Մի օր էլ այս քայլող պարոններն ու տիկնայք կարող են Արարատը վերանվանել Ագրիդաղ. Շարմազանով
«Ազգայինի և ավանդականի դեմ արշավ է ընթանում, և այն այս երկու տարում մեծ չափերի է հասել»,- այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը։
Նրա խոսքով, իշխանությունները դեռ երկու տարի առաջ են հայտարարել, որ «իզմեր» չունեն՝ նացիոնալիզմ, պատրիոտիզմ։
Ըստ ՀՀԿ խոսնակի, «քայլողների բանակի» շարքում կան բազմաթիվ ոչ տրադիցիոն արժեքների կրողներ, Հայ առաքելական եկեղեցու ընդդիմախոսներ։ Էդուրադ Շարմազանովը հիշեցրեց, որ նոր իշխանությունների օրոք տեղի ունեցավ Վեհարանի և Վեհափառի վրա հարձակում։
«Դրա հիմքը եղավ պարոն Բոլթոնի այցը Հայաստան, երբ նա ՀՀ-ում հայտարարեց՝ պետք է հրաժարվել ազգային գաղափարներից։ Եվ այս աննախադեպ իշխանությունը որևէ առարկություն չարեց։ Իսկ որո՞նք են մեր ազգային արժեքները՝ ըստ մեզ. Արցախի հարցը, Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը, ազգային ինստիտուտները՝ ընտանիք, դպրոց, եկեղեցի, բանակ...»,- ասաց նա
ՀՀԿ խոսնակը նշեց՝ եթե 2007 թվականի ազգային անվտանգության ռամավարության հետ համեմատեն, ապա կտեսնեն, որ ներկայիս իշխանությունների բերած ռազմավարությունը երկու շատ կարևոր տարբերություն ունի.
«Առաջին, 2007 թվականի ռազմավարության մեջ Արցախի Հանրապետություն է նշված, իսկ այս ժամանակաշրջանի ռազմավարության մեջ Հանրապետությունը բացակայում է։ Երկրորդ, 2007-ի ռազմավարության մեջ հստակ՝ որպես նպատակ նշված էր հայապահպանությունը, իսկ Փաշինյանի ժամանակաշրջանի ռազմավարության մեջ հայապահպանություն գոյություն չունի։ Այս ամենը պետք է տեղ գտներ նաև կրթության և գիտության չափորոշիչների մեջ»,- շեշտեց Է. Շարմազանովը։
Նրա խոսքով, այն, ինչ այսօր կատարվում է, հայկականության դեմ է։ Ըստ Է. Շարմազանովի, Հայոց պատմության երկու հիմնական ամբիոն կա՝ մեկը ԵՊՀ-ում, մյուսը՝ ՀՊՄՀ-ում, բայց որևէ մեկի պաշտոնական կարծիքը ներառված չէ Հայոց պատմության դասագրքերի կազմման հարցում։
«Որո՞նք են վտանգները... ո՞րն է հայ ժողովրդի հայրենիքը՝ Հայկական լեռնաշխարհը, բայց նախագծի չափորոշիչներում Հայկական լեռնաշխարհը փոխարինվել է Արևելյան Անատոլիա տերմինով։ Այսինքն՝ եթե այսպես գնա, մի օր էլ այս քայլող պարոններն ու տիկնայք կարող են Արարատը վերանվանել Ագրիդաղ, ինչպես թուրքերն են անվանում, հետո Երևանը՝ Էրիվան... դրա՞ն ենք գնում։ Երկրորդ, աղանդավորական շարժումների մասով... Թոնդրակյան  ու Պավլիկյան շարժումները որպես աղանդավորական շարժում նշված չեն, ոչ պաշտոնեական ուսմունք է գրված։ Ձեզ թվում է՝ սա պատահականությո՞ւն  է։ Բացի այդ, Բագրատունյաց շրջանի մասին խոսելիս միայն Անիի թագավորության մասին է խոսվում, ի՞նչ Լոռու, Վանանդի թագավորություն, Սյունիքի, Արծրունիների  թագավորություն չկա, ոչ եղել են, ոչ բան։ Ի միջիայլոց, Գրիգոր Նարեկացին հենց Արծրունիների թագավորության շրջանում է գործել»,- շեշտեց Էդուարդ Շարմազանովը։
ՀՀԿ խոսնակի խոսքով, 1914 թվականի Առաջին աշխարհամարտի տարիների կամավորական շարժումների մասին որևէ տող գրված չէ.
