձանագրվել է 259 նոր ախտորոշված դեպք, և արդեն 6 օր անընդմեջ ունենք 400-ից պակաս  դեպք, ինչը մայիսի 24-ից հետո չէր արձանագրվել:
«Մենք շանս ունենք ջարդելու այս համավարակի ողնաշարը»,- հայտնեց վարչապետը և հավելեց, որ դրա համար պետք է շարունակել պահպանել հակահամաճարակային կանոնները՝ առաջին հերթին պարտադիր կրել դիմակները: Ըստ նրա, արձանագրված դրական արդյունքները քաղաքացիների պատասխանատվության և գիտակցության բարձրացմամբ է պայմանավորված է, բայց անկյունաքարը եղել է դիմակների պարտադիր կրումը:
Նիկոլ Փաշինյանը խնդրեց  նաև հոգեհանգիստների, հուղարկավորությունների  և հարսանյաց հանդեսների ժամանակ լինել ծայրահեղ ուշադիր և պահպանել պարետատան կողմից սահմանված կանոնները:
«Ցավոք, այսօր գիտենք, որ մինչև տուրիստական սեզոնի ավարտը կանոնավոր ավիփոխադրումները չեն վերականգնվի»,- տեղեկացրեց վարչապետը և պնդեց, որ այն ՀՀ քաղաքացիները, ովքեր ցանկանում էին հանգիստն անցկացնել արտերկրում, պետք է օգտվեն ներքին տուրիզմից և այդ պատճառով պետք է ուժեղացվի հանգստյան տներում և առողջարաններում հակահամաճարակային կանոնների պահպանումը:
Վարչապետը նկատեց, որ պետք է այնպես անել, որ համաճարակը՝ որպես օրակարգի հարց, դուրս բերվի հանրային կյանքի օրակարգից, ինչը չի նշանակում, որ կարճ ժամանակում ընդհանրապես բացառվեն դեպքերը, այլ այնպիսի մակարդակի  գալ, որ այն առողջապահության տեսանկյունից չհամարվի համաճարակ:

Пашинян: Нужно продолжать соблюдать противоэпидемические правила, в первую очередь, обязательно носить маски
14:07 30/07/2020
На заседании правительства в четверг, 30 июля, премьер-министр Армении Никол Пашинян сообщил, что впервые после 11 июня в республике зарегистрировано менее 9 000 активных случаев COVID-19 – 8877.
Премьер сообщил, что за минувшие сутки в Армении подтверждено 259 новых случаев коронавируса, уже 6 дней подряд в стране менее 400 случаев ежедневно.
«У нас есть шанс сломить хребет пандемии», – сказал Никол Пашинян, добавив, что для этого нужно продолжать соблюдать установленные противоэпидемические правила, в первую очередь обязательно носить маски.
По его словам, зафиксированные позитивные результаты обусловлены повышением ответственности и сознательности граждан, но краеугольным камнем было обязательное ношение масок.
Никол Пашинян попросил также во время церемоний панихиды, похорон, свадебных торжеств быть крайне осторожными, соблюдать установленные комендатурой нормы и противоэпидемические правила.
«К сожалению, мы уже уверены, что до конца туристического сезона регулярные авиаперевозки не будут возобновлены», – сказал премьер, добавив: это означает, что наши граждане, которые хотели провести свой отдых за рубежом, должны воспользоваться возможностями внутреннего туризма. По этой причине должен быть усилен контроль над соблюдением противоэпидемических правил в домах отдыха и здравницах.
Премьер Армении отметил, что нужно добиться вывода пандемии из повестки дня жизни общества. Это не значит, что за короткое время вообще не будет случаев заболевания, но нужно выйти на уровень, чтобы это не считалось пандемией с точки зрения здравоохранения, добавил он.