Վարդան Ոսկանյան. Հայաստանը պետք է սկսի խելամտորեն միջամտել Թուրքիայի ներքին գործընթացներին
«Հաշվի առնելով էրդողանական վարչակարգի աննախադեպ լկտիությունը և սադրիչ վարքագիծն ու գործողությունները, Հայաստանը պետք է սկսի խելամտորեն միջամտել Թուրքիայի ներքին գործընթացներին։
Խոսքը, մասնավորապես, վերաբերում է քրդական և ալևիական հիմնահարցերին, սակայն այդ միջամտությունը պետք է լինի նրբորեն ծրագրված և միտված Թուրքիայի ներսում Հայաստանի դաշնակիցների շրջանակի ձևավորմանը։
Հայաստանի տարածքի և մարդկային ռեսուրսների սահմանափակությունը մենք պետք է կարողանանք լրացնել ինտելեկտուալ գերակայությամբ և դրա վրա հիմնված ծրագրային քայլերով, որոնք նպատակաուղղված կլինեն մեր պետության դաշնակիցների լայն շրջանակի ստեղծմանը և թշնամիների համար հենց իրենց իսկ տարածքում առնվազն լրջագույն նոր մարտահրավերներ ի հայտ բերելուն»։

Taking into account the unprecedented impudence and provocative actions of the Erdogan regime, Armenia should start sensibly interfering in Turkey's domestic developments, Head of the Yerevan State University Chair of Iranian Studies Vardan Voskanyan said in a Facebook post on Friday.
“In particular, it refers to the Kurdish and Alevi issues, but that interference should be deliberately planned, aimed at forming a circle of Armenia's allies inside Turkey,” the expert wrote.
"We should be able to compensate for the limited territory and human resources of Armenia with intellectual dominance and clear-cut steps based on it in an effort to create a wide range of allies of our country and to bring about at least new serious challenges for the enemies on their own territory,” he said.