Չինական հարթակը հրապարակել է Ռոբերտ Քոչարյանի հարցազրույցի՝ Չինաստանի վերբերյալ հատվածը
Չինական «XINJIANG Economical Information Exchanging Association for Central and West Asia» հարթակն անդրադարձել է Ռոբերտ Քոչարյանի հարցազրույցին և ընդգծել Հայաստանի երկրորդ նախագահի միտքը՝ աշխարհում գլոբալիզացիոն գործընթացների անհաջող ավարտից հետո Չինաստանի բացառիկ դերի վերաբերյալ։
ՀՀ երկրորդ նախագահի ֆեյսբուքյան էջի փոխանցմամբ, գործակալությունն իր հաղորդագրության մեջ մասնավորապես նշել է․ «Հուլիսի 29-ին Երևանում տեղական «Երկիր Մեդիա» հեռուստաընկերության հետ հարցազրույցում Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն ասել է, որ գլոբալիզացիան վերջանում է և որ նոր աշխարհի թրենդը կառաջնորդեն Չինաստանն ու Ռուսաստանը։ Չինաստանը հնագույն քաղաքակրթություն ու հարուստ մշակութային ժառանգություն ունի։ Այն կարևոր դեր է կատարելու հետագա աշխարհաքաղաքական զարգացումներում»։
Տեղեկատվական հարթակն ընդգծել է նաև Ռ․ Քոչարյանի նախագահության ընթացքում հայ-չինական բարձր մակարդակի հարաբերություններն ու հիշեցրել Չինաստանի նախագահի հրավերով 2004 թվականին երկրորդ նախագահի պետական այցը այդ երկիր:
Հարցազրույցում անդրադառնալով հարցին, թե ինչպիսի արտաքին քաղաքականություն է վարում Հայաստանը, ՀՀ երկրորդ նախագահը նշել էր, չկա հստակ բնութագրիչ, որը կբնութագրի Հայաստանի այսօրվա արտաքին քաղաքականությունը:
«Ես չգիտեմ, չկա բնութագրիչ, տարերային, իրավիճակային, կապված տրամադրության, կոնկրետ մարդու, կառավարության , միգուցե եղանակի հետ, իմ համար հասկանալի չէ այսօրվա արտաքին քաղաքականության բովանդակությունը: Մենք ճիշտ արտաքին քաղաքականություն վարելու համար պետք է հասկանանք, թե ինչ է կատարվում աշխարհում»,-ասել էր նա:
Ռոբերտ Քոչարյանի խոսքով, հիմա այդ թրենդը փոխվել է, և մարդիկ համարում են, որ քաղաքակրթական և մշակութային բազմազանությունը այս մոլորակի ուժն է և արժեքը, որի համար պետք է պայքարել։
«Այսօր աշխարհում կա այլ՝ ազգային արժեքների համար պայքարելու թրենդ, և առաջատարներն այս գործընթացում Ռուսաստանն ու Չինաստանն են, որոնք ունեն քաղաքակրթական մեծ ներուժ, շատ հզոր մշակույթ, և որոնց ինքնության մեջ իրենց մշակույթն ու պատմությունը չափազանց մեծ դեր են խաղում։
Այսօրվա իշխանության մեծ մասը եկել են այն հկ-ներից, որոնք ձևավորվել են այդ գլոբալիզացման երկրորդ թրեքից և այդ քաղաքականությունն են վարում, և հիմա ամբողջ երկիրը տանում են այնտեղ, որտեղից հիմա բոլորը փախնում են: Եվ այս վեճերը ազգային արժեքների մասին, եկեղեցու նկատմամբ վերաբերմունքի մասին, որոնք տարբեր ազգերի ինքնության չափազանց կարևոր բաղադրիչներն են, սա են փորձում հանել մեր մշակույթից, մեր կրթական ծրագրերից։
Նույնիսկ եվրոպական բոլոր ընտրությունների արդյունքներով տեսնում ենք, որ ազգային ուժերը բարելավվում են իրենց դիրքերը։ Կան երկրներ, որտեղ այդ ուժերն արդեն կառավարող ուժեր են»,-ընդգծել էր երկրորդ նախագահը։

Китайское информагентство опубликовало отрывок из интервью Роберта Кочаряна о Китае
Китайское агентство «XINJIANG Economical Information Exchanging Association for Central and West Asia» обратилось к интервью второго президента Армении Роберта Кочаряна, подчеркнув его мысль об исключительной роли Китая после неудачного завершения глобализационных процессов. Об этом сообщается на странице Р. Кочаряна в соцсети Facebook.
Согласно информации, агентство, в частности, отметило: «В ходе интервью от 29 июля в Ереване местному телеканалу “Еркир Медиа”, второй президент Армении Роберт Кочарян сказал, что глобализация заканчивается, и новые мировые тренды возглавят Китай и Россия. У Китая древнейшая цивилизация и богатое культурное наследие. Он будет играть важную роль в дальнейших геополитических процессах».
Информационное агентство отметило также высокий уровень армяно-китайских отношений в годы президентства Р. Кочаряна и напомнило о государственном визите второго президента РА в 2004 году по приглашению президента КНР.
В интервью, обратившись к вопросу о проводимой на сегодняшний день внешней политике Армении, второй президент РА отметил, что нет конкретного описания, которое бы охарактеризовало бы сегодняшнюю внешнюю политику РА.
«Не знаю, как охарактеризовать, стихийная, ситуативная, связанная с настроением, конкретным человеком, правительством, возможно, с погодой, для меня непонятно содержание сегодняшней внешней политики. Для ведения правильной внешней политики мы должны понять, что происходит в мире», – отметил он.
По словам Р. Кочаряна, сейчас этот тренд изменился, и люди считают, что культурное и цивилизационное многообразие является силой и ценностью этой планеты, за что и нужно бороться.
«Сегодня в мире существует другой тренд по борьбе за национальные ценности, и эти мировые тренды возглавят Россия и Китай, которые обладают большим цивилизационным потенциалом, мощной культурой, в идентичности которых культура и история играют крайне важную роль.
Большая часть нынешней власти пришла из общественных организаций, которые сформировались на втором треке глобализации и теперь ведут страну туда, откуда все убегают. И эти споры о национальных ценностях, отношению к церкви, которые являются крайне важными составляющими национальной идентичности, они пытаются исключить из нашей культуры, образовательных программ.
Даже по итогам европейских выборов, мы видим, что национальные силы улучшают свои позиции. Есть страны, где эти силы стали частью власти», – подчеркнул второй президент РА.