«Այսինքն՝ ո՛չ Անդրանիկ է եղել այդ ժամանակաշրջանում, ո՛չ Դրո, ո՛չ Նժդեհ, ո՛չ Քեռի, ո՛չ Վարդան, ո՛չ Հայկ Բժշկյա՞նց, եղել են իրենք ու իրենց Նիկոլա՞յը, այդպես ո՞նց կլինի։ Ինչո՞ւ պիտի այսպես լիներ»։
Արշավ՝ հայագիտության ու հայապահպանության դեմ
Էդուարդ Շարմազանովը նշեց՝ այս ամենը պետական քաղաքականություն է, որը ղեկավարվում է նաև դրսից։
«Ավելին, ըստ հավաստի լուրերի, այդ թուրք-հայկական համատեղ դասագրքի կազմման գործում անմասն չեն նաև իմքայլական պատգամավորներից ոմանք։ Սա պետական քաղաքականություն է։ Կամ երբ պարոն Փաշինյանը պառլամենտում հայտարարում է, թե ՀՀ քաղաքացիությունից հրաժարված տրանսգենդեր մարզիկն իր պաշտպանության տակ է... սա է այս իշխանության նկարագիրը։ ՀՀ քաղաքացիությունից հրաժարված անձին իր պաշտպանության տակ է առնում, բայց հայոց լեզուն, հայոց պատմությունը, հայոց եկեղեցին հալածվում են։ Ու այս դեպքում հենց խոսում ես՝ սկսում են՝ նախկինները, կոռուպցիան...»,- նշեց նա։
Ըստ ՀՀԿ խոսնակի, կատարվողը արշավ է հայ ինքնության դեմ.
«Նրանց քաղաքական հայրը նշում էր ազգային գաղափարախոսությունը կեղծ կատեգորիա է, հիմա իրենք եկել և դա հաստատում են։ Կարծում եմ՝ հանրությունը չպետք է լռի։ Ստամբուլյան կոնվենցիայի վավերացմանը կողմ արտահայտվող միակ իշխանությունը սա է։ Եվ ի՞նչ էիք սպասում, եթե այս մարդիկ եկած-չեկած Արցախյան հերոսներին կալանավորում են, դուք ի՞նչ էիք սպասում»։
Նրա խոսքով, իշխանություններն ամեն ինչ անում են, որպեսզի ամեն տեղ Նիկոլ Փաշինյանի անունը խցկեն։
«Այսօրվա իշխանությունների գործելաոճը ինձ հիշեցնում են «КПСС»-ին Բրեժնևի ժամանակ, որ ամեն տեղ Բրեժնևի անունը խցկում էին, մեդալներ էին կախում։ Այսպես որ գնա, Շուշիի ազատագրումն էլ է Նիկոլ Փաշինյանը հաստատել, Բեռլինի գրավումն էլ, 2016-ին էլ առաջին գծում է եղել, Թալիշը ազատագրել...»,- ասաց Էդուարդ Շարմազանովը։
Նիկոլ Փաշինյանն իր ապաշնորհ քաղաքականությամբ հասավ նրան, որ մենք դարձել ենք մերժված ոչ միայն ՀԱՊԿ-ում, այլ ամեն տեղ
Ինչ վարաբերում է հայ-ռուսական հարաբերություններին, Էդուարդ  Շարմազանովն ասաց.
«Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը փչացրել, զրոյացրել է հայ-ռուսական հարաբերությունները: Նա իր ապաշնորհ քաղաքականությամբ հասավ նրան, որ մենք դարձել ենք մերժված ոչ միայն ՀԱՊԿ-ում, այլ ամեն տեղ։ Փաշինյանը՝ որպես մանիպուլյատոր, փորձում է իր «ուսերից գցել» խնդիրն ու ներկայացնել, թե ՌԴ-ն դեմ է ոչ թե իրեն, այլ ժողովրդին: Մեր ժողովուրդներն իրար հետ խնդիր չունեն: Մեր դաշնակցի հետ խնդիրն ստեղծել է ինքն ու իր ապաշնորհ իշխանությունը, երբ դեռևս 2016-ին ասում էր, թե պատերազմը պայմանավորված էր և տեղի է ունեցել ՌԴ-ի համաձայնությամբ, երբ ասում էր՝ ԵԱՏՄ մտել ենք շանտաժով, և ԵԱՏՄ-ն Հայաստանի ադրբեջանացում է։ Այդ ամենն անհետևանք չի մնում»։
Դիտարկմանը, որ իշխանության ներկայացուցիչները նշում են, թե Թուրքիան ՀՀ-ի վրա չի հարձակվի, Շարմազանովն արձագանքեց.
«Նրանք չպետք է ստանձնեն Թուրքիայի փաստաբանի դերը: Եթե Թուրքիան չի էլ հարձակվի, ապա չի հարձակվի միայն մի պատճառով. դեռևս ընդդիմադիր եղած շրջանում իշխանության բազմաթիվ ներկայացուցիչներ ակցիաներ էին անում հայ-ռուսական դաշնակցության դեմ, հակառուսականություն էին քարոզում, ես ասում էի՝ Հայաստանի անվտանգության ամենակարևոր երաշխիքներից մեկը, Թուրքիային զսպող հիմնական երաշխավորները՝ բացի մեր ազգային բանակից, նաև ռուսական 102-րդ ռազմաբազան է և մեր ներկայությունը ՀԱՊԿ-ում։ Իհարկե, Թուրքիան ևս սպառնալիք է»։

Э. Шармазанов: Если так дальше пойдет, то они переименуют Арарат в «Агрыдаг»
«Ведется кампания против национального и традиционного, которая за эти два года достигла больших масштабов», – заявил на сегодняшней пресс-конференции пресс-секретарь Республиканской партии Армении (РПА) Эдуард Шармазанов.
По его словам, власти ещё два года назад заявили, что у них нет «измов»: национализм, патриотизм и пр.
Он отметил, что в рядах «армии шагающих» есть множество лиц, не являющихся носителями традиционных ценностей, а также оппонентов Армянской апостольской церкви.
«Основанием для этого стал визит Болтона в Армению, когда он в РА заявил, что следует отказаться от национальной идеологии. И эти беспрецедентные власти не выразили возражений. А какими являются наши национальные ценности на наш взгляд: вопрос Арцаха, признание факта Геноцида армян, национальные институты – семья, школа, церковь, армия…», – пояснил он.
Пресс-секретарь РПА отметил, если сравнивать со стратегией национальной безопасностью 2007 года, то можно увидеть, что проводимая действующими властями стратегия имеет два серьезных различия:
«Во-первых, в стратегии 2007 года был указан вопрос Республики Арцах, а в стратегии этого периода НКР вовсе отсутствует. Во-вторых, в стратегии 2007 года конкретно, в качестве цели, указывалось сохранение армянской идентичности, а в стратегии при Пашиняне отсутствует вопрос об армянской идентичности. Всё это должно было быть включено также в стандарты образования и науки», – подчеркнул Э. Шармазанов.
По его словам, происходящее сегодня нацелено против армянской идентичности. Э. Шармазанов отметил, что существует две основных кафедры «Истории Армении»: одна из них находится в ЕГУ, другая – в Армянском государственном педагогическом университете имени Хачатура Абовяна (АГПУ), но официальное мнение ни одной из них не было учтено в вопросе составления учебников по истории Армении.
