Չինական հարթակը հրապարակել է Ռոբերտ Քոչարյանի հարցազրույցի՝ Չինաստանի վերբերյալ հատվածը
Չինական «XINJIANG Economical Information Exchanging Association for Central and West Asia» հարթակն անդրադարձել է Ռոբերտ Քոչարյանի հարցազրույցին և ընդգծել Հայաստանի երկրորդ նախագահի միտքը՝ աշխարհում գլոբալիզացիոն գործընթացների անհաջող ավարտից հետո Չինաստանի բացառիկ դերի վերաբերյալ։
ՀՀ երկրորդ նախագահի ֆեյսբուքյան էջի փոխանցմամբ, գործակալությունն իր հաղորդագրության մեջ մասնավորապես նշել է․ «Հուլիսի 29-ին Երևանում տեղական «Երկիր Մեդիա» հեռուստաընկերության հետ հարցազրույցում Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն ասել է, որ գլոբալիզացիան վերջանում է և որ նոր աշխարհի թրենդը կառաջնորդեն Չինաստանն ու Ռուսաստանը։ Չինաստանը հնագույն քաղաքակրթություն ու հարուստ մշակութային ժառանգություն ունի։ Այն կարևոր դեր է կատարելու հետագա աշխարհաքաղաքական զարգացումներում»։
Տեղեկատվական հարթակն ընդգծել է նաև Ռ․ Քոչարյանի նախագահության ընթացքում հայ-չինական բարձր մակարդակի հարաբերություններն ու հիշեցրել Չինաստանի նախագահի հրավերով 2004 թվականին երկրորդ նախագահի պետական այցը այդ երկիր:
Հարցազրույցում անդրադառնալով հարցին, թե ինչպիսի արտաքին քաղաքականություն է վարում Հայաստանը, ՀՀ երկրորդ նախագահը նշել էր, չկա հստակ բնութագրիչ, որը կբնութագրի Հայաստանի այսօրվա արտաքին քաղաքականությունը:
«Ես չգիտեմ, չկա բնութագրիչ, տարերային, իրավիճակային, կապված տրամադրության, կոնկրետ մարդու, կառավարության , միգուցե եղանակի հետ, իմ համար հասկանալի չէ այսօրվա արտաքին քաղաքականության բովանդակությունը: Մենք ճիշտ արտաքին քաղաքականություն վարելու համար պետք է հասկանանք, թե ինչ է կատարվում աշխարհում»,-ասել էր նա:
Ռոբերտ Քոչարյանի խոսքով, հիմա այդ թրենդը փոխվել է, և մարդիկ համարում են, որ քաղաքակրթական և մշակութային բազմազանությունը այս մոլորակի ուժն է և արժեքը, որի համար պետք է պայքարել։
«Այսօր աշխարհում կա այլ՝ ազգային արժեքների համար պայքարելու թրենդ, և առաջատարներն այս գործընթացում Ռուսաստանն ու Չինաստանն են, որոնք ունեն քաղաքակրթական մեծ ներուժ, շատ հզոր մշակույթ, և որոնց ինքնության մեջ իրենց մշակույթն ու պատմությունը չափազանց մեծ դեր են խաղում։
Այսօրվա իշխանության մեծ մասը եկել են այն հկ-ներից, որոնք ձևավորվել են այդ գլոբալիզացման երկրորդ թրեքից և այդ քաղաքականությունն են վարում, և հիմա ամբողջ երկիրը տանում են այնտեղ, որտեղից հիմա բոլորը փախնում են: Եվ այս վեճերը ազգային արժեքների մասին, եկեղեցու նկատմամբ վերաբերմունքի մասին, որոնք տարբեր ազգերի ինքնության չափազանց կարևոր բաղադրիչներն են, սա են փորձում հանել մեր մշակույթից, մեր կրթական ծրագրերից։
Նույնիսկ եվրոպական բոլոր ընտրությունների արդյունքներով տեսնում ենք, որ ազգային ուժերը բարելավվում են իրենց դիրքերը։ Կան երկրներ, որտեղ այդ ուժերն արդեն կառավարող ուժեր են»,-ընդգծել էր երկրորդ նախագահը։

The Chinese XINJIANG Economic Information Exchanging Association for Central and West Asia platform has referred to second Armenian President Robert Kocharyan's interview, underscoring his opinion on China's unique role after the “unsuccessful end” of globalization processes in the world.
“In an interview with local Yerkir Media TV channel in Yerevan on July 29, Armenia’s second President Robert Kocharyan said that globalization was coming to an end, and the new world trend would be led by China and Russia. China has an ancient civilization and a rich cultural heritage. It will play an important role in further geopolitical developments,” Kocharyan’s Facebook page quoted the platform as saying in an article.
Also, the news platform highlighted the high-level relations between Armenia and China during Kocharyan's tenure, recalling the second president’s state visit to China at the invitation of the Chinese president in 2004.
Addressing the foreign policy pursued by the incumbent Armenian authorities in the interview, the ex-president said that there is no clear characteristic that would describe Armenia's current foreign policy.
"I do not know, there is no characteristic, it’s more of a spontaneous and situational nature, depending on the moods, a specific person, the government, maybe weather, I do not understand the content of today's foreign policy. In order to pursue the right foreign policy, we need to understand what is happening around the world," he said.
According to Robert Kocharyan, now that trend has changed, and people consider that the diversity of civilizations and cultures is the driving force and value of this planet, which is worth fighting for.
"Today there is a different trend in the world focused on fighting for national values, and the leaders in this process are Russia and China, which have a great civilization potential, a very powerful culture and in whose identity their culture and history play a major role,” the former president stated.
“Most of the incumbent authorities came from NGOs formed from the second track of globalization, pursuing that policy and taking the whole country to where everyone is now running away from. These disputes about national values, the attitude towards the church, which are extremely important components of the identity of different nations, stem from the efforts to remove all this from our culture, from our educational programs.
“Even the results of all European elections come to show that the national forces are improving their positions. There are countries where those forces are already in power,” the second president stressed.