«Ժողովուրդ». Իշխող խմբակցությունը որոշել է «բերման ենթարկել» Արայիկ Հարությունյանին
««Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ օգոստոսի 6-ին Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցությունը որոշել է հանդիպում անցկացնել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանի հետ: Մեր տեղեկություններով՝ խմբակցությունում բազմաթիվ հարցեր են կուտակվել, որոնք պատգամավորները պետք է այդ օրն ուղղեն նախարարին և լսեն նրա պատասխանները:
Մենք տեղեկացանք, որ այդքան կուտակված հարցերի պատճառը վերջերս այս ոլորտում կատարվող փոփոխություններն են, որոնք անգամ հանգեցրել էին ուսանողների կողմից բողոքի ակցիայի, ինչպես նաև տարբեր քննադատությունների՝ արդեն կրթական նոր չափորոշիչների մասով: Եվ այս ամիսներին կուտակված բողոքներից առաջացած հարցերն էլ պատգամավորները պատրաստվում են ուղղել նախարարին:
Նկատենք, որ վերջերս խորհրդարանում կրկին քննարկում էր անցկացվել. ԱԺ կրթության, գիտության, մշակույթի, սպորտի, սփյուռքի և երիտասարդության հարցերի հանձնաժողովը քննարկում էր անցկացրել ոլորտի խնդիրների վերաբերյալ, սակայն նախարարը չէր ներկայացել, որն էլ առաջացրել էր պատգամավորների դժգոհությունը: Եվ հենց դա է պատճառը, որ այս անգամ խմբակցությունը որոշել է ի վերջո «բերման ենթարկել» Արայիկ Հարությունյանին և դռնփակ նիստում ուղղել բոլոր հարցերը»։

«Жоховурд»: Правящая фракция решила «подвергнуть приводу» Араика Арутюняна
Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что парламентская фракция «Мой шаг» 6 августа решила провести встречу с министром образования, науки, культуры и спорта Араиком Арутюняном. По сведениям издания, у депутатов фракции накопились многочисленные вопросы, которые они должны задать в этот день министру и выслушать его ответы.
Как отмечает газета, причиной накопившихся вопросов стали проводимые в эти дни изменениях в сфере, которые привели даже к акциям протеста студентов, а также различной критике новых стандартов образования. Депутаты собираются задать министру вопросы, которые вызваны акциями протеста за эти месяцев.
«Недавно в парламенте состоялось обсуждение: постоянная комиссия по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта провела обсуждение в связи с проблемами сферы, однако министр не присутствовал на обсуждении, что вызвало недовольство депутатов. И именно в этом причина, что в этот раз во фракции решили, наконец, «подвергнуть приводу» Араика Арутюняна и адресовать ему все вопросы на закрытом заседании», - пишет газета.