«В чем заключаются угрозы…Какая территория является прародиной армян – Армянское нагорье, но в проекте изменений Армянское нагорье было переименовано в Восточную Анатолию. Иными словами, если так пойдет, то эти "шагающие" господа могут переименовать Арарат в "Агрыдаг", как называет гору турки, затем Ереван – в Эривань…Мы к этому стремимся?
Во-вторых, по части сектантских движений... движение павликиан и тондракийцев, не указаны в качестве сектантских, а указываются как “неофициальные учения”. Вам кажется, что это случайность? Кроме этого, говоря о династии Багратуни указывается лишь об Анийском царстве, что, неужели не было Лорийского, Ванандского царства, Сюникского, царства Арцруни?» – подчеркнул Э. Шармазанов.
По словам пресс-секретаря РПА, в учебниках не указано ни слова касательно добровольческих движений в годы Первой мировой войны (1914 г.).
«То есть, в этот период не было ни Андраника, ни Дро, ни Нжде, ни Кери, ни Вардана, ни Айка Бжшкянца, были только они и их Николай? Как такое может быть? Почему так должно быть», – отметил он.
Кампания против арменоведения и сохранения армянской идентичности
Э. Шармазанов отметил, что всё это является государственной политикой, которая руководится также извне.
«Более того, согласно достоверным сведениям, в деле составления этого совместного армяно-турецкого учебника участие приняли также некоторые из депутатов от фракции “Мой шаг”. Это государственная политика. Или, когда Никол Пашинян в Национальном Собрании Армении заявляет, что отказавшийся от гражданства РА трансгендер теперь находится под его защитой… вот всё описание действующей власти. То есть он держит под своей личной защитой лицо, отказавшееся от гражданства Республики Армения, но такие предметы, как армянский язык, история Армении, история армянской церкви – притесняются. И как только заявляешь об этом, они сразу вспоминают прежние власти, коррупцию и пр.», – отметил он.
По словам пресс-секретаря РПА, происходящее является кампанией против армянской идентичности.
«Их политический отец указывал о том, что национальная идеология – это ложная категория, сейчас они пришли к власти и доказывают это. Полагаю, общественность не должна молчать. Единственной властью, выступающей за ратификацию Стамбульской конвенции является действующая власть. И чего вы ждали от этих людей, которые после прихода к власти, сразу же стали арестовывать героев Арцаха, чего вы ждали?».
По его словам, власти делают всё, чтобы везде упоминалось имя Никола Пашиняна.
«Стиль работы действующих властей напоминает мне работу “КПСС” во времена Брежнева, поскольку и тогда везде упоминалось имя Брежнева. Если так пойдет, что и освобождение Шуши также является заслугой Никола Пашиняна, и взятие Берлина, и в апреле 2016 года он находился на передовой, освободил Талиш…» – отметил Э. Шармазанов.
Никол Пашинян своей «бездарной» политикой добился того, что мы стали «отвергнутыми» не только в ОДКБ, но и везде
Что касается армяно-российских отношений, Эдуард Шармазанов отметил:
«Премьер-министр Никол Пашинян испортил, аннулировал армяно-российские отношения. Он своей бездарной политикой добился того, что нас отвергли не только в ОДКБ, но и повсюду. Пашинян, в качестве манипулятора, пытается свалить проблему на других и представить, РФ выступает против не его лично, а против всего народа. У наших народов нет никаких проблем друг с другом. Именно он создал проблемы с нашим союзником и его бездарная власть, когда ещё в 2016 году он заявлял, что война обусловлена и произошла при согласии РФ, когда он заявлял, что РА вступила в ЕАЭС из-за шантажа. Всё это не может пройти бесследно».
На замечание, что представители власти отмечают, что Турция не нападет на Армению, Э. Шармазанов ответил:
«Они не должны брать на себя роль адвоката Турции. Если Турция и не нападет, то не сделает этого по одной причине – будучи оппозиционерам представители действующей власти проводили митинги против армяно-российских союзнических отношений, пропагандировали русофобию, я же заявлял, что гарантией безопасности Армении, кроме нашей армии, является также 102-я российская база и наше членство в ОДКБ. Конечно, Турция также является угрозой».