«Ժողովուրդ»-ը՝ արտակարգ դրությունը երկարաձգելու պատճառների մասին
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է․ «Հայաստանում մարտի 16-ից հայտարարված արտակարգ դրության ժամկետն օգոստոսի 12-ից կերկարաձգվի ևս մեկ ամսով, բայց մի շարք սահմանափակումներ կվերանայվեն, օրինակ՝ հանրահավաքների ու հանրային միջոցառումների արգելքները: Այս մասին երեկ՝ պարետատան նիստին հաջորդած ճեպազրույցի ժամանակ, հայտնեց պարետ Տիգրան Ավինյանը։ «Ժողովուրդ» օրաթերթը դեռևս իր օգոստոսի 5-ի համարում հայտնել էր, որ չնայած Արդարադատության նախարարությունը կառավարության հետ համատեղ գրեթե ավարտել է քննարկումները և առաջիկայում կներկայացնի նախագիծ, որը հնարավորություն կտա կորոնավիրուսային պայմաններում աշխատանքները կազմակերպել առանց արտակարգ դրությունը երկարացնելու, սակայն ՀՀ Պարետ Տիգրան Ավինյանը հակված է այն ևս մեկ անգամ երկարաձգելուն:
Եվ, ահա, երեկ պարզ դարձավ, որ այն երկարաձգվում է ևս մեկ ամսով, սակայն վերջին անգամ: Այսպիսով, Ազգային ժողովը օգոստոսի 12-ին պետք է հատուկ նիստ գումարի և քննարկի այդ նախագիծը: Մինչ այդ նկատենք, որ Հայաստանում հայտարարված արտակարգ դրությունը երկարաձգվելու է արդեն 5-րդ անգամ: Իսկ այն ևս մեկ ամսով երկարաձգելու պատճառն այն է, որ, «Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով, իշխանությունները դեռ երկմտում էին՝ ինչպես վարվել՝ մեկ ամսով էլ երկարաձգել արտակարգ դրությունը և նոր օրենսդրություն ընդունել արդեն հերթական նստաշրջանում՝ այն կիրառելով սեպտեմբերից, թե ավարտել արտակարգ դրությունը և առաջնորդվել այլ կարգով: Ամեն դեպքում, քննարկումները հանգել են առաջին տարբերակին:
Եվ ինչպես իր խոսքում շեշտեց Տիգրան Ավինյանը, մի շարք սահմանափակումներ վերանայվելու են, այդ թվում՝ հանրահավաքների ու հանրային միջոցառումների արգելքները: Նկատենք՝ սա հենց այն արգելքն է, որի դեմ մշտապես ելույթ էին ունենում ընդդիմադիրները, և որի պատճառով նաև հավաքվների ժամանակ ոստիկանական ուժերը մարդկանց են բերման ենթարկում:
Հավելենք նաև, որ, մեր տեղեկություններով, արդեն պատրաստ են նաև օրենսդրական փոփոխությունները, որը հնարավորություն կտա այլևս չերկարացնել արտակարգ դրությունը, և իշխանությունները այլևս չեն սպասի սեպտեմբերյան ԱԺ հերթական նստաշրջանին և այն քննարկելու համար մինչև օգոստոսի վերջ մեկ արտահերթ նիստ ևս կգումարեն»:

«Жоховурд»: В чем причина очередного продления режима чрезвычайного положения
Газета «Жоховурд» пишет, что введенный с 16 марта режим чрезвычайного положения  с 12 августа будет продлен еще раз на месяц. Издание уже сообщало том, что хотя министерство юстиции вместе с правительством почти закончило обсуждения и вскоре будет представлен проект, который предоставит возможность организовать работы в условиях коронавируса без продления чрезвычайного положения, однако комендант Тигран Авинян склоняется к продлению ЧП еще на один месяц.
«И вот, вчера стало ясно, что режим ЧП продлевается еще на один месяц, однако в последний раз. Таким образом, парламент должен созвать 12 августа специальное заседание и обсудить проект. Отметим, что объявленное в Армении чрезвычайное положение продлевается уже в пятый раз. А причина продления ЧП еще на один месяц состоит в том, что власти все еще сомневаются, как поступить – продлить еще на месяц режим чрезвычайного положения и принять новое законодательство на очередной сессии и применять его с сентября или отменить чрезвычайное положение и руководствоваться другим порядком. Во всех случаях в итоге обсуждений они выбрали первый вариант.
Как сказал Тигран Авинян, ряд ограничений будут пересмотрены, в том числе запреты на митинги и общественные мероприятия. Отметим, это именно тот запрет, против которого постоянно выступают оппозиционеры и из-за которого полицейские силой подвергают приводу людей.
Добавим также, что по нашим сведениям, уже готовы законодательные изменения, которые дают возможность впредь отменить чрезвычайное положение. Власти не будут больше ждать очередной сессии парламента в сентябре и до конца августа созовут внеочередное заседание парламента для его обсуждения», - пишет газета.