Microsoft-ը հաստատում է, որ բանակցություններ է վարում TikTok-ը գնելու մասին
Microsoft ընկերությունը հաստատել է, որ բանակցություններ է վարում ԱՄՆ-ում չինական «TikTok» հավելվածը գնելու մասին: Այս մասին գրում է Euronews-ը։
Բլոգում գրառման մեջ ընկերությունն ասել էր, որ տեսանյութերի տարածման ծրագիրը ձեռք բերելու շուրջ քննարկումները կշարունակվեն՝ Microsoft-ի գործադիր տնօրեն Սատյա Նադելայի և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի զրույցի արդյունքներով:
Այս հայտարարությունն արվում է այն բանից հետո, երբ ուրբաթ Թրամփը սպառնաց արգելել հավելվածը Միացյալ Նահանգներում՝ վարչակազմի պաշտոնյաների կողմից վերջին շաբաթներին բարձրաձայնվող անվտանգության մտահոգությունների պատճառով:
Microsoft-ը նշել է, որ պարտավորվում է ձեռք բերել TikTok-ը «անվտանգության ու  Միացյալ Նահանգներին տնտեսական օգուտներ բերելու համար», հավելելով, որ ընկերությունը կապահովի, որ «TikTok-ի ամերիկյան օգտատերերի բոլոր անձնական տվյալները կմնան Միացյալ Նահանգներում»:
Նշենք, որ ԱՄՆ-ը կարծում է, որ չինական հավելվածն օգտատերերի տվյալները տրամադրում է Չինաստանի կառավարությանը։

Microsoft confirms it is in talks to buy TikTok in United States
Microsoft has confirmed that it is in talks to buy Chinese-owned app TikTok in the United States, Euronews reports.
In a blog post, the company had said that discussions to acquire the video-sharing app will continue following a conversation between Microsoft CEO Satya Nadella and US President Donald Trump.
This comes after Trump on Friday threatened to ban the app within the United States with administration officials expressing security concerns in recent weeks.
Microsoft said that it was committed to acquiring TikTok "subject to a complete security review and providing proper economic benefits to the United States," adding that the company would ensure that "all private data of TikTok’s American users is transferred to and remains in the United States".
The talks between Microsoft and ByteDance come as geopolitical tensions between China and the United States continue to simmer.