ՄԱԿ-ը նախազգուշացնում է․ դպրոցների փակ լինելը կարող է լինել «սերնդի աղետ»
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը նախազգուշացնում է, որ աշխարհը բախվում է «սերնդի աղետի» հետ՝ կորոնավիրուսի պատճառով դպրոցների փակ լինելու պատճառով։ Գլխավոր քարտուղարն ասում է, որ աշակերտներին անվտանգ դասարան վերադարձնելը պետք է լինի «գերակա առաջնահերթություն»: Այս մասին գրում է The Guardian-ը։
Գուտերեշը նշել է, որ հուլիսի կեսի դրությամբ դպրոցները փակվել են մոտ 160 երկրներում՝ ազդելով ավելի քան 1 միլիարդ աշակերտների վրա, մինչդեռ առնվազն 40 միլիոն երեխա բաց է թողել նախադպրոցական կրթությունը:
Գուտերեշը նշել է, որ նախքան համավարակն ամբողջ աշխարհում ավելի քան 250 մլն երեխա զրկված էր դպրոց հաճախելու հնարավորությունից:
«Հիմա մենք կանգնած ենք մի սերնդի աղետի առաջ, որը կարող է վատնել մարդկության չպատմված ներուժը, խաթարել տասնամյակների առաջընթացը և սրել անհավասարությունները», - ասել է Գուտերեշը՝ ՄԱԿ-ի «Փրկեք մեր ապագան» արշավի մեկնարկի ուղերձում։

UN secretary general, Antonio Guterres, warned on Tuesday that the world faces a “generational catastrophe” because of school closures amid the coronavirus pandemic and said that getting students safely back to the classroom must be “a top priority.”
Guterres said that as of mid-July schools were closed in some 160 countries, affecting more than 1 billion students, while at least 40 million children have missed out on pre-school, according to The Guardian.
This came on top of more than 250 million children already being out of school before the pandemic and only a quarter of secondary school students in developing countries leaving with basic skills, he said in a video statement.
“Now we face a generational catastrophe that could waste untold human potential, undermine decades of progress, and exacerbate entrenched inequalities,” said Guterres as he launched a UN “Save our Future” campaign.